Talentovaná návrhárka z Ružomberka tvorí časť typickej írskej kultúry

Tanec vyjadruje emóciu národa a oblečenie dotvára symbol, ktorým prehovára. Mladá Slovenka, žijúca v Belfaste, prispieva k tomu, aby bol írsky tanec na pohľad dokonalý a vyjadroval tradíciu a osobitosť tanečníka zároveň.

Talentovaná mladá žena sa nebála splniť si sen v cudzej krajine a rozbehla vlastné podnikanie.Talentovaná mladá žena sa nebála splniť si sen v cudzej krajine a rozbehla vlastné podnikanie. (Zdroj: MARCELA KOSTROŠOVÁ)

Obľúbenosť írskych tancov vzrástla po vystúpeniach Američana írskeho pôvodu Michaela Flatleyho v tanečnej šou Lord of the Dance. Obecenstvo doslova hypnotizoval presnými, technicky dokonalými pohybmi nôh v sprievode výraznej hudby oblečený v pestrom kostýme. Pre Írov je ich tanec neoddeliteľnou súčasťou minulosti a prejavom hrdosti.

Írsky tanec sa nezaobíde bez tradičnej obuvi, vďaka ktorej tanečníci udierajú o zem a zvýrazňujú rytmus hudby a bez farebných kostýmov. Vychádzajú z pôvodných írskych tanečných krojov, ktoré nosili pred dvesto rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Írsky tanec je fenomén, ktorý prerazil do celého sveta. Zaujímavé je, že jeho súčasťou je aj úspešná 27-ročná Ružomberčanka Marcela Kostrošová, ktorá navrhuje a šije šaty írskych tanečníkov.

Úspechy zbierala už na Slovensku Marcela vyštudovala modelovanie a navrhovanie odevov na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Už vtedy dokázala, že tvorbu odevov má v krvi. So svojimi modelmi sa zúčastňovala na rôznych módnych prehliadkach. V roku 2003 s kolekciou Vízia ženy tretieho tisícročia vyhrala súťaž Mladý módny tvorca.

„Po škole som chcela pokračovať v navrhovaní šiat, ale bolo to finančne veľmi náročné. Našla som si inú prácu a na snívanie sna už nebolo dosť času,“ povedala talentovaná Marcela, ktorá v súčasnosti žije a tvorí v Belfaste v Severnom Írsku.

SkryťVypnúť reklamu

V Belfaste si urobila kurz módneho dizajnu Tak, ako mnoho mladých ľudí, aj ona odišla spolu s priateľom Jurajom za prácou do zahraničia. „Samozrejme, začiatky boli veľmi ťažké, prežívali sme všetko, čo ostatní, keď prídu do cudzej krajiny a poriadne neovládajú jazyk,“ opísala Marcela.

Spočiatku pracovala v reštauráciách, zdokonaľovala sa v angličtine, no stále hľadala prácu, ktorá by ju bavila a pri ktorej by mohla uplatniť kreatívneho ducha.

Marcela objavila inzerát, v ktorom krajčírska dielňa s írskymi šatami hľadala pomoc. „Bola to zaujímavá práca, strávila som tam tri roky,“ priblížila. V dielni nadobudla skúsenosti, okrem toho absolvovala aj kurz módneho dizajnu na vysokej škole v Belfaste.

Za zarobené peniaze kúpila šijacie stroje Prvý impulz na rozbehnutie vlastného biznisu jej vnukol priateľ, ktorý je Marcelinou stálou oporou.

SkryťVypnúť reklamu

„Spýtal sa ma, prečo si netvorím vlastnú dielňu, keď mám toľko skúseností a plnú hlavu nápadov,“ opísala Marcela začiatky odvážneho plánu. Získala odvahu vytvoriť niečo iné, než na čo sú zákazníci zvyknutí a spojila vlastné myšlienky s tradičným írskym odievaním.

„Všetky zarobené peniaze sme investovali. Nakúpila som šijacie stroje a najmä vyšívaciu mašinu. Írske dresy majú totiž keltský dizajn, vyšívajú sa rôznymi vzormi,“ priblížila návrhárka.

Hoci pracuje so strojmi, časť ozdôb všíva aj ručne. Marcela sa nevenuje len tvorbe tanečných šiat a ozdobných čeleniek, navrhuje a šije aj spoločenské šaty.

Každý model šiat musí byť originálny. Marcela kombinuje aktuálnu módu s keltskými vzormi a požiadavkami tanečníka. FOTO: (MK) Plánuje si otvoriť vlastný obchod Výroba tanečných šiat je nákladná, pretože každý kus sa šije na mieru a použité farby a vzory z neho robia originál. „Pre menej majetné rodiny je to nákladná záležitosť, preto sa snažím im za dobrú cenu predať kvalitný výrobok,“ prezradila.

Marcela zatiaľ pracuje v domácej dielni, no čoskoro si plánuje otvoriť vlastný obchod.

„Je ťažké zháňať si zákazníkov, pretože nie som domáca a okrem toho musím stále prekonávať jazykovú bariéru. Mám aj verné zákazníčky, ktoré chcú stále niečo nové. Vždy, keď sa umiestnia na tanečnej súťaži a postúpia, alebo idú vystupovať, chcú nové a krajšie šaty,“ opísala.

Musí zladiť nové s tradičným Zákazníčka si vyberie farby a materiál, Marcela navrhne dizajn šiat a spoločne potom dolaďujú detaily. Výroba jedného modelu zaberie štyri dni. Ak jej čas dovoľuje, vyrába ich aj dopredu, hotové šaty potom predáva cez internet.

Napriek tomu, že Marcela tvorí tanečné dresy už niekoľko rokov, predsa len, sú súčasťou kultúry, ktorú nepozná a stále sa učí novým veciam.

„Aj keď je výroba šiat viac-menej o vkuse a každý hľadá niečo moderné a pekné, sú určité pravidlá, ktoré musím dodržiavať. Veľmi náročné je zladiť módu a keltský dizajn tak, aby bol výsledok originálny, moderný a spájal módu a históriu," povedala dizajnérka.

Marcela hovorí, že keď začnú tanečníci tancovať a znie podmanivá a rytmická hudba, človeka toto spojenie podvedome vťahuje. Zvládnuť techniku je ale náročné, tancuje sa s vystretou chrbticou a ruky pevne priliehajú pozdĺž tela. Dôraz sa kladie na prácu nôh, ktoré sú neustále v rýchlom pohybe.

„Írsky tanec sa mi veľmi páči, chcela by som sa naučiť aspoň pár krokov, hudba je veľmi pekná, a keď začnú tanečníci tancovať, každý, kto to sleduje sa chce pridať,“ dodala Marcela.

Íri svoj tradičný tanec udržiavajú, tancujú všetky generácie. FOTO: (MK)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu