S dobrovoľníkmi z celého Liptova sme čistili brehy Liptovskej Mary. Na druhom environmentálnom dni sme upratovaním oslávili Medzinárodný deň Zeme.
K priehrade sme prišli o deviatej ráno, ale niektorí dobrovoľníci začali už omnoho skôr. Bolo zamračené, asi sa obávali dažďa a chceli mať na čistenie viac času. Minulý rok sme zbierali odpad na brehoch Sielnickej zátoky. Odpadom sme zaplnili takmer štyridsať vriec. Po roku sme sa tam opäť vrátili. Tentokrát sme ale nazbierali len šesť vriec. Neviem, či boli brehy čistejšie, alebo nás ktosi už predbehol.
Okolie Liptovskej Mary upratovali dobrovoľníci v Palúdzke, Liptovskej Ondrašovej, Ráztokách, Liptovskom Trnovci, Liptovskej Sielnici, Hliníku, Bobrovníku, pri Marskom kostolíku a Dechtároch či Galovanoch. Spolu ich pracovalo takmer tristopäťdesiat. Okolo celej priehrady nazbierali viac ako sedem to odpadu.
Odpadu bolo menej ako pred rokom
Najviac dobrovoľníkov prišlo z Liptovského Trnovca. Bolo ich viac ako päťdesiat a vyslúžili si za to putovné tričko. Starosta Vladimír Adamčák povedal, že ich mohlo byť ešte viac, pretože asi pätnásť ľudí pracovalo súčasne aj na inej brigáde v obci. „Veľkú časť priehrady máme v našom katastri. Čistota brehov sa našich obyvateľov bezprostredne dotýka,“ dodal.
Počasie bolo nevyspytateľné, preto dobrovoľníkov z Liptovského Trnovca bolo na brehoch priehrady vidieť už o ôsmej ráno. „Vyčistili sme Trnoveckú zátoku a časť zátoky Ratkovie. Čo sme si naplánovali, sme v podstate stihli ešte pre obedom, takže som spokojný,“ doplnil starosta.
Minuloročné upratovanie trnoveckí dobrovoľníci pocítili. Odpadu vraj tento rok nazbierali podstatne menej. „Väčšinou to boli rôzne nádoby, fľaše z plastu či skla, ale aj zabudnuté stany a rybárske potreby. Pred rokom sme z vody ťahali aj staré potopené člny. Odpad sme nakoniec potriedili a odvoz v najbližších dňoch zabezpečí Slovenský vodohospodársky podnik,“ dodal V. Adamčák.
Nemôžeme sa len nečinne prizerať
Miroslav Potančok, prednosta Obvodného úradu životného prostredia, bol tiež s prácou dobrovoľníkov spokojný. Povedal, že ak by sme sa k životnému prostrediu správali zodpovednejšie, nemuseli sme robiť podobné dobrovoľnícke podujatia. „Dúfam, že ďalší Environmentálny deň poučí aj ostatných, aby sa k prírode nesprávali macošky,“ dodal.
Nízka hladina Liptovskej Mary je pre upratovanie brehov ideálna. Priehradu museli, podľa Antona Považského, ktorý podniká v cestovnom ruchu a bol jedným z hlavných organizátorov Environmentálneho dňa, očistiť ešte pred začiatkom letnej turistickej sezóny. „Turisti, ktorí si k vode prídu v lete oddýchnuť, sa v čistom prostredí budú cítiť príjemnejšie. Potom môžeme skôr očakávať, že sa k nám opäť vrátia,“ povedal.
Organizátori jednoduchým spôsobom ukázali širokej verejnosti, že netreba veľa, aby sme mali svoj životný priestor čistý. „Každý, kto na Environmentálnom dni pri upratovaní pomáhal, bude mať ku krajine a životnému prostrediu osobnejší vzťah. Nebude sa len nečinne prizerať a prázdno komentovať rôzne spoločenské nešváry," dodal A. Považský.
Neporiadok je prejavom nekultúrnosti
Počasie vydržalo asi do jedenástej. Environmentálny deň ukončil hustý dážď. Mnohých to neodradilo a s igelitovými vrecami v rukách čistili brehy ďalej. Neporiadok okolo nás je, podľa Pavla Majka z Tatranského národného parku, prejavom kultúry národa a v tomto smere sme priemerná krajina. „Dôležité je, že nás v nepriaznivom počasí prišli ľudia z regiónu podporiť v hojnom počte. Sú dôkazom, že niektorým skutočne na čistote životného prostredia záleží. Teším ma, že ich nie je malo,“ dodal.
Dobrú vec prišiel podporiť aj dobrovoľník Dušan. „Som z Bodíc a na Liptovskú Maru chodím v lete pravidelne. Niekoľkokrát sa mi stalo, že na voľne prístupných plážach to vyzeralo ako na smetisku. Nebol to príjemný pohľad. Je nepodstatné, či neporiadok robia rybári, turisti, alebo miestni ľudia. Všetci by si mali vedieť po sebe upratať. Každý z nás by mal slušne upozorniť tých, ktorí to nevedia,“ povedal.
Kveta má Liptovskú Maru rada v lete aj v zime. „Som veľmi sklamaná, keď na brehoch nachádzam kopy odpadu. Častokrát neporiadok robia ľudia, ktorým sa pri priehrade páči. Nerozumiem, prečo si potom na svojom obľúbenom mieste nevedia po sebe upratať. Vždy keď vidím na pláži plechovky, plastové fľaše alebo iný odpad, pozbieram ich. Keď sa vrátim späť, odpad tam často býva opäť," dodala mladá mikulášanka.
S upratovaním ešte neskončili
Na príprave druhého Environmentálneho dňa spolupracovalo niekoľko organizácií. Cech združení cestovného ruchu Liptov spolu s Klastrom Liptov, TANAP, Obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši, ale aj Slovenský rybársky zväz, Slovenský vodohospodársky podnik či obecné dobrovoľné hasičské zbory, Štátne lesy SR, mesto Liptovský Mikuláš a okolité obcí.
Do čistenia sa zapojili aj deti zo Základnej školy v Ľubeli. Najmladšia účastníčka bola pätnásťmesačná Zuzana Macková a najstarším účastníkom sedemdesiatročný Jaroslav Čerstvík z Ondrašovej.
Počas týždňa sú naplánované ďalšie čistiace akcie a zber už naplnených vriec. Obce budú dočisťovať brehy a priľahlé vodné toky, kde voda naplavila odpadky a turisti, návštevníci či rybári zabudli po sebe odpratať nepotrebný odpad. Do čistenia sa zapojí aj mládež. Počas celého týždňa bude asi sto detí zo Základnej školy Bobrovec čistiť tok Jaloveckého potoka. Aj zvyšné plastové tašky, igelity, sklenené a plastové fľaše sa už čoskoro stanú len nepeknou spomienkou na neporiadok v okolí toku.