LISKOVÁ. „Veľmi si ceníme, že medzi nás zavítala aj naša bývalá kolegyňa, zástupkyňa a výborná slovenčinárka Ľudmila Muríňová,“ povedal riaditeľ Peter Kulich.
„Úctyhodných osemdesiatdva rokov, dobrá pamäť a dar reči, nám odkryl ďalekú minulosť. Deťom bývalá učiteľka prezradila príhody z vojnového života v Liskovej, ale aj zážitky plné nadšenia a radosti,“ dodal.
Staré mamy učili deti pliesť
Deti s napätím počúvali a občas sa do rozhovoru aj spontánne zapojili. „Áno, veď to bol môj prastarký, starký alebo starká,“ vykrikovali. Najviac ich zaujímalo, čo všetko ich starí rodičia či rodičia vyviedli a koho pani Muríňová učila. Dozvedeli sa, že medzi jej žiakov patril aj spisovateľ a básnik, náš rodák, Jaroslav Rezník, ktorý v týchto dňoch oslavuje životné jubileum.
Potom liskovské mamy a staré mamy učili deti pliesť, háčkovať, vyšívať, paličkovať a zdobiť vajíčka.
„Najviac nás pobavili chlapci s ihlicami a vlnou v rukách, ktorí mali väčšiu trpezlivosť a záujem ako dievčatá. A aj my sme sa na chvíľu zastavili a vrátili sa do dievčenských čias, keď sme rady plietli a háčkovali. Aj keď sa to už dnes až tak nenosí, je dobré pripomenúť si dedičstvo našich starých mám,“ povedala učiteľka Dana Kulichová.
Dohodli sa, že prídu ešte raz
Krásny zážitok pripravila pre deti aj Beáta Štrbinová. Doma im pri krosnách spolu s osemdesiatdvaročnou mamou ukázali, ako sa niekedy tkali koberce.
„Deti to veľmi zaujalo, niektoré videli krosná prvý raz, a preto sa dohodli, že si to prídu vyskúšať ešte raz. Možno spolu utkajú ďalší koberček,“ povedala učiteľka Vladimíra Kudlová.
Keď deti odišli domov, škola stíchla. „Všetky ručné práce sme naaranžovali na chodbe v škole. Bol to krásny pohľad. Žienky rôzneho veku stáli pred svojimi úžasnými prácami a navzájom si odovzdávali skúsenosti a pochvaly,“ doplnila D. Kulichová.