LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Krásu a jedinečnosť ľudového umenia môžu obdivovať návštevníci Národopisného a ovčiarskeho múzea v Liptovskom Hrádku, v ktorom je autorská výstava Pastierske a rezbárske umenie.
Exponáty prezentujú diela dvoch tvorcov, ktorí sú známi nielen ako rezbári, ale aj ako folkloristi a zberatelia.
Pastierske umenie na črpákoch
Jedným vystavujúcich je aj tvorca, zberateľ a inštrumentalista Dušan Šúr. Vystavená kolekcia črpákov stredoslovenského typu je bohatou ukážkou variability tvarov a vzorov výzdoby tradičných črpákov.
„Exponáty čerpajú z pôvodných motívov pastierskeho rezbárskeho umenia,“ povedala spoluautorka výstavy, etnologička Iveta Zuskinová.
Tmavé fujary a bačovský riad
Ďalšou oblasťou, ktorej sa venuje, je výroba fujár a píšťaliek. Špecializuje sa na tmavé fujary precízne zdobené vyhotovenou ornamentálnou výzdobou.
Tvorca predmetov bačovského riadu Ľubomír Tatarka Čalamacha orientuje svoju tvorbu predovšetkým na črpáky stredoslovenského typu s charakteristickým stvárnením ucha vo figurálnej alebo architektonickej podobe. K umelecky hodnotným dielam patria rôzne pastierske palice, fujary a píšťalky. Jeho srdcovou záležitosťou sú však gajdy a ich výroba, ktoré prezentuje aj na výstave.
Dlhodobo sa venuje zbieraniu a kompletizácii artefaktov pastierskej kultúry. Návštevníci si môžu neobyčajnú výstavu pozrieť do 10. mája.
Autor: Patrícia Víťazová