RUŽOMBEROK. Spoločnosť Mondi SCP je vlastníkom a prevádzkovateľom spoločnej čistiarne odpadových vôd v Hrboltovej. Čistí sa v nej splašková voda zo závodu, celého mesta aj okolitých obcí.
Ročne vyprodukuje až 25-tisíc ton kalu, pevného odpadu, ktorý vzniká pri čistení vody. Nielen papierne, ale i ostatné čistiarne sa musia vysporiadať s tým, ako kal ďalej využívať a zhodnocovať ho.
Dosiaľ papierne vyvážali kaly do tristo až päťsto kilometrov vzdialených miest, napríklad lomov, v ktorých sa už neťaží. Lomy sa ale začínajú plniť a problematika zhodnocovania odpadu z čistiarní odpadových vôd ich prevádzkovateľov začína páliť stále viac.
Papierne zvažovali aj iné riešenia, ako sa zbaviť kalu, no ukázali sa ako nestabilné. Preto sa rozhodli realizovať projekt s investíciou 2,4 milióna eur.
Už jestvujúci kotol na spaľovanie štiepok prebudujú, aby v ňom mohli zhodnocovať aj kal. So spaľovaním by mali začať od budúceho roka.
Iné možnosti nie sú vhodné
Keď papierne ohlásili zámer spaľovať v už existujúcom kotle aj vodárenský kal, v Ružomberku sa zdvihla vlna nespokojnosti.
Mondi ale zaručilo úradom a mestu, že nainštaluje účinné zariadenie na zníženie množstva vypustených oxidov dusíka. Spoločnosť teda dostala povolenie ešte na konci vlaňajšieho roku, no so spaľovaním nezačali ihneď.
Nádejnými cestami zbavovania sa kalov bolo ich dodávanie do iných vznikajúcich spaľovní alebo ich zhodnocovanie pyrolýzou. Technológia testovaná v Čechách sa však ukázala ako málo spoľahlivá s nepotvrdenými výsledkami, odberatelia biokalu zas nedokázali garantovať stabilné odbery.
Čistiareň by museli zatvoriť
Množstvo kalu, ktoré v Hrboltovej vzniká, je veľké. Vedenie spoločnosti zvažovalo viac možností.
„Zatiaľ neexistuje nič lepšie, čo by zabezpečilo, že sa budeme môcť kalu zbaviť kedykoľvek vo veľkom množstve. V tejto chvíli nemáme žiaden dlhodobo udržateľný variant, ktorý by výrazným spôsobom znížil riziko odstavenia čistiarne. Sú rôzne alternatívy, ale ani jedna z nich nerieši problém komplexne a dlhodobo,“ povedal Roman Senecký, prezident spoločnosti.
Dovážanie kalu kamiónmi do niekoľko sto kilometrov vzdialených lomov je z dlhodobého hľadiska, podľa Seneckého, neúnosné.
„Predstavuje to veľké riziko, kamión totiž vôbec nemusí na miesto doraziť, kapacita lomu sa naplní. Potom nezostane iné, ako čistiareň zatvoriť so všetkými následkami,“ zdôraznil Senecký.
Chcú udržať chod fabriky
Prezident spoločnosti upozornil, že v dohľadných rokoch v regióne spustia do prevádzky ďalšie čistiarne odpadových vôd.
„Tie budú tiež vytvárať kal. Ich prevádzkovatelia budú riešiť ten istý problém a stúpne dopyt po miestach na ukladanie kalu. Preto si musíme zabezpečiť sebestačnosť. Projekt je pre nás strategický. Hoci je nenávratný, robíme to pre udržanie chodu fabriky a čistiarne,“ dodal Senecký.
Technológie by mali znížiť množstvo emisií
Vlna kritiky pre spaľovanie kalov sa na spoločnosť zdvihla pre obavy Ružomberčanov z nárastu aj tak zvýšeného znečistenia ovzdušia v meste. Prezident Mondi SCP to vylúčil. Naopak, vďaka moderným filtrom by malo dôjsť k zníženiu.
„Rozšírime len existujúcu technológiu modernejšími systémami. Nebudeme spaľovať viac, iba nahradíme jedno palivo druhým. Kôru biokalmi. Nie je dôvod, aby sa emisie zvýšili,“ vysvetlil Senecký.
Inštaláciou nových zariadení na zníženie obsahu vypúšťaného oxidu dusíka, dôjde, podľa Seneckého, k štvrtinovému zníženiu oproti súčasnosti. Spaľovanie kalov v kotle na biomasu neovplyvní prašnosť.
Videli spôsob spaľovania v zahraničí
Vedenie mesta a poslanci zastupiteľstva absolvovali návštevu spaľovne v Rakúsku.
„Poslanci videli, ako spaľujú biokaly v zahraničí. Myslím, že ich názory sa poopravili. V súčasnosti je to cesta, ktorou sa uberá Európa a svet,“ povedal primátor Ružomberka Ján Pavlík.
Spoločnosť Mondi SCP začala prehodnocovať možných dodávateľov technológie, ktorá umožní v existujúcom kotle na biomasu spaľovať aj kal. „Počas septembrovej celozávodnej odstávky dôjde k zmene pripájacích miest a spustenie spaľovania biokalov sa očakáva začiatkom budúceho roka,“ povedal Ľubomír Čech, komunikačný poradca papierní.