Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Aj druhé semifinálové stretnutie vyhrali Anjeli

Osemnásobné majsterky republiky basketbalistky Good Angels Košice v druhom zápase finále play-off ženskej extraligy vyhrali o dvanásť bodov.

RUŽOMBEROK. Ružomberčankám tak nedovolili, aby im skomplikovali cestu k ďalšiemu titulu. Domáce dievčatá začali sľubne a s veľkým odhodlaním. V 3. min viedli 5:2. Potom vo vyrovnanom prvom polčase boli o kúsok vpredu Košičanky, no najviac odskočili o štyri body.

V závere prvej polovice mal domáci tím ešte bod k dobru, napokon na prestávku išli družstvá za stavu 31:34. Po príchode zo šatní sa ale obraz hry zmenil. V tretej štvrtine Košičanky zvýšili dôraz v obrane a oveľa lepšie si im darilo v streľbe.

Obhajca titulu sa postupnými krokmi začal Ruži nepríjemne vzďaľovať. V 29. min domáci kolektív po troch košických trojkách v rade prehrával o 15 bodov – 40:55. Neskôr sa potvrdilo, že išlo o rozhodujúci brejk.

V prvom zápase súpera zaskočili

„V tretej desaťminútovke sme skúsili na Košičanky zónovú obranu, s ktorou sme v prvom zápase súpera trochu zaskočili,“ objasňovala zlomové chvíle domáca kapitánka Slávka Bučáková.

„Žiaľ, nevyšlo to. Nepomáhali sme si, Košičanky zostávali voľné, hlavne na rohoch a z diaľky presne triafali. Trochu upadla naša koncentrácia.“

Ružomberský kolektív hnaný fantastickou diváckou kulisou sa v záverečnej štvrtine všemožne snažil ešte do zápasu vrátiť. Úsilie dievčat bolo enormné, ale na obrat to už nestačilo. Liptáčky tri razy znížili na rozdiel ôsmich bodov, naposledy v 37. min na 60:68, lenže viac im skúsený a veľmi dobre hrajúci súper nedovolil.

Ešte nie je koniec, séria pokračuje

Good Angels počas celého stretnutia nemali žiadnu hluchšiu fázu. Ružomberčanky mali len jednu, a preto prehrali. Treba však dodať, že to bol vynikajúci zápas. Finále sa hrá na tri víťazstvá. Stav série je 2:0 pre majstra, v stredu (24. apríla) bude v Košiciach tretí duel. Ružomberčanky by nechceli, aby bol aj posledný.

„Ešte nie je koniec, séria pokračuje,“ zdôraznila Bučáková. „Našim fanúšikom sľubujeme, že v Košiciach budeme bojovať zo všetkých síl,“ dal sa počuť tréner Ruže Ivan Kurilla a dodal: „Bol by som blázon, keby som povedal, že tretí zápas už pôjdeme iba odohrať.“

Ivan Kurilla, tréner Ružomberka: „Stretnutie malo ešte vyššiu úroveň ako prvý zápas v Košiciach. Dobre sme do zápasu vstúpili. Dievčatám som zdôrazňoval, že v plnom nasadení musíme vydržať celých štyridsať minút. Všetko sme v obrane i v útoku robili preto, aby sme držali Košice na dostrel. Družstvo predviedlo dobrý basketbal, akurát menší útlm prišiel v tretej štvrtine, keď nám Košice odskočili. A to bolo rozhodujúce. V záverečnej desaťminútovke sa už ťažko dalo niečo zmeniť proti takémuto kvalitnému a skúsenému súperovi.“

MBK Ružomberok – Good Angels Košice 65:77 (17:20, 31:34, 45:59) – stav série: 0:2
Body MBK: Guzmanová a Jaeschkeová po 13, Bučáková 12, Štěpánová a Anderssonová po 7, Tetemondová 6 , Černáková 5, Brezániová 2 2000 divákov.