LIPTOV. Slovenská agentúra životného prostredia eviduje v liptovskom regióne približne dve stovky minerálnych a termálnych prameňov. Vodohospodársky prieskum ukázal, že v Liptovskomikulášskom okrese ich je do 60 a v Ružomberskom 140.
Minerálne pramene sú pre každú krajinu zdravotnícky, hospodársky a spoločensky dôležité. Liptov je na výskyt minerálnych a termálnych vôd neobyčajne bohatý.
Nie každá obec dokáže ekonomicky ťažiť z toho, že na jej území vyvierajú minerálne pramene. Ich využitie sa odvíja od výdatnosti, zloženia alebo teploty.
V Liptove je zastúpenie všetkých typov minerálnych vôd, od prírodných, cez liečivé po kúpeľné.
Najviac prameňov je v Bešeňovej
Baštami využívania minerálnych prameňov v Liptove sú Bešeňová, Lúčky, Liptovský Ján a Korytnica. Rozsiahly vodohospodársky prieskum ale ukázal, že v Liptove sú obce, ktoré majú oveľa viac minerálnych prameňov, no nie sú také výdatné, aby dokázali, napríklad, neustále napĺňať bazény.
Väčšina nemá oficiálne potvrdenie z ministerstva zdravotníctva, napriek tomu si ich ľudia už dlhé roky pochvaľujú pre výbornú chuť alebo liečivé účinky. Ministerstvo zdravotníctva uznalo za prírodné minerálne zdroje, napríklad, aj menej známe pramene v Liptovskej Štiavnici a Ludrovej.
Rekordérom v počte prameňov je v rámci celého regiónu Bešeňová. Na jej území sa nachádza 33 prameňov, z ktorých mnohé majú vysokú teplotu. Vďaka termálnym prameňom vyrástol v Bešeňovej akvapark, pre ktorý zavíta do obce najviac turistov v rámci celého Ružomberského okresu.
Termálna voda pomáha pri problémoch s dýchacím a pohybovým ústrojenstvom, lieči urologické choroby a má priaznivé kozmetické účinky. O vysokej prítomnosti minerálnych látok svedčí charakteristické hnedočervené zafarbenie.
Nachádzajú sa v chránených územiach
V tesnom závese za Bešeňovou sú s počtom prameňov Stankovany. V katastri majú 32 minerálnych prameňov, zväčša mädokýšov, ich voda napĺňa dve prírodné kúpaliská.
V minulosti boli v Stankovanoch malé kúpele, ktoré vyhľadávali ľudia s kožnými chorobami. Pitie minerálnej vody z miestnych prameňov zas napomáha pri žalúdočných a črevných ochoreniach.
„Naše pramene sa nedajú komerčne využívať, pretože väčšina z nich sa nachádza na územiach s vysokým stupňom ochrany. Obľúbili si ich nielen ľudia z obce, no zastavujú sa aj ľudia z celého Slovenska, ktorým voda pomáha. O čistotu prameňov sa naozaj príkladne starajú miestni ľudia,“ povedal starosta Stankovian Rudolf Baleja.
Pri pravidelnom potieraní sa upravil očný tlak
Trojicu obcí s najvyšším počtom minerálnych prameňov v Liptove uzatvára Liptovská Štiavnica. Z dvadsiatich prameňov sa intenzívne využívajú štyri. Ich chuť a liečivé účinky neobjavili iba miestni, ale aj ľudia zo širokého okolia.
Ministerstvo zdravotníctva určilo ako zdroj minerálnej vody prameň s názvom Vitalita. Súkromná spoločnosť, ktorá odkúpila pozemky v blízkom okolí, má v budúcnosti ambíciu využiť ho na komerčné účely a plniť ho do fliaš.
„Prameň má jemný vajcovkový zápach, niektorí starousadlíci tvrdia, že je výborný na tráviace ústrojenstvo a pálenie záhy,“ povedal Dušan Lauko, starosta Liptovskej Štiavnice.
Ľudia z celého Slovenska objavujú liečivé účinky ďalšieho prameňa v Liptovskej Štiavnici, ktorý dostal príznačný názov Očianka. „Zo všetkých kútov dostávam správy o tom, ako ľuďom pomohla voda pri problémoch s očným tlakom. Pri pravidelnom potieraní očí sa im tlak výrazne znížil,“ doplnil starosta.
O čistotu prameňov a studničiek sa starajú ľudia z obce, ktorí ich okolie pravidelne udržiavajú, pretože ich nevyužívajú iba ľudia, ale slúžia aj ako zdroj vody pre lesné a hospodárske zvieratá.