Bioplynovú elektráreň Prosiečania odmietajú

Niekoľko metrov od vstupu do turistického raja má vyrásť elektráreň na bioplyn. Časť obyvateľov Prosieka sa proti zámeru rázne postavila.

Prosiečania elektráreň v petícii odmietli takmer 90 podpismi, na ich stranu sa postavilo aj 30 chalupárov.Prosiečania elektráreň v petícii odmietli takmer 90 podpismi, na ich stranu sa postavilo aj 30 chalupárov. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

PROSIEK. V priestoroch poľnohospodárskeho dvora v Prosieku plánuje jeho majiteľ postaviť bioplynovú elektráreň. Elektrickú energiu chce získať z maštaľného hnoja, kukuričnej siláže a trávnej senáže.

Obyvatelia Prosieka, chalupári a majitelia penziónov v turisticky vyhľadávanej oblasti nesúhlasia s výstavbou. Elektráreň by mala stáť v tesnej blízkosti rodinných domov a zároveň vstupu do vyhľadávanej Prosieckej doliny.

Zámer predstavila spoločnosť Agronova vedeniu Prosieka vlani v jeseni. Uplynulý týždeň sa stretli jej majiteľ a konateľ s obyvateľmi obce. Na verejnom stretnutí vysvetľovali technológiu výroby elektrickej energie z biomasy. Nezabralo, prítomných Prosiečanov argumenty nepresvedčili a elektráreň priamo v obci odmietli.

SkryťVypnúť reklamu

Petíciu podpísala polovica obyvateľov

Bioplynové elektrárne stavajú najmä poľnohospodárske družstvá. Vďaka nim zabijú dve muchy jednou ranou. Zbavia sa maštaľného hnoja, ktorý nemusia vyvážať na vzdialené polia, zužitkujú rastlinnú hmotu a zároveň vyrobia elektrickú energiu.

Ročne má elektráreň v Prosieku spracovať 20-tisíc ton hmoty, 8-tisíc ton maštaľného hnoja vyprodukuje hovädzí dobytok priamo v Prosieku, zvyšok doplní rastlinná hmota.

Ľudia spísali dokonca petíciu, ktorú podporilo takmer 90 miestnych ľudí, čo je nadpolovičná väčšina voličov v Prosieku, a 30 chalupárov. Obávajú sa zápachu, hluku a najmä zvýšenej dopravy na úzkych cestách v obci.

Obávajú sa premávky, zápachu a hluku

„V čase kosenia sa zvýši premávka v obci, vzrastie počet nákladných áut, budú do elektrárne voziť biomasu pozdĺž celého Prosieka. Je to obrovské zaťaženie miestnych úzkych ciest. Pre porovnanie, teraz prejde Prosiekom 5-tisíc áut ročne. Neviem si predstaviť, ako by vyzerala doprava v letných mesiacoch,“ povedal obyvateľ Prosieka.

SkryťVypnúť reklamu

„Okrem toho naša obec ťaží z turizmu vďaka blízkej Prosieckej doline, ktorá je zaradená do systému Natura 2000. Obávam sa, že bioelektráreň na hnoj a biomasu priamo v obci bude zapáchať a to turizmu a životnému prostrediu rozhodne neprospeje,“ doplnil Prosiečan.

Negatívny vplyv majiteľ nepripúšťa

Na stretnutie s investormi prišlo takmer 70 ľudí. Počas búrlivej diskusie obhajovali svoj zámer. Vysvetľovali, že vplyv elektrárne na životné prostredie je minimálny, pretože technológia neprodukuje obávaný zápach ani hluk.

Okrem toho sa, podľa slov vedenia spoločnosti, priestory bývalého poľnohospodárskeho družstva zmenia na modernú prevádzku. Hnoj, ktorý teraz zhromažďujú v hnojných koncovkách, už nebude zapáchať, ale ihneď ho využijú v elektrárni.

SkryťVypnúť reklamu

„Princíp funguje na základe rakúskej licencie, Rakúšania sú na ochranu ovzdušia veľmi citliví. Som presvedčený, že bioelektráreň nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie ani v Prosieku,“ povedal Ivan Bella, konateľ spoločnosti Agronova.

Maštaľný hnoj a biomasa sa premiešavajú v elektrárni, vzniká bioplyn s vysokým podielom metánu, ktorý poháňa turbíny.

„Objekt je vzduchotesne uzavretý, neunikne odtiaľ nič. Rovnako miestnosť s turbínou je zvukovo utesnená, takže nerobí žiaden hluk,“ opísal Bella.

Počet áut v obci by, paradoxne, klesol

Strach Prosiečanov so zvýšeného počtu nákladných áut je podľa Bellu zbytočný. V súčasnosti vyvezú z dvora cez obec 1200 nákladných áut s maštaľným hnojom ročne.

Elektrárneň najprojektovali na výkon jeden megawatt, na čo potrebujú 20-tisíc ton hmoty ročne. 8-tisíc ton hnoja vyprodukuje dobytok priamo na mieste poľnohospodárskeho dvora.

Zvyšok tvorí trávna senáž a kukuričná siláž. Senáž v objeme 9-tisíc ton dovezú z okolitých lúk po poľných cestách. Cesty, ktoré prechádzajú Prosiekom, majú slúžiť iba na dopravu 3-tisíc ton siláže.

„Skutočnosť je taká, že počet prejazdov po obecnej ceste by sa znížil na 800. V prípade, že by sme elektráreň postavili v inom katastri, počet prejazdov po obecnej ceste v Prosieku by sa zvýšil na približne 2500. Celá hmota trávnej senáže by totiž musela prechádzať cez obec,“ oponoval Bella.

Argumenty majiteľa poľnohospodárskeho dvora Prosiečanov nepresvedčili a zámer výstavby bioplynovej elektrárne odmietli.

„Uvedomujeme si, že technológie idú dopredu. Elektráreň v zásade neodmietame, ale nesúhlasíme s tým, aby bola priamo v zastavanom území obce,“ povedala predsedníčka petičného výboru.

Vedenie obce nechce ísť proti ľuďom

Agronova zatiaľ nepožiadala obec o vydanie stavebného povolenia. „O zámere sme obec aj ľudí oboznámili dopredu, čo nie je našou zákonnou povinnosťou,“ povedal Bella.

Starosta si chcel vypočuť názor miestnych a podľa toho postupovať ďalej.

„Nechceme nič zatĺkať, ľudia mali všetky dostupné informácie o zámere, dokonca mali možnosť navštíviť podobnú elektráreň na Morave. Napriek tomu dali jasne najavo, že elektráreň v obci si neželajú. Nechceme ísť proti ich vôli,“ povedal Peter Majerčiak, starosta Prosieka.

O povolenie požiadajú v dohľadnej dobe

„Sme presvedčení, že splníme všetky zákonné požiadavky. A aj napriek nepriazni skupiny verejnosti pokračujeme v tomto projekte, pričom po ukončení posudzovania vplyvu na životné prostredie objektívne rozhodnú volení zástupcovia obce. Orgány a účastníci stavebného konania sa budú môcť vyjadriť a stavebný úrad príjme alebo neprijme investíciu,“ vysvetlil Bella.

Všetko nasvedčuje, že rozhodnúť, či v priestoroch poľnohospodárskeho dvora vznikne bioplynová elektráreň, budú musieť piati poslanci obecného zastupiteľstva v Prosieku.

Do akej miery ovplyvní ich rozhodnutie názor miestnych ľudí zatiaľ nevedno.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 240
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 062
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 079
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 777
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 197
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 575
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu