V belgickom Bruseli vyhodnocovali žiadosti o certifikát titulu Qualifield European Professional Photographer QEP, ktorý je odbornou ale aj laickou verejnosťou všeobecne uznávaný ako prestížne ocenenie profesionálnych fotografov Európy.
V tomto roku sa o titul uchádzalo 72 fotografov, porotou prešla iba necelá tretina.
Vladimír Škuta je členom Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky – APFSR, Zväzu slovenských fotografov – ZSF a čestným členom fotografického klubu Art Štúdio Liptovský Hrádok. Za sebou má šesť samostatných výstav a viac ako 30 ocenení.
Je organizátorom fotografických výstav pod názvom GalleryJa v Bratislave, kde už vystavovali napríklad Ivan Kozáček, bývalý predseda ZSF, Zdeno Kostka z Liptovského Mikuláša, Janka Čavojská, fotografka a píšuca reportérka z Liptovského Hrádku a momentálne pripravuje výstavu Vladimír Vlček, člen fotoklubu Art Štúdio Liptovský Hrádok.
Aké sú podmienky na udelenie prestížneho titulu QEP?
- Uchádzač musí spĺňať kritériá národných asociácií profesionálnych fotografov, ktorej musí byť riadnym členom. V tomto prípade je to Asociácia profesionálnych fotografov Slovenska, do ktorej som bol prijatý v apríli 2011. Asociácia APFSR je riadnym členom Európskej federácie profe- sionálnych fotografov FEP a táto je profesijným združením osobností, pre ktoré je fotografické umenie poslaním.
Ako prebieha hodnotenie?
- V prvom rade treba cenný náklad dvanástich fotografií v perfektnom prevedení a predpísaných rozmeroch doručiť do sídla FEP do Bruselu. Asistenti poroty nainštalujú fotografie na panely v poradí, aké určil autor. Keď je všetko pripravené, postupne porotcovia prichádzajú a zapisujú svoje hodnotiace body. Všetko je anonymné. Ak by niekto z poroty spoznal autora podľa tvorby, musí odstúpiť od hodnotenia panelu a na jeho miesto nastupuje ďalší. Porotcami sú fotografi, ktorí už získali titul QEP alebo MQEP a konkrétnych porotcov určuje predseda poroty podľa témy vystavených fotografií.
Aký je rozdiel medzi titulom QEP a MQEP?
- QEP je klasifikácia fotografa a zaraďuje ho medzi vynikajúcich európskych profesionálnych fotografov. MQEP, teda Master Qualifed European Fotographer je najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov. Hodnotí ju viac porotcov ako pri QEP a hodnotenie už nie je anonymné, lebo žiadateľ predkladá aj publikácie a verejne známe práce. Žiadateľ o titul MQEP musí mať QEP. Tento rok bol najvyšší titul udelený dvom fotografom.
Čo musí urobiť fotograf, aby uspel?
- Musí si veriť, že jeho práce by mohli uspieť na takom prestížnom fóre, ako je udeľovanie titulov. Celkový panel, ktorý obsahuje dvanásť fotografií, musí byť zladený obsahom, výrazom všetkých fotografií v sérii, adjustážou a, samozrejme, aj kvalitou tlače. Najväčší význam musí mať impakt fotografií panelu, čiže emotívnosť všetkých fotografií a aký dojem vyvolá na porotu a na diváka.
Práca musí mať jednotnú vysokú úroveň a konzistenciu, aby mohol byť udelený certifikát. Titul QEP hovorí aj o tom, že federácia FEP držiteľovi dá pečiatku kvality a že autor je schopný konštantnej kvalitnej práce.
Dostali ste nejaké informácie alebo rady od členov asociácie?
- Samozrejme. Každého žiadateľa musí odporučiť národná asociácia. Odporučenie od asociácie znamená, že žiadateľ o titul spĺňa všetky podmienky na jeho udelenie. Pri výbere finálnych fotografií mi veľmi pomohli rady od Martina Vrabka, Filipa Kuliseva, Ivana Čanigu a Jorgena Brandta. Držal som sa rady, že pri hodnotení je veľmi dôležitý už spomínaný celkový impakt fotografií a tiež celého panelu.
Koľko Slovenských fotografov je držiteľom certifikátov QEP a MQEP?
- Titul Master QEP vlastnia iba traja: Peter Bagi, Filip Kulisev a Martin Vrabko. Titul QEP vlastnia ôsmi fotografi.
Kde by diváci mohli vidieť niečo z tvorby profesionálnych fotografov ?
- Momentálne prebieha turné po Slovensku v rámci 11. spoločnej výstavy členov APFSR. Začiatok bol v Košiciach. Od 20. júna do 7. júla je výstava v Žiline, potom od 9. do 26. júla v Piešťanoch a na záver budeme vystavovať v Bratislave od 28. júla do 15. augusta.
Vladimír Škuta sa narodil v roku 1975 v Liptovskom Hrádku, od roku 1998 pôsobí v Bratislave. Špecializuje sa na tvorbu v ateliéri, a to hlavne na reklamnú fotografiu, produktovú fotografiu, fotografovanie jedál a nápojov. Fotografuje pre významné spoločnosti pôsobiace na Slovensku a v Českej republike. Vo voľnom čase fotografuje ľudí v ich prirodzenom prostredí.
Autor: Vladimír Škuta st.