LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Trinásťročný Dominik Imrich sa karate venuje už šesť rokov. Povedal, že ho úspešná sezóna športovca vždy poteší, ale je spojená aj s obavou, či sa mu predošlé úspechy podarí opäť zopakovať.
Dominik je víťaz troch kôl Slovenského pohára v kategórii mladších dorastencov do štyridsať kilogramov. Ocenil ho aj Slovenský zväz karate za prvé miesto na majstrovstvách Slovenska. Na stredoeurópskom pohári skončil tretí. Na svetovom pohári v poľskej Lodži obstál v silnej konkurencii päťdesiatich pretekárov a obsadil tiež tretie miesto. Na tej istej súťaži v družstvách skončili druhý.
„Veľmi si cením aj druhé miesto v kategórii štrnásť až pätnásťročných do päťdesiat kilogramov na Veľkej cene Slovenska. Je to len výber niekoľkých úspechov, počas sezóny som ich mal viac,“ povedal Dominik Imrich z Liptovského Hrádku.
Pripravujú sa v skromných podmienkach
Jedenásťročný Michal Gažo trénuje karate štyri roky. Teší ho, že v uplynulej sezóne zabojoval aj na medzinárodných súťažiach. „Nominovali ma na svetový pohár v Lodži. Skončil som tam v kategórii starších žiakov do tridsaťpäť kilogramov tretí. Rovnako si vážim tretie miesto v trojčlenných družstvách a aj tretie miesto na stredoeurópskom pohári,“ doplnil mladý karatista zo Závažnej Poruby.
Tréner Matej Kráľ hodnotí výsledky mladých karatistov veľmi pozitívne. „Chlapci ich dosiahli vo veľmi skromných podmienkach. Dominik trénuje v detskej izbe, ak je pekné počasie, tak aj vonku v prírode. Michal v provizórnych priestoroch rodinného domu. Chlapcov karate veľmi baví. Bez nadšenia by také výsledky nedosiahli. Veľkou oporou nášho malého tímu je aj Dominikov otec a tréner Ján Imrich,“ povedal M. Kráľ.
Trénujú dva až trikrát do týždňa
Dominik trénuje dva až trikrát do týždňa, približne jednu hodinu. „Čas si prispôsobím podľa toho, na akú súťaž sa pripravujem,“ doplnil.
Michal hrá v lete aj futbal a v zime lyžuje. Na karate mu potom ostáva menej času. „Pokiaľ to stihnem, tak sa snažím pripravovať aspoň jednu hodinu dva razy do týždňa,“ povedal športovec.
Karate je z hľadiska vybavenia veľmi skromný šport, preto sa vraj teší veľkej obľube. „Robia ho deti od piatich rokov, ale aj dôchodcovia vo vysokom veku. Je to tretí najmasovejší šport na Slovensku a má približne štyridsaťtisícovú základňu,“ vysvetli tréner M. Kráľ.
Karatisti nacvičujú hlavne techniku pohybu, priestorovú orientáciu a reakciu na podnet. „Na každú situáciu musí vedieť presne reagovať. Karate má zložité pravidlá, pre bežných ľudí sú nezrozumiteľné, preto nie je zaradené ani medzi olympijské športy. Hodnotia sa v ňom kopy a údery. Ale nejde len o samotné zdvihnutie nohy alebo vystretie ruky. Je to trochu zložitejšie, vysvetľovanie by bolo zdĺhavé a myslím, že aj nudné,“ dodal tréner.
Zodpovední a usilovní majú výsledky
Chlapci majú k športu svedomitý prístup. Musia sa popri ňom venovať aj škole. Potvrdzujú, že zodpovednosť a usilovnosť prinášajú dobré výsledky, tréneri sú na nich preto právom hrdí.
Čo znamenajú rôzne farebné opasky, ktoré nosia karatisti na kimonách? „Sú symbolom istej technickej vyspelosti. Najvyšší je čierny. Ale netreba to zjednodušovať. Opasok podľa mňa slúži hlavne na to, aby nepadlo kimono. Na jeho farbe až tak nezáleží. Dôležité je, ako sa karatista orientuje v zápase, či akým je trénerom. Samozrejme, musí sa ale prepracovať cez technickú vyspelosť, čiže od bieleho až po čierny opasok. Inak to nejde,“ vysvetlil M. Kráľ.
Musia výkonnostne napredovať
Chlapci majú do budúcej sezóny smelé plány. „Bol by som rád, keby sa mi darilo aspoň tak, ako v uplynulej sezóne. No potešilo by ma, kedy som sa dostal do finále majstrovstiev Slovenska a zvíťazil,“ konštatoval M. Gažo.
Dominik bude v novej sezóne súťažiť vo vyššej vekovej a váhovej kategórii. „Bude to pre mňa ťažšie. Mám nevýhodu, som nižší a ľahší. Mojou silnou stránkou je pohyb a taktika. Verím, že sa tým dokážem presadiť. Nebude to určite jednoduché, ale mám veľkú motiváciu,“ povedal D. Imrich.
Tréner M. Kráľ v budúcej sezóne urobí všetko pre to, aby chlapci výkonnostne napredovali. „To sa, samozrejme, týka aj ostatných, ktorí budú mať záujem a chuť prihlásiť sa do nášho oddielu. Hovorí sa, že keď sa deti presadia v mladosti v športe, dokážu to zúročiť aj v dospelosti v živote,“ uzavrel tréner.