Pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku týždeň odborné reštaurátorské práce na oltárnej architektúre a figurálnych plastikách v interiéri ranogotického kostola z Liptovskej Mary.
PRIBYLINA. Kostol z Liptovskej Mary sa nachádza v areáli Múzea liptovskej dediny v Pribyline.
Od inštalácie mobiliáru kostola zo sedemnásteho storočia, ranobarokových oltárov Panny Márie a Všetkých svätých – štyroch panien mučeníc a kazateľnice, prešlo štrnásť rokov.
Odborne očistili a ošetrili oltáre a kazateľnicu
Za uplynulých desať rokov obdivovalo čistotu architektúry rezbárskeho prevedenia oltárov a kazateľnice viac ako 600-tisíc návštevníkov. V kostole sa konajú aj svadobné obrady, významné spoločenské udalosti, koncerty a výstavy.
V uplynulých dňoch pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku odborne čistili a ošetrili obidva oltáre a kazateľnice. Reštaurátorsky zásah viedol pracovník múzea, reštaurátor Tibor Kováč.
„Z dôvodu veľkého počtu návštevníkov je v interiéri kostola vysoká prašnosť, čím trpí oltárna architektúra a jednotlivé vyinštalované plastiky. V rámci bežnej údržby sa mobiliár nedá ošetrovať, preto sa usadeniny postupne vrstvia a spôsobujú znehodnocovanie pamiatky,“ vysvetlil Tibor Kováč.
Práce museli urobiť čo najrýchlejšie
„Pri reštaurátorských prácach sme používali mobilné lešenie, takže niekoľko dní v kostole nemohli byť žiadne podujatia. Aj preto sme museli práce urobiť čo najrýchlejšie a dokončiť ich do niekoľkých dní. Dúfam, že návštevníci ocenia efekt, ktorý vznikol z reštaurátorských prác,“ dodal.
Reštaurátorskými prácami na vzácnom mobiliári kostola Panny Márie chce múzeum zabezpečiť, aby objekt ďalej zostal dôstojným miestom prezentácie kultúry regiónu pre našich a zahraničných návštevníkov. Najmä v čase, keď Múzeum liptovskej dediny oslavuje štyridsiate výročie od položenia základného kameňa a dvadsiatu návštevnícku sezónu.
Naplánovali si ďalšie reštaurátorské aktivity
Liptovské múzeum v Ružomberku sa už sto rokov snaží o uchovávania kultúrneho dedičstva regiónu. Medzi ďalšie reštaurátorské aktivity, ktoré múzeum plánuje zrealizovať tento rok, patrí zreštaurovanie stropnej nástennej výmaľby v slávnostnej sále komorského úradu Likavsko–hrádockého panstva.
Nachádza sa na prvom poschodí historickej budovy Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. Súčasťou projektu bude aj postavenie repliky klasicistickej pece.
Návštevníci Múzea liptovskej dediny sa budú môcť potešiť aj zo zreštaurovaných dobových podlahových hodín v interiéri kaštieľa z Parížoviec.
Ďalším reštaurátorským zámerom Liptovského múzea v Ružomberku je reštaurovanie olejomaľby portrétu Jána Baptistu Illésházyho, ktorý žil v rokoch 1737 - 1799. Obraz patrí do zbierky Liptovského múzea v Ružomberku. Všetky naplánované reštaurácie dokončia do konca tohto roka.
Autor: Zuzana Babicová