RUŽOMBEROK. Nové diaľkové vysokonapäťové vedenie medzi Donovalmi a Ružomberkom nahradí dožívajúce vedenie, ktoré končí v stanici v Medzibrode a elektrickou energiou zásobuje celé Horehronie a Banskú Bystricu. V prípade porúch dodáva elektrickú energiu aj Liptovu.
Na projekte výmeny vedenia pracovala Slovenská elektrizačná prenosová sústava šesť rokov, s výstavbou začali vlani. Trasa nového vedenia prechádza územiami dvoch národných parkoch.
Aby sa mohli stoje dostať na miesta, kde majú osadiť nové stožiare, vyrúbali stromy a postavili nové prístupové cesty. Les musel ustúpiť aj v ochrannom pásme línie vedenia.
Polícia začala vyšetrovanie
Postup sa nepozdával Občianskemu združeniu Tatry, ktoré sa obrátilo na Inšpekciu životného prostredia s podozreniami na celý rad porušení zákona o ochrane prírody a krajiny.
Inšpekciu upozornilo na masívny výrub stromov a kríkov, poškodzovanie pôdnych krytov. Ťažké mechanizmy, podľa ich tvrdení, okrem toho brodia potoky, čím ničia ich korytá a stroje nemajú povolenie na vjazd a státie v chránených územiach.
Inšpekcia posunula prokuratúre časť podnetu, ktorá sa týka nepovoleného vjazdu a státia v chránenom území. „Príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Ružomberku začal trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov,“ potvrdil Milan Cisarík, hovorca žilinskej krajskej prokuratúry.
Pohyb stavebných strojov a ich státie v chránených územiach je podľa hovorcu Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Igora Galla v súlade s vydanými rozhodnutiami a Zákonom o energetike a spoločnosť, podľa jeho slov, zákon neporušila.
„Do dnešného dňa nám nebolo doručené rozhodnutie o začatí trestného stíhania. Akonáhle ho obdržíme, sme pripraveníý príslušnému orgánu poskytnúť všetky potrebné povolenia a dokumentáciu. Našou snahou je minimalizovať pohyb stavebných strojov v chránených územiach," upresnil hovorca spoločnosti.
Gallo zároveň upozornil, že v oblasti pracujú aj lesníci a urbárnici. O tom, či pri výstavbe nového vedenia došlo k porušeniu zákona pre nepovolený vjazd a státie, rozhodne prokuratúra alebo s konečnou platnosťou až súd.
Iné porušenia inšpekcia neodhalila
Inšpekcia prešetrila podozrenia na porušenie zákona, ktoré sa týkali aj výrubu stromov, budovaniu príjazdových ciest, zásahu do chránených biotopov alebo brodenia potokov mechanizmami. Po terénnej obhliadke a skúmaní všetkých povolení a rozhodnutí ale žiadne porušenie zákona nezistila.
„Nezistili sme, že by došlo ku konaniu, ktoré je v rozpore so zákonom alebo podmiekami, ktoré stanovili orgány ochrany prírody,“ potvrdil Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Porušenú krajinu dajú do poriadku
Na dodržiavanie ustanovení zákona v chránených územiach, vrátane podmienok, ktoré dali správy oboch národných parkov, dohliada osobitý environmentálny dozor, v ktorom majú zastúpenie pracovníci štátnej ochrany prírody.
„Uvedomujeme si, že súčasný stav stavby zanecháva u pozorovateľov, ktorí prechádzajú frekventovanou cestou negatívne pocity. Vidia krajinu narušenú stavebnými prácami a nám je to tiež úprimne ľúto. Tento stav je však len dočasný, celý zasiahnutý priestor bude následne zrekultivovaný podľa vopred vypracovaného plánu,“ ubezpečil Gallo.
„Naša spoločnosť dodržiava princípy environmentálneho správania sa robíme všetko pre to, aby sme znížili negatívne dopady na životné prostredie, " dodal Gallo.
Prístupové cesty k stožiarom vedú odlesnenými strmými svahmi, reálne môže dôjsť k zosuvu pôdy a vody. Gallo upozornil, že územia dajú do pôvodného stavu, s národnými parkami sa okrem toho dohodli, že niektoré časti ochranného pásma v lesných úsekoch nechajú na samovývoj.