LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Aj v súčasnosti pulzuje v regióne čulý výtvarný život. Okrem štátnych galérií aktivizujú svoju činnosť súkromné galérie, spomedzi ktorých si úspešne počína najmä Rumansky Art Centre.
Pozoruhodnú činnosť vyvíja aj Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Liptovskom kultúrnom stredisku v Liptovskom Mikuláši. Stretávajú sa v ňom ľudia rôznych profesií, veku i vzdelania a pod vedením odborných lektorov tvoria svoje výtvarné diela.
Jedným z nich je aj výtvarník Štefan Packa z Liptovského Mikuláša. Zaujímalo nás, čo ho motivuje k účasti v klube?
„Je to najmä radosť z tvorivej činnosti a snaha zviditeľniť svoju tvorbu, priblížiť iným zmysel a energiu do života. Zintenzívnenie činnosti klubu nastalo, keď ako metodička pre výtvarníctvo a ľudové remeslo nastúpila do Liptovského kultúrneho strediska Beata Kuviková. Sama je výtvarníčkou, vo voľných chvíľach zhotovuje nádherné šperky a dobre pozná strasti i slasti neprofesionálnych výtvarníkov,“ odpovedal Š. Packa.
Výtvarné vzdelávanie pre starších chýbalo
„Vznik cyklu vzdelávacích tvorivých dielní vychádzal z absencie vzdelávania neprofesionálnych výtvarníkov, lebo základné umelecké školy svojím zameraním a kapacitne neuspokojujú potreby na vzdelávanie hlavne starších záujemcov o výtvarné umenie,“ dozvedeli sme sa od B. Kuvikovej.
Klub výtvarníkov mohol rozvinúť činnosť hlavne z toho dôvodu, že Liptovské kultúrne stredisko získalo do užívania klubové výstavné priestory, ktoré sú súčasťou administratívnych priestorov kultúrneho strediska.
„Prvé stretnutie výtvarníkov sa uskutočnilo vo februári 2010, keď sa výtvarníci prvýkrát spoločne stretli s lektorom, umeleckým pedagógom Róbertom Močiliakom. Spočiatku sa stretávali raz za mesiac. Od septembra minulého roka vďaka zastrešeniu Základnou umeleckou školou Dotyk v Ružomberku, ktorá zabezpečuje lektorov kreslení, sa výtvarníci stretávajú raz do týždňa pod vedením R. Močiliaka a ďalšieho odborného lektora, akademického maliara Pavla Petráša. Každý štvrtok kreslia šesť hodín, v trojhodinových cykloch, podľa svojich časových možností,“ vysvetlila vznik a činnosť klubu Beata Kuviková.
V tvorbe napredujú individuálne
Počet členov sa zo šiestich na začiatku činnosti klubu zvýšil na viac ako dvadsať výtvarníkov. „Nie všetci členovia sa kreslení zúčastňujú pravidelne, pretože pravidelná účasť nie je podmienkou. Výtvarníci v rámci výtvarných techník veľmi variabilne a individuálne napredujú vo vlastnej tvorbe, aj keď chodia na kreslenie sporadicky,“ poznamenala B. Kuviková.
Intenzita stretávania výtvarníkov podľa metodičky súvisí takpovediac s vyhladovaním výtvarníkov po vzdelávaní. Pred rokmi, keď úsek výtvarníctva metodicky viedla Judita Feňvešová, boli takéto školenia súčasťou aktivít Liptovského osvetového strediska. Odvtedy až do vzniku Klubu neprofesionálnych výtvarníkov podobné aktivity chýbali.
Liptáci mali na súťažnej výstave silné zastúpenie
Neprofesionálni výtvarníci prezentujú svoje diela aj na rôznych výstavách a salónoch. Naposledy to bolo Výtvarné spektrum 2012, čo je krajská postupová súťažná výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby.
Vyhlásil ju Žilinský samosprávny kraj a zorganizovalo ju Kysucké kultúrne stredisko v Čadci. Členovia odbornej poroty vybrali z dvesto prihlásených výtvarných prác od viac ako osemdesiatich autorov na výstavu 115 prác od 68 výtvarníkov.
Predseda odbornej poroty akademický maliar Stanislav Lajda konštatoval, že tohtoročná výstava je farebnou pastvou pre oči. Diváci sú zaskočení pestrosťou, rôznorodosťou i rozmanitosťou výtvarného materiálu. Výstava je však nainštalovaná tak, že pôsobí kompaktne a homogénne.
Porota na ocenenie navrhla trinástich výtvarníkov a udelila šesť čestných uznaní. Nielen medzi vystavujúcimi autormi, ale aj medzi ocenenými mali silné zastúpenie aj liptovskí výtvarníci.
Spomedzi nich porotu zaujali autori, ktorí vo svojich dielach prejavili veľkú kreatitu a nápaditosť. Patria k nim Gabriela Grešová, Irina Slaninková, Anton Lucinkiewicz, Oľga Dzúrová a Štefan Packa.
Drevenými plastikami zaujal Milan Mikoláš, Jozef Klopačka svojou olejomaľbou, Rastislav Frič zasa obrazmi namaľovanými akrylom.
Na väčšinu diel výtvarníci použili klasické výtvarné techniky olej, pastel, akvarel. Obrazy upútali dobrým, neraz až bravúrnym zvládnutím kresby a silným koloristickým cítením.
Výstava v priestoroch Kysuckého múzea v Čadci potrvá do 24. júna. Diela ocenených liptovských autorov postupujú na 49. ročník celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum do Trenčína, ktorá sa uskutoční v septembri.
Predseda poroty Výtvarného spektra 2012 zdôraznil, že dnes sa prestáva výtvarné umenie deliť na profesionálne a amatérske. Výtvarné umenie je podľa neho buď kvalitné, alebo nie.
Diváka nezaujíma výtvarné vzdelanie autora, ale výsledok jeho prác, teda obraz. Colník Rousseau je najznámejším príkladom umelca bez výtvarného vzdelania a táto skutočnosť nikomu neprekáža. Jeho obrazy sú známe a obdivujú ich na celom svete.
V júli budú kresliť v prírode Žiarskej doliny
Medzi najbližšie plány činnosti výtvarníkov v klube patria najmä pokračovania v jednotlivých kresleniach do konca júna. Na júl majú naplánované kreslenie v prírode, plenér v Žiarskej doline od 13. do 16. júla. Projekt finančne podporilo ministerstvo kultúry z grantového systému. V októbri usporiadajú výstavu výtvarných prác z plenéra.
Vyústením aktivít klubu bude aj otvorenie stálej predajnej výstavy neprofesionálnych výtvarníkov v reštaurácii Mladosť, ktorú prevádzkuje Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši. Jej riaditeľka Katarína Uličná privítala možnosť spolupráce s Klubom neprofesionálnych výtvarníkov v snahe spríjemniť vkusným umením, ktoré formuje človeka a zušľachťuje city, priestory zariadenia.
Na nový školský rok majú pripravené zintenzívnenie vzdelávania výtvarnými a umelecko-remeselnými činnosťami zameraného na výtvarníkov z radov seniorov.
Výtvarníci sa dokážu navzájom akceptovať
B. Kuviková sa ako metodička stará čiastočne o zabezpečenie metodického materiálu pre klub, servis pri niektorých materiálových zabezpečeniach. Keďže je aj vyštudovaná výtvarníčka, prispieva k tvorivej atmosfére, čo výtvarníci oceňujú.
A ako hodnotí atmosféru v klube ona? „Výtvarník je v prejave svojím spôsobom individualita. Často pracuje v tichej identite a je vzácne, že sa výtvarníci na stretnutiach vo svojej tvorbe dokážu akceptovať. Isté však je, že na jednotlivých stretnutiach členov klubu býva príjemná tvorivá atmosféra, na ktorej sa podieľajú všetci spoločne s lektormi. Súhra všetkých prítomných je dôležitá,“ vyjadrila sa B. Kuviková.