PRIBYLINA. V Múzeu liptovskej dediny pripravili pre návštevníkov tradično-netradičné letné podujatia, ktorých cieľom je spoznanie praktického života našich predkov.
„Návštevníci múzea v prírode sa môžu tešiť na školu varenia tradičných liptovských jedál s názvom Kuchyňa starých materí v Liptove a mottom Staré matere v Liptove varili zdravo a lacno. Pripravili sme aj pravidelné tvorivé dielne pre dospelých a rozprávanie o tom, ako sa obliekali Liptáci v minulosti,“ povedala manažérka Liptovského múzea Zuzana Babicová.
Zemiaky, kapusta a husté polievky
Uplynulú nedeľu návštevníci skanzenu mohli vidieť, ako sa varila zeleninová zamrvenka, kyslá polievka so slepou kurou a rôzne druhy cestovín, ktoré kuchárky využívali na zahustenie polievok. Súčasťou kulinárskej nedele so závanom nostalgie plnou spomienok na leto u starej mamy, bola aj výstava starého kuchynského riadu.
„Počas leta postupne ukážeme našim návštevníkom prípravu polievok, múčnych a cestovinových jedál, starodávnych kaší, rôznych druhov koláčov a zemiakových a kapustových jedál,“ vysvetlila Martina Mesiarová, pracovníčka Liptovského múzea v Ružomberku.
Jedlá, ktoré v skanzene navaria podľa tradičných receptov a s použitím pôvodných surovín, si môžu návštevníci kúpiť v občerstvovacom zariadení múzea.
Ako staré mamy šetrili pri šití bielizne
Tradičným varením sa ale letné novinky v skanzene nekončia. Pre deti a rodičov pripravili pravidelné utorkové tvorivé dielne, v ktorých si môžu vlastnoručne zhotoviť výrobky z ovčej vlny.
„Celý deň sa im bude venovať zručná animátorka. Odmenou im bude nielen pekný a hodnotný vlastnoručne vyrobený suvenír, ale najmä spoločne strávený čas,“ doplnila Babicová.
Etnologička Janka Bartková každý štvrtok priblíži záujemcom podrobnosti z historického odievania v liptovskom regióne. „Porozpráva rôzne zaujímavosti spojené s odievaním našich predkov, napríklad, ako staré mamy šetrili pri výrobe spodnej bielizne, alebo z koľkých pôl sa skladala sukňa, “ dodala Babicová.