LIPTOVSKÉ SLIAČE. Najväčšia liptovská obec sa tak môže pochváliť už druhým skvostom moderného umenia po budove kostola Archa Locus.
Socha kňaza je súčasťou nového námestia pred kostolom Šimona a Júdu v Strednom Sliači.
Knihy boli vždy súčasťou života Šmálova, sochár ich zapracoval do jeho podobizne tak, že tvoria spisovateľovo telo, ktoré objíma zvlnený list. Socha je zaujímavá zo všetkých uhlov, na chrbte autor zvečnil Kútnikov vlastný citát: Ja nie som z toho dreva, čo svätých strúhajú.
S bežnými ľuďmi dokázal trpieť a radovať sa
Socha v sebe spája všetky Kútnikove vlastnosti, symbolizuje jeho múdrosť a skromnosť zároveň.
„Jozef Kútnik Šmálov bol takým sliačanským Mojžišom a zosobnením pokory. Takmer tridsať rokov žil na dedine a nikdy sa nevyvyšoval, nerobil sa svätým, s bežnými ľuďmi prežíval ich utrpenie a radosť,“ povedal Ján Ondrejka, starosta Liptovských Sliačov.
„Bol správcom našej farnosti vo veľmi ťažkom období, napriek tomu si dokázal nájsť cestu aj k straníkom, ktorí ho uznávali a rešpektovali. Dokázal to urobiť tak, že si zachoval tvár človeka s vlastnosťami a srdcom svätca,“ opísal Ondrejka.
Sochár vytvoril pre obec už druhé dielo
Autorom sochy kňaza, spisovateľa a kresťanského historika je rodák z Liptovského Mikuláša, akademický sochár Ján Hoffstädter. Kútnik Šmálov je jeho druhým umeleckým dielom v Liptovských Sliačoch. Pre kostol Dvoch sŕdc vytvoril kríž, na ktorom chýba telo Ježiša Krista. Zmŕtvychvstanie má ľuďom pripomínať iba jeho odtlačok.
Jozef Kútnik Šmálov sa narodil v roku 1912 v Hubovej. Svoj odkaz zanechal vo viacerých farnostiach, napríklad v Liptovských Kľačanoch, Hybiach a Liptovskom Michale. Zomrel v roku 1982 v Liptovských Sliačoch.