LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Špeciálne monitory slúžia ako preventívny prostriedok syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. U detí do roku života môže dôjsť k nepravidelnému dýchaniu alebo dokonca až k zástave dýchania. Monitory neustále sledujú pohyby dieťaťa, lekári majú vďaka nim okamžité informácie o tom, či dieťa dýcha, aj keď je v miestnosti o niekoľko metrov ďalej.
„Monitory sú určené pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, choré deti, ktoré vyžadujú antibiotickú alebo infúznu liečbu, či po pôrode majú problémy s dýchaním. Pokiaľ na oddelení nemáme rizikové dieťa, monitorujeme aj zdravé. Niektoré mamičky majú lepší pocit, ak je ich dieťa monitorované, keď nie sú s ním priamo v izbe,“ vysvetlila Miriam Krajčiová, primárka novorodeneckého oddelenia Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu.
Pohyby sa prenášajú cez matrac
Dýchanie rizikového novorodenca sledujú lekári vďaka špeciálnej podložke, ktorú umiestnia pod matrac. Dýchacie pohyby sa potom prenášajú na podložku, ktorá sníma dychové pohyby.
„Podložka je káblom spojená so signálnym prístrojom, ktorý monitoruje frekvenciu dychov. Keby bola dlhšia pauza v dýchaní, dá im o tom vedieť svetelná a hlasová signalizácia,“ doplnila Krajčiová.
Sú odkázaní na pomoc nadácií
Lekári používajú na monitorovanie zdravotného stavu detí viacero prístrojov, no zo zákona majú povinnosť sledovať ich dýchanie aj pomocou podložiek.
„Potrebovali by sme najmenej pätnásť nových prístrojov, pretože sa o ne delíme aj s detským oddelením, ak prijme dieťa, ktorého zdravotný stav vyžaduje takéto monitorovanie.“
Na novorodeneckom oddelení majú lekári k dispozícii viac prístrojov, ktoré pracujú na podobnom princípe, sú však zastaralé, vyžadujú finančne náročnú údržbu, a nemocnica je preto odkázaná na pomoc nadácií a sponzorov.
„Pomocou dychových monitorov by sa mali sledovať všetci novorodenci, nemáme ich však dostatok, preto ich používame iba pri rizikových pacientoch,“ uzavrela primárka.