LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Úlohou medzinárodného festivalu je zblížiť ľudí z krajín Višegrádskej štvorky (V4). „Deti sú pre nás dospelých v mnohom príkladom a pri hre je jedno, či ide o Maďara, Čecha, Poliaka, Slováka alebo deti z iných krajín. Dostanú jednoducho príležitosť, aby sa spoznali. Pre účastníkov sme pripravili mnohé sprievodné zábavné a relaxačné podujatia,“ povedal manažér a tréner Juraj Ivan z Liptovskej šachovej školy (LŠŠ).
V rámci festivalu odohrali šachisti štyri samostatné šachové turnaje. Takmer tridsať z nich snímali cez elektronické šachovnice. Diváci z celého sveta mohli prostredníctvom internetu sledovať šachové partie naživo.
Domáci prehrali v rozhodujúcom stretnutí
Súčasťou festivalu bol aj živý šach na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Počas Stoličných dní mohli ľudia sledovať šachovú partiu na obrej šachovnici. Súperili na nej dve armády živých figúr v šachových kostýmoch s rytierskymi zbraňami.
Živé šachy sa v Liptovskom Mikuláši prvýkrát hrali v lete v roku 2009. „Pripravili mi ich ako originálny darček k päťdesiatke moji rodičia. Nič som netušil, na námestie ma priviedli rovno z chaty v Pribyline. Šachovú partiu so živými figúrkami som si zahral s Robertom Cvekom. Českým šachový veľmajster mal počas hry dokonca zaviazané oči,“ zaspomínal J. Ivan.
Živé šachy majú každoročnú tradíciu aj v Banskej Štiavnici. Tam ich hrajú ich herci a šermiari zo Zvolena. „Profesionálov sme oslovili aj my, no cenová ponuka bola pre nás veľmi vysoká. Preto sme sa rozhodli, že si dáme ušiť vlastné kostýmy. Pešiakov a ostatné figúrky hrajú mladí šachisti spolu s rodičmi. Postupujem tak, že na klasickej šachovnici hrajú dvaja súperi. Vždy nadiktujú ťah a herci ho potom na nadrozmernej šachovnici zopakujú. Keď šachista vyhodí súperovu figúrku, tak na veľkej šachovnici dochádza medzi hranými figúrkami k symbolickému súboju. Je to veľmi atraktívny spôsob, ako môžeme šach predstaviť verejnosti,“ vysvetlil J. Ivan.
Súperov prevýšili prístupom a bojovnosťou
Na súťažnej časti festivalu sa zúčastnilo takmer stošesťdesiat mladých hráčov zo šiestich krajín. Hlavný turnaj mládežníckych družstiev vyhral ruský tím zo Sankt Peterburgu pred domácou Liptovskou šachovou školou (LŠŠ) a šachistami z Osuského. Domáce družstvo LŠŠ síce remizovalo s víťazom turnaja, no prehralo v rozhodujúcom stretnutí s maďarským Barcza Gedeon Budapešť.
V hlavnom turnaji štvorčlenných družstiev súťažilo šestnásť družstiev z piatich krajín. „Boli sme zvedaví, ako si najlepší mladí slovenskí šachisti z tímu z Osuského a Liptovskej šachovej školy a Starej Ľubovne poradia so silnou zahraničnou konkurenciou. Zaslúžene nakoniec zvíťazilo družstvo Šachového klubu B. Spasského zo Sankt Peterburgu. Ruskí šachisti neprehrali ani v jednom zápase a svojich súperov prevýšili predovšetkým svojím prístupom a bojovnosťou,“ doplnil J. Ivan.
Najlepšou hráčkou v turnaji bola Irina Chuprova z víťazného družstva. Jediná získala plný počet bodov. „Na turnaji nás najviac prekvapil výkon Petra Puškára z Trnavy. Bol najlepším hráčom na prvej šachovnici. Prehral len jednu partiu a dokázal poraziť aj papierovo silnejších súperov,“ dodal J. Ivan.
Výsledky hlavného turnaja štvorčlenných družstiev: 1. ŠK B. Spassky Sankt Peterburg (RUS), 2. Liptovská šachová škola (SVK), 3. ŠK Osuské (SVK).
Výsledky ďalších turnajov - Poradie chlapcov do 15 rokov: 1. Ištoňa Martin - Šachový Klub Sabinov (SVK), 2. Kravec Patrik - Šachový Klub Sabinov (SVK), 3. Kula Dominik - Beskydská šachová škola o.s. (CZE)
Poradie dievčat do 15 rokov: 1. Fusková Martina - Beskydská šachová škola o.s. (CZE), 2. Skafar Darya - ŠK B. Spassky Sankt Peterburg (RUS), 3. Morvay Eszter - Liptovská šachová škola (SVK)
Chlapci do 7 rokov: 1. Šošovička Jakub - Šk Strelec Devínska Nová Ves (SVK), 2. Gnojek Petr - Beskydská šachová škola o.s. (CZE), 3. Brnušák Tomáš - Liptovská šachová škola (SVK)
Dievčatá do 7 rokov: 1. Ševčíková Lucia - Mkss-Šk Kysucké Nové Mesto (SVK) , 2. Šubjaková Kristína - Liptovská šachová škola (SVK), 3. Hrošová Karin - Liptovská šachová škola (SVK)
Chlapci do 9 rokov: 1. Sahidi Samir- Kšn Bratislava (SVK), 2. Gažík Jakub - Liptovská šachová škola (SVK), 3. Valigurský Michal - Šk Lab (SVK)
Dievčatá do 9 rokov: 1. Tomčíková Dominika - Šk Rajec (SVK), 2. Laurincová Kristýna - Beskydská šachová škola o.s. (CZE), 3. Slabá Andrea - Šk Kúpele Piešťany (SVK)
Chlapci do 11 rokov: 1. Chlebek Jan - Beskydská šachová škola o.s. (CZE), 2. Filip Tomáš - Beskydská šachová škola o.s. (CZE), 3. Ochmyt Jakub - ŠK Slávia Orlová (CZE)
Dievčatá do 11 rokov: 1. Tejová Alexandra - Bšk Bardejov (SVK), 2. Ferková Dominika - Bšk Bardejov (SVK), 3. Miklášová Emma - Liptovská šachová škola (SVK)
Otvorený Fide OPEN: 1. Matras-Clement Agnieszka - MKSz Rybnik (POL), 2. Bukojemski Adam - Krakowski klub szachistow (POL), 3. Radnai Adam- Barcza Gedeon (HUN)