LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ľudia, ktorí trávia voľný čas prechádzkami po brehu Smrečianky v blízkosti vodojemu medzi Vitálišovcami a Smrečanmi, by si mali dávať pozor, kam stúpajú.
Vysoká tráva ukrýva nebezpečné nástrahy, takmer štyri metre hlboké jamy. Stačí chvíľka nepozornosti alebo znížená viditeľnosť a môže dôjsť k nešťastiu.
Pri deťoch stáli anjeli strážni
Podzemím vedie prívod technologickej vody so šachtami. Vyčnievajú iba pár centimetrov a chýbajú na nich železné poklopy. Hlboké diery zakrývajú iba kríky a tráva, človek si ich všimne v poslednej chvíli, alebo vôbec.
„Pred troma týždňami čistilo viac ako dvesto detí zo základnej školy na Podbrezinách brehy Smrečianky. Ich anjeli strážni museli byť naozaj v strehu, lebo iba zázrakom sa nestalo žiadne nešťastie,“ povedal dobrovoľný strážca prírody z Liptovského Mikuláša.
Zároveň poukázal na to, že lúku medzi Vitálišovcami a Smrečanmi vyhľadávajú ľudia na prechádzky so psami a o jej využívaní na rodinné opekačky svedčia mnohé ohniská.
Lúka nie je v územnej pôsobnosti polície
O nebezpečných dierach vo vysokej tráve, ktoré čakajú iba na to, aby do nich niekto spadol, vie aj liptovskomikulášska mestská polícia.
„Miesta pred vodojemom medzi Vitálišovcami a Smrečanmi, kde chýbajú železné poklopy, sú mimo hranice katastrálneho územia mesta Liptovský Mikuláš, a teda aj mimo našej pôsobnosti,“ povedal Vladimír Bella, náčelník mestskej polície.
Odokryté potrubie vodárňam nepatrí
Na chýbajúce poklopy a odokryté šachty sme upozornili Liptovskú vodárenskú spoločnosť, ktorá spravuje väčšinu kanalizačných a vodovodných potrubí.
Situáciu vodári ihneď preverili, poklopy chýbajú na potrubí, ktoré im nepatrí, a teda riešenie nie je v ich kompetencii.
„Chýbajúce poklopy sú na prívode technologickej vody pre bývalú spoločnosť Maytex Liptovský Mikuláš, ktorá je v súčasnosti v konkurze. Spojili sme sa so spoločnosťou, ktorá odkúpila objekty od Maytexu. Oznámili nám, že prívod vody im nepatrí,“ povedala Alena Zelenayová z Liptovskej vodárenskej spoločnosti.
Zamestnanci vodární pravidelne kontrolujú stokovú sieť a kanalizačné šachty s poklopmi. „V súčasnej dobe neevidujeme žiaden nový prípad krádeže poklopov. Pri zistení chýbajúcich poklopov na stokovej sieti dochádza k okamžitej náprave,“ zdôraznila Zelenayová.
Oceľový poklop s rámom váži približne 50 kilogramov a stojí takmer 130 eur.
Nebude čakať, kým niekto do jamy spadne
Pozemky s odokrytými šachtami patria podľa katastrálnej mapy urbáru v Smrečanoch. Vodojem a potrubia tam postavili ešte v minulosti bez povolenia majiteľov parciel. Na mape ale tieto objekty chýbajú.
Starosta Smrečian Vladimír Šiarnik prisľúbil, že nebude čakať, kým do jednej z hlbokých šácht niekto spadne a situáciu začne riešiť. „Vyzveme majiteľa potrubia, aby jamy prikryl. Ak nás bude ignorovať, urobíme nápravu vo vlastnej réžii a spoločnosti to potom vyfakturujeme,“ povedal starosta Smrečian.
Objekty zmenili niekoľkokrát majiteľa
Vodojem s prívodným kanálom, ktorý privádza vodu zo Smrečianky do areálu bývalých textilných závodov, prechádzal z rúk do rúk rôznych vlastníkov a vypátrať toho posledného, a teda zodpovedného, je skutočnou detektívkou. Posledné stopy vedú do Bratislavy.
Fotografie odkrytých kanálov vo vysokej tráve sme poslali súčasnému vlastníkovi stavieb. Zároveň sme chceli vedieť, kedy a či vôbec zakryje takmer štyri metre hlboké jamy. Spoločnosť prisľúbila, že šachty opätovne prikryje. Zároveň upozornila, že krádeže poklopov sa tu stále opakujú.
„V priebehu tohto týždňa skontrolujeme šachty po celej dĺžke potrubia. Tam, kde chýbajú, osadíme betónové poklopy, pretože železné stále niekto kradne," povedal zástupca spoločnosti, ktorej patrí vodojem spolu s prívodom vody.
Ľuďom, ktorí vyhľadávajú prechádzky či opekanie pri Smrečianke s výhľadom na panorámu Západných Tatier nezostáva zatiaľ nič iné, ako namiesto okolitej prírody sledovať, kam stúpajú.