LIPTOV. Sneh už z najvyšších vrchov regiónu takmer zmizol, drží sa však ešte v niektorých častiach Západných Tatier. Snehové polia sa ale dajú bez problémov obísť s väčšina chodníkov je schodná, zaisťovacie pomôcky ako reťaze a kramle v skalách sú tiež v poriadku.
Opatrnosť by mali turisti zvýšiť pri prechádzaní ústím Kamenistej doliny, kde v súčasnosti ťažia drevo. Severná aj južná strana Nízkych Tatier je v horských oblastiach bez snehu. Turisti by mali byť obozretní najmä v tých častiach, kde ťažia drevo v blízkosti chodníkov.
Na chodníky spadli stromy
Obdobie vytrvalých dažďov vystriedali minulý týždeň horúčavy, šmykľavé a blatisté chodníky vo Veľkej Fatre už vysušilo slnko. Silný vietor však pováľal stromy na trasu, ktorá vedie liptovským hrebeňom od Rakytova po Malinô Brdo.
Rovnaká situácia je aj na chodníku, ktorým turisti vystupujú na Choč. Stromy spadli v úseku od Valaskej Dubovej po Poľanu.
V sedlách je ešte sneh
S obmedzeniami na vychádzkach do prírody by mali rátať najmä návštevníci Vysokých Tatier. „Pri prechode turistických trás v pásme lesa môže dôjsť už pri slabšom vetre k pádu suchých konárov, stromov a ich vrcholcov,“ informovala Horská záchranná služba (HZS).
Reťaze a kramle vo vysokohorských sedlách môže pokrývať na niektorých miestach ešte vrstva snehu. Ide najmä o Sedielko, Priečne sedlo, Prielom, Poľský hrebeň, Kôprovské sedlo, Bystrú lávku. Na niektorých tienistých úsekoch turistických trás sa nachádzajú snehové polia. „Pri ich prechode je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a stále používať horolezecký výstroj, teda stúpacie železá, horolezecký čakan a prilbu,“ spresnila HZS.
Načasovanie začiatku túry
Návštevníci slovenských hôr by mali mať na pamäti, že príroda je stále silnejšia ako najopatrnejší človek. „S týmto vedomím by sme mali do hôr vstupovať. Vo vysokohorskom teréne sú podstatne iné podmienky, na ktoré je človek zvyknutý a spolieha sa iba na svoje schopnosti,“ upozornila HZS.
HZS predo odporúča turistom, aby si trasy vyberali podľa svojej fyzickej schopnosti, nosili vhodný výstroj a vhodnú výzbroj a najmä svedomito si načasovali nástup na túru. Ak sa náhle zmení počasie, ľudia by sa mali vrátiť.
Nepodceňujte počasie
„Zmena počasia má veľký vplyv nielen na schodnosť vysokohorského terénu, ale aj na samotného človeka,“ upozornila HZS.
V prípade núdzovej situácie alebo zranenia môžu turisti požiadať o pomoc na nonstop telefónnej linke dispečingu Horskej záchrannej služby s číslom 18300 alebo na čísle 112.