RUŽOMBEROK. Katolícke školstvo v Ružomberku funguje už od roku 1792, kedy vzniklo piaristické gymnázium. To vzdelávalo študentov až do roku 1918.
Ďalšie obdobie nebolo veľmi naklonené vzdelávaniu v katolíckom duchu. Po Nežnej revolúcii sa otvoril priestor na nadviazanie tradície, ktorá vznikla pred tristo rokmi.
Vďaka iniciatíve a nadšeniu zriaďovateľa, teda biskupstva v Spišskom Podhradí a veriacich v dolnom Liptove, vzniklo v roku 1992 Gymnázium svätého Andreja. Očakávania zakladateľov na čele s dekanom ružomberskej farnosti Alojzom Kostelanským a prvým riaditeľom Štefanom Hatalom našli širokú podporu v radoch verejnosti, veď už do prvého ročníka nastúpilo 56 žiakov.
Otváraciu svätú omšu celebroval spišský diecézny biskup Štefan Sečka. FOTO: (GSA) Z dvoch tried sa rozrástlo na šestnásť Najprv sa učili v malých priestoroch na Štiavnickej ceste spoločne so Strednou zdravotníckou školou Márie Terézie Schererovej. Po dvoch rokoch už boli priestory pre rozrastajúcu sa základňu gymnazistov a ich učiteľov primalé. Škole sa naskytla príležitosť presťahovať sa do budovy na námestí Andreja Hlinku, kde sídli dodnes.
V priebehu dvadsiatich rokov sa škola rozrástla na veľkú rodinu zloženú z takmer 460-tich študentov, absolventov, ktorých je už viac ako tisíc a samozrejme, pedagogický zbor.
Byť iní neznamená nebyť in Už pri prvej návšteve gymnázia je každému hneď jasné, že nie je klasickou vzdelávacou inštitúciou.
„Úlohou gymnázia je čo najlepšie pripraviť študentov na vysokú školu,“ povedal nový riaditeľ gymnázia Kamil Nemčík. Prvý cieľ sa škole už dlho darí úspešne napĺňať, veď na vysokú školu sa každoročne dostanú takmer všetci študenti. Okrem toho sa z celoštátnych vedomostných súťaží pravidelne vracajú s vysokými umiestneniami.
„My však máme aj druhé poslanie. Ukazujeme študentom prostredie, v ktorom môžu žiť nadšení mladí kresťania. Ak je to to, čo hľadajú, vyberú si nás. Sme iní, ale zároveň aj in,“ zdôraznil Nemčík.
Odovzdali ceny mesta aj pamätné listy Oslava okrúhleho jubilea sa začala svätou omšou, ktorú celebroval diecézny biskup Štefan Sečka.
Na slávnostnej akadémii si na prvé kroky gymnázia zaspomínali mnohí vzácni hostia, ktorí prispeli k tomu, že gymnázium je dnes kvalitnou a modernou vzdelávacou inštitúciou.
Pýcha školy, spevácky zbor Andrejko. FOTO: (GSA) Vystúpili talentovaní súčasní aj bývalí študenti, predviedli napríklad hru na klavír, gitaru alebo divadelné inscenácie. Dvadsiate výročie oslávil spevom aj úspešný školský zbor Andrejko.
Pri príležitosti dvadsaťročnej existencie Gymnázia svätého Andreja dostali cenu primátora traja pedagógovia, ktorých mená sa pre mnohých spájajú s ružomberským gymnáziom. Z rúk primátora Jána Pavlíka si ocenenie prevzali Štefan Hatala, za odvahu a silu pri zrodení gymnázia, Stanislav Bella za to, že počas dvanásťročného pôsobenia vo funkcii riaditeľa škola získala dobré meno v národnom aj medzinárodnom meradle a Elena Slaná za dlhoročnú prácu vo vedení školy a obetavú službu vo funkcii zastupujúcej riaditeľky.
Okrem nich ocenili pamätným listom aj Martu Pincelovú, Teréziu Ilovskú, Zuzanu Chebenovú, Helenu Drobúlovú, Annu Viglašovú a Janu Trnovskú.
Akadémiu otvoril riaditeľ gymnázia Kamil Nemčík. FOTO: (GSA) Škola dýcha katolíckym duchom Ústredným motívom slávnostnej akadémie pri príležitosti dvoch desaťročí existencie školy bola vďaka a modlitba zároveň.
„Sme veľmi vďační za to, že už dvadsať rokov majú žiaci možnosť výberu. Zároveň prosíme, aby sme nezabudli na to, že sme katolíckou školou. V deväťdesiatych rokoch, keď sme vznikli, bol cítiť veľký elán, pretože sme mohli slobodne fungovať. Teraz je dôležité, aby sme nezaspali a s hrdosťou sa odlišovali od iných škôl, pretože naše chodby a učebne dýchajú katolíckym duchom,“ opísal riaditeľ.
V kultúrnom programe účinkovali talentovaní študenti. FOTO: (GSA)