LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kanoe Tatra klub žiadalo zastupiteľstvo o prenájom plochy 65-tisíc metrov štvorcových pod vodnoslalomárskym areálom na Nábreží. Keďže išlo o priamy nájom bez verejnej súťaže, museli s ním súhlasiť tri pätiny poslaneckého zboru.
Naposledy to nevyšlo, na minulotýždňovom zasadnutí sa však už potrebný počet hlasov nazbieral a Kanoe Tatra klub (KTK) získal pozemky do prenájmu na 20 rokov za euro ročne. Jednou z podmienok nájmu je, že vodáci môžu prenajať areál len so súhlasom zastupiteľstva. Konečnú podobu nájomnej zmluvy musia ešte odobriť poslanci.
Chcú žiadať peniaze z Európskej únie
KTK sa na mesto obrátilo so žiadosťou o priamy prenájom, pretože chce aj naďalej rozvíjať areál aj s použitím eurofondov, o ktoré môže žiadať iba vtedy, ak má vysporiadané majetkoprávne vzťahy k pozemkom.
Vodáci chcú dlhodobým prenájmom zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti areál využíval aj na iné ako športové účely. K tomu by mohlo dôjsť v prípade, ak by mesto predalo alebo prenajalo pozemky niekomu inému.
Opozícia vníma nájom ako stratu
Súčasťou rozvojových plánov klubu je výstavba malej vodnej elektrárne a hate. Projekt by mal vyriešiť aj dobudovanie odberného miesta vody pre trate. Slalomárov dlhodobo trápi provizórne odberné miesto vody. Sypaná hrádza totiž neumožňuje regulovať hladinu vody v rieke podľa aktuálnej situácie, preto pri vysokej hladine Váhu hrozí zaplavenie blízkeho sídliska Nábrežie.
Malú vodnú elektráreň by mala prevádzkovať spoločnosť, v ktorej má KTK 40-percentný podiel. Práve to sa nepáči opozičným poslancom.
„Na pozemkoch bude niekto podnikať a mesto zo zisku nebude mať žiaden zisk. Je to veľmi benevolentný prístup mesta a vnímam ho ako veľkú stratu,“ skonštatoval Ján Blcháč, predseda poslaneckého klubu Smer SD v Liptovskom Mikuláši.
Klub už mesto nemusí viac dotovať
Primátor Alexander Slafkovský a zároveň predseda KTK odmieta tvrdenie, že mesto nebude mať z prevádzkovania žiaden osoh. Športový klub by mal aj vďaka elektrárni získať finančnú nezávislosť. „Kanoisti budú mať príjem, ktorý mu umožní lepšiu existenciu a mesto ich nebude dotovať,“ vysvetlil Slafkovský.
Tretina príjmov vodákov plynie z platených tréningov, prenájmu parkoviska alebo raftingu. Tie tvoria asi tretinu potrebných nákladov na prevádzku areálu.
„Všetky športové kluby v našom meste, ale nie len u nás, ak chcú prežiť, potrebujú stabilný príjem,“ spresnil primátor. Dlhodobý prenájom na dobu určitú s podmieneným využívaním na aktivity odsúhlasené mestom ako majiteľom pozemkov prinesie, podľa neho, klubu istotu a mestu dlhodobo dobré meno ako podporovateľovi športu.