RUŽOMBEROK. Proti výstavbe dvoch bytoviek s 50 bytmi na Ulici Ž. Silbigera sa rázne postavili obyvatelia ulice. Obávajú sa toho, že v mestskej časti Rybárpole, ktorá si vyslúžila neslávne označenie Bronx, tým dôjde k ešte väčšej koncentrácii sociálne slabých vrstiev obyvateľstva a zmení sa na druhý Luník IX.
Bytovky mali stáť na pozemku, ktoré patria štátu a obyvatelia ho využívali ako detské ihrisko. Mesto chcelo tento pozemok odkúpiť a následne prenajať na výstavbu bytov.
Poslancov podmienky nepresvedčili
Radnica mala výstavbou bytoviek vyriešiť problém s umiestnením ľudí žijúcich v ubytovni na Žilinskej ceste. Tá musela ustúpiť zámeru Katolíckej univerzity, ktorá tu postaví internát. „Mesto nemalo vlastné priestory, aby postavilo bytovky. Tento pozemok sa nám javil ako naj-vhodnejší aj preto, že je majetkovo vysporiadaný,“ vysvetlil ružomberský primátor Ján Pavlík.
Poslanci preto v apríli predbežne schválili prenájom pozemkov ako prípad hodný osobitého zreteľa. Investor sa vtedy zaviazal, že dva bytové domy postaví z vlastných zdrojov za 1,2 milióna eur do apríla nasledujúceho roku. Mesto ich malo odkúpiť a splácať tri roky v splátkach po 400-tisíc eur.
Tieto peniaze mal investor použiť na rekonštrukciu plavárne, ktorú by získal od mesta za symbolické euro. Ružomberské zastupiteľstvo však požiadalo primátora, aby dohodol s podnikateľom podmienky zmlúv. Tie ale poslancov na poslednom zastupiteľstve nepresvedčili.
Obavy ľudí vychádzajú zo skúseností
Ľudia žijúci na Ulici Ž. Silbigera sa o tom, že v ich susedstve majú bývať sociálne slabí, dozvedeli až z médií. Proti výstavbe spísali petíciu, pod ktorú sa podpísala viac ako stovka obyvateľov.
„Zámer výstavby je pre nás neprijateľný a je proti slušným ľuďom, ktorí žijú a vychovávajú deti v mestskej časti Rybárpole. Už je tu aj tak vyššia koncentrácia sociálne slabých ľudí. Netvrdíme, že každý z nich je neprispôsobivý, ale skúsenosti z ďalších ulíc mesta, kde takíto ľudia žijú, nám dávajú vážne dôvody na obavy, že u nás vznikne geto,“ povedala Viera Vlžáková, obyvateľka bytovky na Ulici Ž. Silbigera.
Do bytov investovali nemalé peniaze
Koncentráciou sociálne slabých na jednom mieste je podľa obyvateľa Malých Tatier, časovanou bombou. „Veď v dvoch zelených bytovkách, ktoré mesto pred dvanástimi rokmi opravilo a prenajalo určitej skupine obyvateľstva, dnes žije trojnásobne viac rodín, ako by malo,“ opísal svoje obavy.
„Žijeme tu, investujeme do bytoviek a zveľaďujeme okolie a zeleň. Ak by sa v našom susedstve postavili sociálne byty, výrazne by klesla cena našich nehnuteľností a zároveň aj kvalita života,“ povedal ďalší obyvateľ ulice Ž. Silbigera.
Detské ihrisko zničili bez povolenia
Obyvateľov ulice minulý týždeň prekvapili búracie práce na detskom ihrisku. „Niekto zdemoloval ihrisko v priebehu jediného dňa, odstránil oplotenie, lavičky, preliezačky a vyrúbal stromy. Kde sa majú naše deti teraz hrať? Vyzerá to tak, akoby si investor pripravoval priestory na výstavbu bez toho, že by mu to niekto oficiálne dovolil,“ pohoršovali sa ľudia z Ulice Ž. Silbigera.
Pozemok s ihriskom je stále vo vlastníctve štátu, búracie práce tam robili bez povolenia. Primátor Ružomberka nevie, kto stojí za zničením ihriska, prisľúbil, že situáciu nechá preveriť mestskou políciou a stavebným úradom.
Na radnici musia hľadať iné riešenie
Mestskí poslanci si vypočuli argumenty obyvateľov ulice, záruky investora nepovažovali za dostatočné a prehľadné. Výstavbu 50 nízkoštandardných bytov preto neodsúhlasili. Mesto bude musieť pravdepodobne hľadať iné miesto.
Schválenie výstavby priamo nadväzovalo na rekonštrukciu plavárne. Investor chcel totiž z peňazí, ktoré by mu mesto zaplatilo za bytovky, opraviť plaváreň.
„Investora oboznámime s rozhodnutím zastupiteľstva. Ten bude musieť zvážiť, či pôjde do investície s inými podmienkami. Myšlienka stála na tom, že on domy postaví a my mu ich budeme splácať. Medzičasom mal začať s rekonštrukciou plavárne. Celý proces musíme teraz prehodnotiť a nájsť iný spôsob,“ povedal Pavlík.
Výstavbe sociálnych bytov sa mesto nevyhne
Teraz musí mesto vyriešiť otázku, kde ubytujú sociálne slabé rodiny a ďalších žiadateľov, ktorí majú záujem o bývanie nízkeho štandardu.
„Treba si uvedomiť, že takéto bývanie do mesta patrí. Je viac ako pravdepodobné, že ktorékoľvek miesto na ich výstavbu navrhneme, budú ľudia písať petície,“ doplnil Pavlík.
Primátor podotkol, že mesto teraz musí nájsť spôsob, ako dať šancu na bývanie ľuďom s nízkym príjmom. Poslanci im ju svojim rozhodnutím zastaviť výstavbu sociálnych bytov podľa jeho názoru nedávajú. Mesto teraz musí nájsť priestor a investora, ktorý na ňom byty takéhoto typu postaví.