VYŠNÁ BOCA. Polievku podľa starého receptu za asistencie pracovníčky múzea Anny Kolkusovej na murovanom šparhete pripravili dievčatá pre chlapcov.
„Deti zo Sliačov boli v tomto krásnom prírodnom prostredí po prvý krát. So záujmom si vypočuli rozprávanie o vzniku a histórii tejto baníckej obce, pozreli si expozíciu bývania baníckej rodiny, ktorá sa venovala aj chovu dobytka,“ povedala Zuzana Babicová, marketingová manažérka Liptovského múzea.
Deti si na tradičnej cesnačke, ktorú sa naučili samé pripravovať, pochutnali. FOTO: (LM) Tance a piesne podľa mladých Bocanov Po zániku baníctva dôležitú úlohu v živote tamojších ľudí zohrávalo lúčne hospodárenie. Na lúke pri prameni kyselky mali sa deti mohli zapojiť sa pri kosení trávy , rozhadzovať alebo sušiť seno. So záujmom pozerali na viazanie bockého batoha.
Niektoré z detí zvedavo vstupovali do štôlne, kde sa v minulosti dolovalo zlato. Iné si pozreli interiér evanjelického kostola, naučili sa spievať banícke piesne a tanec, ktorý v minulosti bocanská mládež s obľubou tancovala na koliesku.
Hravou formou spoznávali región Celodenný výlet ukončili návštevou Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku, kde je v súčasnosti zaujímavá výstava ľudového odevu z Liptova. Deti z Liptovských Sliačov si hravou formou rozšírili svoje vedomosti o zaujímavé poznatky o svojom regióne.
„Na základe požiadaviek rôznych organizácií, letných táborov, ubytovacích zariadení ponúkame vo všetkých expozíciách Liptovského múzea v Ružomberku zaujímavé podujatia,“ uzavrela Babicová.