RUŽOMBEROK. Po dlhoročnom úsilí ružomberských vyznávačov adrenalínových športov otvorili uplynulú sobotu najväčší betónový skatepark svojho druhu na Slovensku.
Mladým Ružomberčanom sa podarila nevšedná vec. Svojou aktivitou a zápalom pre nové športy presvedčili mestské zastupiteľstvo, aby im postavilo moderné športovisko, o odvážnom sne presviedčali troch primátorov.
Dosiaľ cestovali Ružomberčania za extrémnymi športmi do iných miest, často ich obmedzovali nemalé náklady na dopravu. Teraz sa situácia obrátila, do Ružomberka budú chodiť skateri za najkvalitnejšími podmienkami na Slovensku. Už teraz navštevujú kolieskový raj aj jazdci z Poľska.
Areál môžu využívať aj bicyklisti a korčuliari
Na ploche viac ako tisíc metrov štvorcových sa môžu realizovať skateboardisti, korčuliari aj bicyklisti. Navrhli ho tak, aby si zajazdili profesionáli, ale aj začiatočníci. Na Slovensku majú podobné skateparky iba v Spišskej Novej Vsi a Hlohovci. Ten ružomberský je rozlohou a množstvom bazénov aj rámp najväčší.
S prípravou terénu na sídlisku Kľačno začali vlani v jeseni, stavebné práce dokončili v máji. Celkovo si výstavba vrátane lezeckej steny vyžiadala 440-tisíc eur z mestského rozpočtu.
Môžu organizovať európske preteky
Hlavnou časťou skateparku sú dva bazény. Jeden má fazuľovitý tvar a vďaka druhému, obrovskému bazénu, môžu Ružomberčania usporiadať bazénovú súťaž na európskej úrovni.
Moderné športovisko nie je určené iba skatebordistom či korčuliarom.
Na svoje si prídu aj lezci. Súčasťou parku je aj umelá boulder stena s úctyhodnou dĺžkou 25 metrov a výškou 6 metrov. Vďaka rozmerom je zároveň najväčšou umelou stenou v Liptove.
„Horolezecká stena zároveň slúži aj ako protihluková stena a čiastočne ako oporný múr pre štrkové parkovisko. Pre bezpečnosť lezcov je vybavená dopadovým priestranstvom s mäkkým gumovým povrchom. Lezci sa budú istiť lanami v pevných úchytoch v stene," spresnila ružomberská mestská hovorkyňa Michaela Milá.
Šport vypĺňa mladým voľný čas
Pre ľahšiu komunikáciu s mestom založila ružomberská mládež občianske združenie Wildspirit. Jednou z jeho výrazných tvárí je korčuliar a aktivista Richard Kožár. Dôležité podľa neho teraz je, aby naučili mladých ľudí využívať široké možnosti skateparku.
Najlepšou možnosťou, aby sa mladý človek nedostal na šikmú plochu, je podľa neho šport.
„Práve cez šport je možné mladého človeka zamestnať, vyplniť voľný čas. Možno nie úplne, ale aspoň sčasti sa môže vyhnúť týmto veciam. Aj jazdenie potrebuje určitú disciplinovanosť, pravidelnosť a dlhodobú snahu, bez toho to nejde. Človek si musí vybrať, či sa bude venovať športu, alebo nerestiam. Korčule, skateboard alebo bicykel síce sú na prvý pohľad extrémne, ale jazdec si to všetko musí do detailu nacvičiť, oddrieť,“ vysvetlil Kožár.
Podmienky ešte nedohodli, ale vstup bude zadarmo
Skatepark je majetkom mesta Ružomberok, zatiaľ sa s občianskym združením Wildspirit nedohodli na podmienkach a podrobnostiach prevádzkovania. Už teraz je ale jasné, že vstup do areálu bude bezplatný.
Okrem Richarda Kožára pracovali na tom, aby skatepark nadobudol reálne kontúry, aj Jana Čončolová, Michal Čončol, Pavol Brokuta a Dávid Šindléri. „Obrovské poďakovanie patrí aj všetkým ľuďom, ktorí sa akokoľvek zaslúžili, aby sme mohli športovisko otvoriť,“ uzavrel Kožár.