Medveď je inteligentné zviera, keď dostane príležitosť, život si uľahčí

Zdravá a schopná populácia medveďov je podľa odborníkov pre slovenskú prírodu prirodzená. Nebezpečné sú predovšetkým tie, ktoré sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí.

Dôležité je naučiť sa s medveďom žiť, nelákať ho na ľahko dostupnú potravu na poliach či v kontajneroch.Dôležité je naučiť sa s medveďom žiť, nelákať ho na ľahko dostupnú potravu na poliach či v kontajneroch. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

LIPTOV. Odborníci sa preto pravidelne stretávajú a hľadajú spoločné komplexné riešenie problematiky medveďov na Slovenku.

Medvedia problematika na Slovensku je podľa Erika Baláža z lesoochranárskeho združenia Vlk zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá.

„Dôležité sú pohľady všetkých, ochranárov, poľovníkov, štátnych úradov, ale aj samospráv. Musíme sa veľa rozprávať a hľadať kompromisné riešenia," vysvetlil E. Baláž.

„Nebezpečným stretnutiam medveďa s človekom môžeme zabrániť nielen odstrelom, ale aj preventívnymi opatreniami. Medveď je inteligentné zviera. Keď dostane príležitosť, život si uľahčí. Otvorené kontajnery, plné odpadu, sú pre šelmu veľkým lákadlom. Preto by sme mu v tom mali včas zabrániť a nádoby s odpadom bezpečne zatvoriť. Podstatné je zabezpečiť všetky kontajnery v okolí, pretože keď sa medveď nedostane do jedného, bude hľadať ďalší. Odstrel by mal byť len krajným riešením, keď už šelmu nevieme zlozvyku inak odnaučiť,“ dodal E. Baláž.

Vytvoria pohotovostný tím

Poľovníci, ochranári, ale aj odborníci z ministerstva životného prostredia sa problematikou medveďov podrobne zaoberajú. Chceli by vytvoriť pohotovostný tím, ktorý bude na medvede špeciálne vytrénovaný.

„Zasahoval by vtedy, keď by sa medveď objavil blízko ľudských obydlí a ohrozoval ľudí. V súčasnosti problém ťažko riešime. Medveď je zákonom chránené zviera, ľudia často nevedia, čo môžu robiť a poľovníci musia čakať na výnimku na odstrel. Je to dlhý administratívny úkon. Pohotovostný tím by mal špeciálne kompetencie. Zasahoval by ihneď, vedel by reagovať na rôzne situácie. Šelmu by napríklad uspal, prípadne vyhnal alebo iným spôsobom zabránil, aby ľudom ublížila,“ doplnil E. Baláž.

Vytvorenie špecializovaného tímu je podľa ochranára dlhodobý proces. „Najprv potrebujeme základnú legislatívu, potom musíme vybrať vhodných ľudí a odborne ich zaškoliť. Zatiaľ sme si len teoreticky načrtli, čo by sme mali robiť, aby sa nebezpečné konflikty človeka s medveďom minimalizovali,“ dodal E. Baláž.

Ľudia im dávajú príležitosť

Medveďa neláka len odpad, často chodí na slivky, jablká, ale nepohrdne ani medom. „Ľudia by mu nemali dávať príležitosť. Záhrady či včelíny by si mali zabezpečiť,“ konštatoval E. Baláž.

Existujú rôzne preventívne opatrenia. Tatiana Čermáková, výskumná pracovníčka z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku, odporúča včelárom na zabezpečenie úľov pred medveďom elektrické ohradníky s nízkym napätím.

„Používame ho už roky, na Celiny chodí často medveď z Hradskej hory, no našich včelstiev sa nikdy nedotkol,“ dodala.

O preventívnych riešeniach chcú odborníci oboznámiť aj verejnosť. Prostredníctvom zástupcov asociácie horských sídiel sa snažia dostať osvetu aj do samospráv. „Musíme sa zamerať aj na rôzne vysvetľovacie kampane. Čiastočne ich robia mimovládne organizácie, ale aj ochrana prírody,“ doplnil E. Baláž.

Menšie skupiny sú slabšie

Z dlhodobého hľadiska je pre zdravú populáciu medveďa dôležitá nielen demografia, ale aj urbanizmus. E. Baláž povedal, že medveď potrebuje pre život prirodzenú potravu, dostatok priestoru, ale aj voľnú migráciu medzi pohoriami.

„Keď sa, napríklad výstavbou diaľnice, prirodzené koridory pretnú, rozdelia populáciu medveďov na menšie skupiny. Tie sú potom v dôsledku genetických porúch náchylnejšie na vyhynutie. Pri plánovaní by sme mali myslieť na biokoridory pre voľnú migráciu. Medvede nemajú rady ani kultúrnu krajinu bez stromov či lesa, obávajú sa stretnutí s človekom. K biotopom, v ktorých sa pohybujú, by sme sa mali správať ohľaduplne. Pre dlhodobé zdravé prežitie populácie medveďa je potrebných najmenej päťsto jedincov,“ vysvetlil.

Médiá podľa Rastislava Rabyniča, generálneho riaditeľa sekcie ochrany prírody z ministerstva životného prostredia, vnímajú problematiku medveďov často jednostranne.

„Väčšinou informujú len o konflikte medveďa s človekom. Vytvárajú skreslený obraz, že nebezpečných situácií je veľa. V praxi je však situácia iná. Tam, kde je medveďov viac, nemusí dochádzať k žiadnym konfliktom. Naopak, kde ich je menej, môžu byť stretnutia medveďa s človekom častejšie. Niekde do ich teritória zasahujeme viac, napríklad v meste Vysoké Tatry, inde menej," dozvedeli sme sa od R. Rabyniča.

„Dôležité je naučiť sa s medveďom žiť, nelákať ho na ľahko dostupnú potravu na poliach či v kontajneroch. Mali by sme ich zabezpečiť či ohradiť, aby sme šelmy nenaučili zlozvykom. Chýba aj objektívny prieskum verejnej mienky, aby sme poznali, do akej miery spoločnosť medveďa akceptuje. Stále častejšie sa stretávame s ľuďmi, ktorí šelmu nevnímajú negatívne. Niečo podobné urobili v Slovinsku či Chorvátsku,“ vysvetlil R. Rybanič.

Problémom je odpad

Alistair Batr z kanadskej univerzity v Newfoundlande má s medveďmi bohaté skúsenosti. Pracoval s nimi nielen v Kanade, ale aj v Bulharsku či Chorvátsku. V slovenskom tíme pracuje ako koordinátor.

„V Kanade žije niekoľko druhov medveďov a tiež máme s nimi rôzne problémy. Biele medvede trápia klimatické zmeny, niekoľko hnedých medveďov zahynulo pri kolíziách s vlakmi. Čierne medvede, podobne ako na Slovensku, tiež vyhľadávajú potravu v odpadkových košoch a ohrozujú ľudské obydlia. Na Slovensku ešte predtým, než sa začnete zaoberať problémovými medveďmi, musíte vyriešiť nakladanie s odpadom,“ povedal kanadský vedec.

Pre poľovníkov nie sú medvede problémovým zvieraťom. „Nemáme záujem ich nasilu loviť. Obavy máme vtedy, keď sa šelma pohybuje v blízkosti ľudských obydlí. Potom musíme zasiahnuť, lenže komplikuje nám to zdĺhavý legislatívny proces. Kým mám všetky zákonné postupy schvália, medveď sa stiahne a ľudí už neohrozuje. Zákony musíme preto upraviť, aby chránili ľudí, ale aj medvede,“ vysvetlil Peter Matejbus zo Slovenského poľovníckeho zväzu v Liptovskom Mikuláši.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 22 239
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 371
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 328
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 899
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 613
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu