LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V liptovskomikulášskej nemocnici s poliklinikou sa v roku 2011 niektoré lôžkové oddelenia zmenili na jednodňovú ambulantnú starostlivosť. Poskytovanie jednodňovej ambulantnej starostlivosti v rôznych medicínskych odboroch je v medicíne súčasným trendom. Jednodňová ambulantná starostlivosť poskytuje možnosť riešiť chorobný stav, ktorý nie je možné z lekárskeho hľadiska vyriešiť jednorazovou návštevou ambulancie, ale zároveň si nevyžaduje niekoľkodňovú hospitalizáciu v nemocničnom zariadení. V liptovskomikulášskej nemocnici takúto formu starostlivosti poskytujú na oddelení očnom, ušno-nosno-krčnom, urologickom a ortopedickom.
Ako to ovplyvnilo fungovanie nemocnice sme sa opýtali Ľudmily Pohančeníkovej, poverenej výkonom funkcie riaditeľky nemocnice a jej námestníka Jána Drobču, ktorý je súčasne aj primárom chirurgického oddelenia.
Jednodňová chirurgia je pre pacienta výhodná
„Nemocnica aj po realizácii uvedených zmien pokračuje v poskytovaní liečebno-preventívnej starostlivosti obyvateľom spádového územia“ informovala Ľ. Pohančeníková, poverená vedením Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu .
„Prechod oddelení na takzvanú jednodňovú chirurgiu neznamená zánik oddelení. Na ortopédii, urológii aj nosno-ušno-krčnom sa ďalej operuje v celom rozsahu. Napríklad, na ortopédii sa lekári bežne venujú operáciám mäkkého kolena, robia plastiky skrížených väzov a podobne. Rozdiel je v tom, že pacient je v nemocnici len krátko pred zákrokom a po ňom najnevyhnutnejší čas. Samozrejme, v prípade potreby pacienta hospitalizujeme na chirurgickom oddelení,“ vysvetlil Ján Drobčo.
Treba pripomenúť, že jednodňová chirurgia má pre pacienta výhody v tom, že po zákroku sa doliečuje v domácom prostredí. Mal by dodržiavať pokyny lekárov, ale inak môže doma využiť čas liečby, ako mu to vyhovuje. Zákroky jednodňovej chirurgie robia lekári väčšinou šetrnými metódami, pričom operačné rany sú menšie a čas hojenia je kratší ako pri klasických operáciách.
Ročne vykonajú tisícky operácií
V nemocnici v súčasnosti pracuje osemdesiatpäť lekárov a viac ako 230 sestier a pôrodných asistentiek na lôžkových oddeleniach: internom, neurologickom, psychiatrickom, detskom, gynekologicko-pôrodníckom, chirurgickom, na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny, traumatologickom, novorodeneckom aj oddelení dlhodobo chorých. Spolu je v nemocnici 280 lôžok.
Jednodňovú zdravotnú starostlivosť zabezpečuje nemocnica v štyroch lekárskych odboroch a pacienti majú k dispozícii ďalších devätnásť odborných ambulancií. Do roka len na chirurgii vykonajú priemerne tisícdvesto operácií. V celej nemocnici bol vlani počet operácií vyšší ako 3 800.
Poskytujú služby pre domácich aj turistov
Liptovskomikulášska nemocnica má takmer 150-ročnú tradíciu, prvý stoličný špitál založili z dobrovoľných darov vyzbieraných od obyvateľov. Dnes sa v nej poskytuje zdravotná starostlivosť pre 74-tisíc obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš, ale aj mnohých turistov a návštevníkov liptovského regiónu ktorých stále pribúda.