LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Spolupráca oboch galérií prináša nielen obohatenie kultúrneho života o kvalitné výstavné podujatia na oboch stranách, ale aj vzájomné poznanie spôsobu práce partnera v oblasti galerijnej pedagogiky a jeho využitie v ďalšej práci.
Moderna je moderná
V januári tohto roku Liptovská galéria pripravila v hodonínskej galérii výstavu pod názvom Moderna je moderná.
„Predstavili sme na nej diela umelcov, ktorých podstatná časť tvorby sa rozvíjala v prvej polovici dvadsiateho storočia. Za všetkých spomeniem mená ako Peter Július Kern, Martin Benka, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Imrich Weiner-Kráľ, Jan Hála, Janko Alexy, Zolo Palugyay, Miloš. A. Bazovský, Ján Želibský, Cyprián Majerník, Ester Martinčeková-Šimerová, Bedrich Hoffstädter, či Ladislav Čemický,“ povedala riaditeľka Liptovskej galérie Zuzana Gažíková, autorka projektu a kurátorka výstavy.
Tridsaťštyri diel významných predstaviteľov slovenskej výtvarnej moderny, ktorú predstavili na Morave, sú len malou vzorkou zo zbierok Liptovskej galérie. Väčšina z nich je súčasťou stálej expozície.
Program pre žiakov
Názov výstavy napovedá, že o výtvarnú modernu je stále záujem. Časom overenú a potvrdenú kvalitu návštevníci galérií i zberatelia umenia stále intenzívne vyhľadávajú.
V prípade slovensko-českého projektu cezhraničnej spolupráce Umenie nepozná hranice táto kolekcia poskytuje dostatok inšpirácie a možností najmä v oblasti galerijnej pedagogiky.
„Počas trvania výstavy pracovníci Liptovskej galérie zrealizovali vzdeláva-cie podujatia pre rôzne skupiny žiakov a študentov. Pre najmladšie deti pripravili program Moja prvá návšteva galérie. Malým návštevníkov v ňom zábavným spôsobom predstavili, čo všetko môžu v galérii vidieť a ako sa pri jej návšteve majú správať,“ doplnila koordinátorka projektu Oľga Dzúrová.
Pre starších žiakov galeristi vymysleli rôzne aktivity: pracovali s vybranými dielami stálej expozície, alebo si vyskúšali program 5 zmyslov pre umenie.
„Snažili sme sa, aby to nebola iba klasická prehliadka výstavy, ale aby sme im sprostredkovali vlastný zážitok s výtvarným umením. Práve výmena know-how v tejto oblasti medzi oboma spolupracujúcimi inštitúciami je hlavným cieľom celého projektu,“ dodala Oľga Dzúrová.
Od reality k abstrakcii
V apríli až máji podobným spôsobom v Liptove predstavuje výber zo svojich zbierok a aktivít hodonínska galéria.
V Bohúňovej galérii otvorili v apríli výstavu Od reality k abstrakcii a predstavili časť zbierok, ktoré v Hodoníne získali za posledných päťdesiat rokov. Vystavená kolekcia je tak akýmsi prierezom naprieč časom, jednotlivými štýlmi a žánrami a poskytuje návštevníkovi v zhutnenej podobe predstavu, i keď neúplnú, o výtvarnom dianí na juhu Moravy od začiatku dvadsiateho storočia po súčasnosť.
„Na výstave nájdete diela autorov inšpirovaných hlavne miestnou ľudovou kultúrou a tradíciami ako bol Joža Úprka, jeho brat sochár Franta Úprka, Cyril Mandel, či Antoš Frolka. Ďalší okruh predstavujú autori vychádzajúci z tradícií mařákovskej krajinárskej školy, k nim patrí Alois Kalvoda, Stanislav Lolek nebo Roman Havelka,“ povedala kurátorka výstavy Ilona Tunklová.
„Šesťdesiate roky, obdobie vzniku samostatnej galérie, prezentujú diela Vladimíra Vašíčka, Vladislava Vaculky a Františka Nikla. Súčasnú podobu umenia v regióne juhovýchodnej Moravy približujú diela Františka Cundrly, Jana Pospíšila, Miroslava Kováříka či Miroslava Maliny,“ dodala.
Výtvarný kufrík
Už niekoľko rokov pracuje v hodonínskej galérií Detský ateliér, ktorého úlohou je približovať deťom svet umenia netradičnými formami, ktoré zodpovedajú veku a vedú k lepšiemu porozumeniu vystavených diel.
V priebehu výstavy Od reality k abstrakcii pripravili galeristi z Hodonína v Liptovskom Mikuláši programy pre menšie deti, Výtvarný kufrík, a program pre študentov gymnázia o abstraktnom umení.
Deti sa hravou formou oboznámili s predmetmi, ktoré používajú výtvarní umelci pri svojej práci. Študenti sa zase v interaktívnom programe zoznámili s abstraktným umením, ako ho vnímať a chápať.
Návštevníci Liptovskej galérie si môžu výstavu Od reality k abstrakcii pozrieť do konca mája tohto roku.