Medveď je inteligentné zviera, keď dostane príležitosť, život si uľahčí

Zdravá a schopná populácia medveďov je podľa odborníkov pre slovenskú prírodu prirodzená. Nebezpečné sú predovšetkým tie, ktoré sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí.

Dôležité je naučiť sa s medveďom žiť, nelákať ho na ľahko dostupnú potravu na poliach či v kontajneroch.Dôležité je naučiť sa s medveďom žiť, nelákať ho na ľahko dostupnú potravu na poliach či v kontajneroch. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

LIPTOV. Odborníci sa preto pravidelne stretávajú a hľadajú spoločné komplexné riešenie problematiky medveďov na Slovenku.

Medvedia problematika na Slovensku je podľa Erika Baláža z lesoochranárskeho združenia Vlk zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá.

„Dôležité sú pohľady všetkých, ochranárov, poľovníkov, štátnych úradov, ale aj samospráv. Musíme sa veľa rozprávať a hľadať kompromisné riešenia," vysvetlil E. Baláž.

„Nebezpečným stretnutiam medveďa s človekom môžeme zabrániť nielen odstrelom, ale aj preventívnymi opatreniami. Medveď je inteligentné zviera. Keď dostane príležitosť, život si uľahčí. Otvorené kontajnery, plné odpadu, sú pre šelmu veľkým lákadlom. Preto by sme mu v tom mali včas zabrániť a nádoby s odpadom bezpečne zatvoriť. Podstatné je zabezpečiť všetky kontajnery v okolí, pretože keď sa medveď nedostane do jedného, bude hľadať ďalší. Odstrel by mal byť len krajným riešením, keď už šelmu nevieme zlozvyku inak odnaučiť,“ dodal E. Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvoria pohotovostný tím

Poľovníci, ochranári, ale aj odborníci z ministerstva životného prostredia sa problematikou medveďov podrobne zaoberajú. Chceli by vytvoriť pohotovostný tím, ktorý bude na medvede špeciálne vytrénovaný.

„Zasahoval by vtedy, keď by sa medveď objavil blízko ľudských obydlí a ohrozoval ľudí. V súčasnosti problém ťažko riešime. Medveď je zákonom chránené zviera, ľudia často nevedia, čo môžu robiť a poľovníci musia čakať na výnimku na odstrel. Je to dlhý administratívny úkon. Pohotovostný tím by mal špeciálne kompetencie. Zasahoval by ihneď, vedel by reagovať na rôzne situácie. Šelmu by napríklad uspal, prípadne vyhnal alebo iným spôsobom zabránil, aby ľudom ublížila,“ doplnil E. Baláž.

Vytvorenie špecializovaného tímu je podľa ochranára dlhodobý proces. „Najprv potrebujeme základnú legislatívu, potom musíme vybrať vhodných ľudí a odborne ich zaškoliť. Zatiaľ sme si len teoreticky načrtli, čo by sme mali robiť, aby sa nebezpečné konflikty človeka s medveďom minimalizovali,“ dodal E. Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia im dávajú príležitosť

Medveďa neláka len odpad, často chodí na slivky, jablká, ale nepohrdne ani medom. „Ľudia by mu nemali dávať príležitosť. Záhrady či včelíny by si mali zabezpečiť,“ konštatoval E. Baláž.

Existujú rôzne preventívne opatrenia. Tatiana Čermáková, výskumná pracovníčka z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku, odporúča včelárom na zabezpečenie úľov pred medveďom elektrické ohradníky s nízkym napätím.

„Používame ho už roky, na Celiny chodí často medveď z Hradskej hory, no našich včelstiev sa nikdy nedotkol,“ dodala.

O preventívnych riešeniach chcú odborníci oboznámiť aj verejnosť. Prostredníctvom zástupcov asociácie horských sídiel sa snažia dostať osvetu aj do samospráv. „Musíme sa zamerať aj na rôzne vysvetľovacie kampane. Čiastočne ich robia mimovládne organizácie, ale aj ochrana prírody,“ doplnil E. Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

Menšie skupiny sú slabšie

Z dlhodobého hľadiska je pre zdravú populáciu medveďa dôležitá nielen demografia, ale aj urbanizmus. E. Baláž povedal, že medveď potrebuje pre život prirodzenú potravu, dostatok priestoru, ale aj voľnú migráciu medzi pohoriami.

„Keď sa, napríklad výstavbou diaľnice, prirodzené koridory pretnú, rozdelia populáciu medveďov na menšie skupiny. Tie sú potom v dôsledku genetických porúch náchylnejšie na vyhynutie. Pri plánovaní by sme mali myslieť na biokoridory pre voľnú migráciu. Medvede nemajú rady ani kultúrnu krajinu bez stromov či lesa, obávajú sa stretnutí s človekom. K biotopom, v ktorých sa pohybujú, by sme sa mali správať ohľaduplne. Pre dlhodobé zdravé prežitie populácie medveďa je potrebných najmenej päťsto jedincov,“ vysvetlil.

Médiá podľa Rastislava Rabyniča, generálneho riaditeľa sekcie ochrany prírody z ministerstva životného prostredia, vnímajú problematiku medveďov často jednostranne.

„Väčšinou informujú len o konflikte medveďa s človekom. Vytvárajú skreslený obraz, že nebezpečných situácií je veľa. V praxi je však situácia iná. Tam, kde je medveďov viac, nemusí dochádzať k žiadnym konfliktom. Naopak, kde ich je menej, môžu byť stretnutia medveďa s človekom častejšie. Niekde do ich teritória zasahujeme viac, napríklad v meste Vysoké Tatry, inde menej," dozvedeli sme sa od R. Rabyniča.

„Dôležité je naučiť sa s medveďom žiť, nelákať ho na ľahko dostupnú potravu na poliach či v kontajneroch. Mali by sme ich zabezpečiť či ohradiť, aby sme šelmy nenaučili zlozvykom. Chýba aj objektívny prieskum verejnej mienky, aby sme poznali, do akej miery spoločnosť medveďa akceptuje. Stále častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorí šelmu nevnímajú negatívne. Niečo podobné urobili v Slovinsku či Chorvátsku,“ vysvetlil R. Rybanič.

Problémom je odpad

Alistair Batr z kanadskej univerzity v Newfoundlande má s medveďmi bohaté skúsenosti. Pracoval s nimi nielen v Kanade, ale aj v Bulharsku či Chorvátsku. V slovenskom tíme pracuje ako koordinátor.

„V Kanade žije niekoľko druhov medveďov a tiež máme s nimi rôzne problémy. Biele medvede trápia klimatické zmeny, niekoľko hnedých medveďov zahynulo pri kolíziách s vlakmi. Čierne medvede, podobne ako na Slovensku, tiež vyhľadávajú potravu v odpadkových košoch a ohrozujú ľudské obydlia. Na Slovensku ešte predtým, než sa začnete zaoberať problémovými medveďmi, musíte vyriešiť nakladanie s odpadom,“ povedal kanadský vedec.

Pre poľovníkov nie sú medvede problémovým zvieraťom. „Nemáme záujem ich nasilu loviť. Obavy máme vtedy, keď sa šelma pohybuje v blízkosti ľudských obydlí. Potom musíme zasiahnuť, lenže komplikuje nám to zdĺhavý legislatívny proces. Kým mám všetky zákonné postupy schvália, medveď sa stiahne a ľudí už neohrozuje. Zákony musíme preto upraviť, aby chránili ľudí, ale aj medvede,“ vysvetlil Peter Matejbus zo Slovenského poľovníckeho zväzu v Liptovskom Mikuláši.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 690
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 131
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 493
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 816
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 504
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 843
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 928
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 614
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 900
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 833
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 957
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Pýcha slovenského basketbalu skončila v roku 2003.

Slovenský basketbal tak vysoko nikdy nebol.


Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


2
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


3
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 843
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 928
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 614
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 900
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 833
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 957
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu