LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Historická vila je kultúrna pamiatka. Primátor Branislav Tréger povedal, že už pred niekoľkými rokmi ju mesto chcelo zrekonštruovať a presťahovať tam mestský úrad. „Žiaľ, dispozícia budovy nie je pre takéto využitie vhodná. Je skôr určená pre rekreačno-obytné účely,“ dodal.
O vilu naposledy prejavil záujem Slovák žujúci v Kanade. „Investor by chcel budovu rekonštruovať do pôvodnej podoby a využívať ju na bývanie. Momentálne rieši problém s časťou pozemku, ktorý vlastní iný majiteľ. Všetko zatiaľ pravdepodobne viazne na kúpnopredajnej cene zvyšného pozemku,“ vysvetlil Tréger.
Ľudia vnímajú nedôstojný stav
Investor podľa B. Trégera potvrdil, že keď získa zvyšnú časť pozemku, určite s rekonštrukciou začne. „Ak sa projekt podarí dotiahnuť do úspešného konca, spolu s hradom a kaštieľom by v tejto časti mesta vznikol nový zaujímavý a funkčný urbanistický celok,“ konštatoval primátor.
Pre samosprávu nie je prioritou len Vitálišova vila. V mesta sú ešte dva podobné chátrajúce historické objekty. „Staré kino na Moyzesovej ulici a budova prvej lesníckej školy z obdobia Rakúska-Uhorska na Ulici Pod Lipami. „Ľudia v meste zvyčajne nevedia, kto schátrané budovy v meste vlastní, skôr vnímajú ich stav. Snažíme sa nájsť investora, prípadne taký spôsob riešenia, aby sa objekty podarilo dôstojne zrekonštruovať a nájsť pre ne praktické využitie,“ vysvetlil B. Tréger
Opustená vila postupne chátra
Peter Vítek je historik a riaditeľ archívu v Liptovskom Mikuláši. Vitálišovu vilu dobre pozná. Historická stavba s vežičkou je kópiou zámočku, ktorý sa nachádza v škótskom grófstve.
„Postavil ju Koloman Vitáliš, sudca krajského súdu v Ružomberku v rokoch 1909 až 1915. Neskôr ju zdedil jeho zať Štefan Luby, významný slovenský právnik a dekan právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Dom využívali ako rodinné sídlo,“ povedal P. Vítek.
Na Hradnej ulici, ktorá sa v minulosti volala Starý trh, vystavali na prelome 19. a 20. storočia vysokopostavení miestni úradníci rodinné vily. Na konci ulice pri hrade stojí najhonosnejšia z nich, Vitálišova vila.
„Nezachovali sa o nej žiadne dokumenty, stavebné povolenie ani projekty. Ale v dobových sťažnostiach od ľudí sa uvádza, že na stavbu vily Koloman Vitáliš neoprávnene použil stavebný materiál z hradieb hradu,“ doplnil historik.
V období socializmu priestory využívali hlavne deti. Najprv v budove sídlila školská družina potom slúžila ako internát elektrotechnickej priemyslovky. Približne desať rokov je Vitálišova vila opustená a postupne chátra.