RUŽOMBEROK. Delegácia tvorili predstavitelia Inštitútu kultúrneho a prírodného dedičstva mesta Moskvy, neziskovej organizácie Ekocenter z Moskvy, troch národných parkov, dvoch múzeí v prírode, ktorí sa združili v projekte Kultúrne krajiny - tradície a rozvoj podporený zo zdrojov Európskej komisie.
V projekte participujú aj ďalšie inštitúcie ako Narodní Ústav Lidové Kultúry z Českej republiky a nezisková organizácia zo Slovenska - Združenie pre ochranu prírody - Machaon International.
Cieľom návštevy účastníkov projektu bola výmena skúsenosti a poznatkov v oblasti ochrany kultúrnej krajiny.
Účastníkov projektu prijal zástupca primátora Ružomberka Stanislav Bella, navštívili roľnícky dom a dvor vo Vlkolínci a Národopisné a Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku. Riaditeľka múzea Iveta Zuskinová prezentovala informácie o histórii vzniku a osobitostiach Ovčiarskeho múzea a Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Zahraničných hostí zaujímali predovšetkým spôsoby, akými múzeum získava podporu z regiónu.
Posledným bodom programu bola prezentácia Pavlíny Mišíkovej z ministerstva životného prostredia o národných iniciatívach a nástrojoch, ktoré sa využívajú na Slovensku pre napĺňanie Európskej konvencie o krajine. Diskutovali o úlohe miestnych organizácií pri ochrane krajiny a ich možnostiach ovplyvňovať rozhodovanie, či o spolupráci medzi ochranárskymi a kultúrnymi organizáciami.
Autor: Zuzana Babicová