Priehrada pochovala trinásť obcí a navždy zmenila tvár regiónu

Podujatie Otvorená elektráreň tento rok vyvrcholilo pri vodnom diele Liptovská Mara. V rámci prehliadky mohli ľudia vstúpiť do útrob elektrárne aj priehradného múru.

Vláda ČSSR definitívne rozhodla o výstavbe Vodného diela Liptovská Mara uznesením zo dňa 16. augusta 1961.Vláda ČSSR definitívne rozhodla o výstavbe Vodného diela Liptovská Mara uznesením zo dňa 16. augusta 1961. (Zdroj: DUŠAN GALLO)

LIPTOVSKÁ MARA. Technické parametre aj históriu výstavby návštevníkom elektrárne odborným výkladom priblížili pracovníci elektrárne.

Koncom päťdesiatych rokov prinieslo plánovanie výstavby veľkej priehrady na Váhu dve teoretické možnosti s vhodným geologickým zložením.

Pre mnohých bolo sťahovanie veľmi ťažké

Najlepšie terénne podmienky mala Strečianska úžina. Nové vodné dielo by však pochovalo nielen obce, ale aj mestá Vrútky a Martin. Konečná voľba preto padla na druhú alternatívu, dnešnú Liptovskú Maru.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavba vodného diela Liptovská Mara sa začala koncom roku 1964 a navždy zmenila tvár Liptova. Viac ako štyritisíc obyvateľov žijúcich v 732 rodinných domoch z trinástich zaplavených obcí museli opustiť svoj domov.

Presťahovali sa a začali nový život v nových podmienkach. Pre niektorých to nebolo ľahké, museli sa prispôsobiť. Najmä pre starších ľudí to bola ťažká rana.

Najcennejšie stavby sú v skanzene

Najcennejšie stavby zo zaplavených obcí umiestnili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Nachádza sa tam napríklad goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec či mnohé zrubové domy. Výnimkou je drevený artikulárny kostol z Paludze, ktorý premiestnili na okraj obce Lazisko.

Podobný osud stihol aj rímskokatolícky gotický kostol z obce Liptovská Mara. Základy mal z druhej polovice 13. storočia a renesančnú prestavbu z roku 1636. Pred napustením vodnej nádrže jeho najvzácnejšie časti preniesli tiež do pribylinského skanzenu. Postavili kópiu kostola a pôvodné architektonické a výtvarné detaily osadili do novostavby.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda ČSSR definitívne rozhodla o výstavbe Vodného diela Liptovská Mara uznesením zo dňa 16. augusta 1961. Stavba si vyžiadala aj prekládku infraštruktúry.

Okrem ciest premiestnili aj dvojkoľajovú elektrifikovanú trať medzi Liptovským Mikulášom a Liptovskou Teplou. V údolí Váhu pre ňu museli projektanti nájsť novú, sedemnásťkilometrovú trasu. Navždy tak z mapy železničnej siete Slovenska zmizli zastávky Vlašky, Parížovce a Liptovský Trnovec, ktoré sa nachádzali na pôvodnej trati.

Z technického hľadiska je zaujímavo riešený násyp železničnej trate ako spoločné teleso so zemnou priehradou vyrovnávacej nádrže Bešeňová.

Priehradu napúšťali jeden rok

Stavebná uzávera v zátopových obciach platila už od roku 1951. Prvé výkopové práce sa začali robiť až po sedemnástich rokoch. Pôvodný projekt počítal s menšími výkonmi a súčasťou priehrady nemala byť dokonca ani vyrovnávacia nádrž pri Bešeňovej.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa koncepcia menila a vybudovali aj prečerpávaciu elektráreň a vyrovnávaciu nádrž a výkon priehrady sa zdvojnásobil. O konečnom technickom riešení vodného diela rozhodli predovšetkým narastajúce energetické potreby v republike.

Koryto Váhu pod Úložiskom prehradila sypaná hrádza s hlinitým tesnením nad obcami Vlachy a Vlašky. Dlhá je približne tisícsto metrov a od dna Váhu dosahuje výšku 45 metrov. Koruna hrádze je vo výške 568 metrov nad morom. Maximálnu výšku hladiny určila zátopová oblasť, mohla siahať len po najnižšiu nadmorskú výšku v meste Liptovský Mikuláš.

Objemom je nádrž najväčšia na Slovensku. Má rozlohu približne dvadsaťjeden kilometrov štvorcových. Priehrada dokáže pojať maximálne tristošesťdesiat miliónov kubických metrov vody a vyrovnávacia nádrž má kapacitu desať miliónov kubických metrov.

Liptovská Mara je súčasťou Vážskej kaskády. Priehradu začali napúšťať v roku 1975 a trvalo to rok. Nenaplnili ju do maxima ako v súčasnosti, ale len do prvej možnej prevádzkovej hladiny.

Najprv spustili len jednu turbínu a postupne dali do prevádzky aj ďalšie. Kompletné dielo začalo naplno fungovať v roku 1976. Elektráreň má štyri agregáty, sú to dve reverzné a dve Kaplanove turbíny.

Vodné dielo má výkon dvesto megawatov plus štyri megawaty prečerpávacia elektráreň Bešeňová. Inštalovaný výkon Liptovskej Mary tvorí viac ako jednu štvrtinu výkonu všetkých elektrární na Váhu.

Pomáha zachytiť povodňové vlny

Osobná automobilová doprava nebola v čase plánovania vodného diela veľmi rozvinutá. Pri výstavbe ale mysleli aj na budúcnosť. Paralelne s priehradným múrom budovali v rokoch 1973 až 1977 aj diaľničný úsek Liptovský Mikuláš - Ivachnová.

Náklady na výstavbu boli takmer dvestopäťdesiat miliónov vtedajších korún. Je to druhá najstaršia diaľnica na Slovensku. Staršia je len diaľnica medzi Bratislavou a Sencom. Cestný ťah je súčasťou piateho paneurópskeho koridoru Terst – Ľvov.

Vodné dielo prispelo aj k zvýšeniu čistoty vôd Váhu, ochrane pred povodňami a plní aj významnú vodohospodársku funkciu.

Pomáha zachytiť povodňové vlny, vodu z topiaceho sa snehu a vytvárať jej zásoby pre letné závlahy na západnom Slovensku.

Do výstavby priehrady sa povodne na Liptove opakovali prakticky každý rok. Najväčšie záplavy v Liptove boli na Váhu v roku 1813. Hladina vody v neregulovanom Váhu kulminovala v Ružomberku šesť metrov nad stabilnou hladinou.

Z Radkova ostali len dva ovocné stromy

Historické pramene uvádzajú, že povodeň zmietla celú obec Radkov. Údajne z nej ostali len dva ovocné stromy. Posledná väčšia povodeň pred výstavbou priehrady bola ešte v roku 1958.

Voda robila problémy aj staviteľom, 30. júna 1973 prelomila povodňová vlna sypanú prehrádzku v šírke približne dvanásť metrov, výstavbu to však nenarušilo.

Stavba priehrady zatraktívnila aj región. V lete je najvýznamnejším rekreačným strediskom v Liptove. Ešte v čase výstavby vodného diela vznikla štúdia na jeho bohaté rekreačné využitie. Pred rokom 1989 boli tieto aktivity tlmené s odôvodnením, že bohatšie možnosti na rekreačné využitie ponúka Oravská priehrada.

Tridsaťpäť rokov nemala vážne technické problémy

Priehrada Liptovská Mara počas svojej viac ako tridsaťpäťročnej prevádzky nemala väčšie technické problémy. Ojedinele sa objavili len malé priesaky vody, ktoré sú pre takéto vodné dielo bežné. Monitorujú sa a priebežne odstraňujú.

Voda Liptovskej Mary úplne zaplavila obce Čemice, Demčiny, Liptovskú Maru, starú Liptovskú Sielnicu, Nižné Dechtáre, Paludzu, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie a Vyšné Dechtáre. Liptovský Trnovec zatopila len čiastočne. Nedotknutý ostal Prosiek, ale zanikli jeho osady Nižný a Vyšný Zádiel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 830
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 653
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 795
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 745
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 627
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 094
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  5. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 739
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 379
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 204
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 265
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 632
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 349
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 022
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 834
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračná foto

K nehode došlo v skorých ranných hodinách.


Platí od stredy 2. apríla až do odvolania.


Pri nehode zomrel 73-ročný vodič oprotiidúceho auta.

Tragická nehoda sa stala pred vstupom do Ružomberka.


1
Rumunovi dala mestská polícia stopku.

Tovar môže byť kradnutý alebo poškodený.


  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  5. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 739
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 379
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 204
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 265
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 632
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 349
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 022
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 834
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu