LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kraj požiadal ministerstvo kultúry o 759-tisíc eur na digitalizáciu deviatich národných kultúrnych pamiatok a 3 672 jedinečných regionálnych exponátov. Najneskôr v roku 2015 by tak bolo možné virtuálne nahliadnuť aj do priestorov Makovického domu v Žiline, Plátenníckeho domu v Dolnom Štefanove na Orave či Pamätného domu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši.
„Projekt digitalizácie nadväzuje na realizáciu národných projektov digitalizácie, do ktorých je zapojených päť galérií a dve múzeá v našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Prioritne sa teda zameriavame na digitalizáciu tých zbierkových predmetov a objektov národných kultúrnych pamiatok, ktoré by neboli zdigitalizované a ktorých jedinečnosť a význam sú späté výlučne so Žilinským krajom,“ povedal predseda kraja Juraj Blanár, podľa ktorého projekt digitalizácie kultúrneho dedičstva prispeje k zachovaniu jedinečných objektov pre budúce generácie ako aj k rozvoju cestovného ruchu a kultúrneho turizmu v Žilinskom kraji.
Pri výbere pamiatok i predmetov, ktoré budú digitalizované, sa zohľadňovali riziká ich zničenia, straty alebo poškodenia a tiež využiteľnosť digitalizovanej podoby pre ich záchranu či reštaurovanie. Staré listiny, mapy, plagáty, obrazy a horelický poklad budú digitalizované v dvojrozmernej podobe, väčšie predmety ako modrotlačové formy, krčahy, pištole, plastiky a glóbusy v reálnom 3D formáte.
Modrotlačové formy a plagáty zdigitalizujú v Liptovskom múzeu v Ružomberku, ktoré má kompletnú zbierku modrotlačových foriem dokumentujúcu charakteristické odvetvie textilnej malovýroby v predindustriálnom období.