LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Primátor Alexander Slafkovský podpísal vo februári minulého roka záväzné stanovisko s dokumentáciou, ktorú investor predložil. Neskôr investor pôvodný materiál doplnil dvoma hlukovými štúdiami a materiálom o vzletových a približovacích rovinách.
„Záväzné stanovisko mesta sme následne zmenili, pretože hluk aj vzletové a približovacie roviny sú v rozpore s územným plánom. Projekt heliportu v takej podobe, ako nám ho investor predložil, podľa môjho názoru v Ondrašovej byť nemôže. Riešenie vidím v zmene územného plánu alebo v zmene projektu heliportu,“ vysvetlil A. Slafkovský.
Hlukové štúdie v rozpore s územným plánom
Pristávacia plocha sa, podľa slov hlavnej architektky mesta Tatiany Bachtíkovej, nachádza v zmiešanej zóne s prevahou občianskej vybavenosti.
„Hlukové štúdie sú v rozpore s územným plánom. Vrtuľníky nemôžu svojou prevádzkou ohrozovať blízku bytovú zónu. Výška hluku preto nemôže byť 60 decibelov. Ak by sme výstavbu heliportu povolili, museli by sme funkčne zmeniť celý urbanistický blok,“ povedala hlavná architektka mesta.
Alena Vinčúrová, vedúca stavebného úradu v Liptovskom Mikuláši povedala, že hlukové štúdie posúdil Úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. „V stanovisku sa uvádza, že bez súhlasu vlastníka pozemku nemôže byť porušená vyhláška úradu verejného zdravotníctva. Prekročená hladina hluku zasiahne aj ubytovacie zariadenia v blízkom akvaparku a na pobreží Liptovskej Mary južne od akvaparku,“ doplnila A. Vičurová.
Úrad nechce brzdiť rozvoj v meste
Stavebný úrad nechce, podľa vedúcej stavebného úradu, brzdiť rozvoj v meste. „Sme povinní dodržiavať stavebný zákon a platné vyhlášky. Umiestenie a prevádzka heliportu nesmie v žiadnom prípade ohrozovať ľudí a okolie nad prípustnú hranicu. Musí byť bezpečná, nesmie obmedzovať plynulosť prevádzky na priľahlých komunikáciách a nesmie ohrozovať pohodlie bývania,“ konštatovala.
Poslanec mestskej časti Ondrašová Jozef Gonda sa stretol aj s nespokojnými ľuďmi. Do kultúrneho domu prišlo viac ako šesťdesiat ľudí a väčšina z nich s výstavbou heliportu nesúhlasí.
„Nespokojní občania v minulosti spísali proti územnému rozhodnutiu petíciu. Krajský úrad životného prostredia rozhodnutie mesta zamietol a vrátil ho na opätovné posúdenie. Ľudia sa napriek tomu pripravujú na spísanie ďalšej petície. Zvolili si päťčlenný petičný výbor a chcú, aby ich na rokovania o výstavbe heliportu pozývali,“ vysvetlil poslanec.
Jozef Gonda povedal, že ľudí najviac znepokojuje zvýšený hluk z lietajúcich vrtuľníkov. Majitelia pozemkov majú obavy, že sa zníži ich cena. „Sám si neviem predstaviť, že by mi sto metrov od domu pristával veľký bojový vrtuľník,“ dodal poslanec.
Na zastupiteľstvo ho včas nepozvali
Problematiku výstavby heliportu poslanci preberali aj na poslednom mestskom zastupiteľstve. Vedenie mesta vraj investora Cyrila Fogaša na mestské zastupiteľstvo včas nepozvalo, k problému sa preto vyjadriť nemohol.
„Pracovníčka úradu mi telefonovala niekoľko minút popoludní a materiál som na preštudovanie v písomnej forme vôbec nedostal. Informoval som verejnosť aj mestskú radu na predchádzajúcom mestskom zastupiteľstve, poslancom som môj materiál predložil písomne a prezentoval som ho aj osobne. Bol som pripravený im odpovedať na všetky otázky. Primátor to však z nepochopiteľných dôvodov zamietol,“ vysvetlil investor.
Nie všetky informácie, ktoré zastupiteľstvo verejnosti a médiám predložilo na májovom mestskom zastupiteľstve boli, podľa investora, pravdivé. Chýbal hlavne názor odborníkov.
„Neviem, prečo mesto projekt v pokročilom štádiu jednoznačne zamietlo. Na základe záväzného stanoviska s projektom a vydaním územného rozhodnutia súhlasilo. Dokonca sa v ňom uvádza, že projekt je v súlade s územným plánom mesta, platí aj pre vrtuľník Mi 17 a lietanie v noci,“ povedal C. Fogaš.
„Ak sa mi projekt nepodarí zrealizovať, budem od mesta žiadať náhradu všetkých finančných nákladov. Do prerušenia územného konania som do projektu investoval viac ako 2,5 milióna eur. Keď mi vedenie mesta materiál, ktorý mestské zastupiteľstvo bez mojej účasti prerokovávalo, doručí, určite sa k nemu písomne vyjadrím,“ dodal Fogaš.
Plocha môže slúžiť aj záchranárom
Primátor si myslí, že mesto sa o náhradu škody s investorom súdiť nebude. „Proces je len na začiatku. Pôvodné súhlasné stanovisko nenahrádzalo územné rozhodnutie a stavebné povolenie, čo je základnou podmienkou na začatie realizácie akejkoľvek stavby. To je, ako keby si niekto kúpil nábytok a od mesta by potom žiadal byt,“ oponoval primátor.
Pristávacia dráha by mala stáť asi 600 metrov od mes-tskej časti a vzdialenosť od akvaparku by mala byť 700 metrov. Od cesty bude umiestnená asi 240 metrov. Z helipotru by mal lietať prevažne vrtuľník Robinson R 44. S hmotnosťou pri plnom obsadení 1089 kilogramov sa zaraďuje medzi ľahké helikoptéry. Zmestia sa do nej traja pasažieri a pilot.
Na ploche by mohli pristávať aj vrtuľníky zdravotníckej záchrannej služby a heliport by našiel uplatnenie aj v prípade hasenia požiarov alebo iných nepredvídaných situácií. Slúžil by v prvom rade na vyhliadkové lety, teda rozvoj turizmu. Jeho využívaním by mohli získať skúsenosti aj mladí piloti.