Osud rozohral šance ľudí, s autorkou sa stretli na autogramiáde

Postavy z knihy S vami, krásne bytosti sa stretli na podujatí spojeným s autogramiádou v Liptovskom Hrádku.

DagmaRA Sarita Poliaková na stretnutí s postavami z jej knihy ochotne rozdávala podpisy.DagmaRA Sarita Poliaková na stretnutí s postavami z jej knihy ochotne rozdávala podpisy. (Zdroj: JAROSLAV JANOVČÍK)

Knihu S vami, krásne bytosti napísala redaktorka MY Liptovské noviny DagmaRA Sarita Poliaková z Liptovského Hrádku. V knihe odhalila príbehy skoro deväťdesiatich ľudí z liptovského regiónu.

„Jednej noci, keď som nemohla spať a sedela na balkóne, mi napadlo, že by som príbehy, ktoré som napísala pôvodne do novín, mohla vydať knižne. Každý z nich totiž nesie v sebe odkaz, ktorý môže osloviť, pomôcť alebo poradiť aj iným,“ dozvedeli sme sa od autorky. Tak vznikla myšlienka vydať knihu s názvom S vami, krásne bytosti.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedenie do života v Závažnej Porube

Do života ju v dome Milana Rúfusa v Závažnej Porube uviedol lekár Ivan Rusnák kvapkou vody zo studničky v Závažnej Porube a štipkou piesku z brehu Gangy spolu s albumom Janka Svetlana Majerčíka, ktorý zhudobnil básne Milana Rúfusa.

Na uvedenie týchto dvoch diel liptovských autorov prišla do Závažnej Poruby aj manželka po zosnulom básnikovi Magda Rúfusová s dcérou Zuzankou.

Stretnutie s postavami a čitateľmi

O niekoľko týždňov sa zrodil aj nápad, aby sa postavy z knihy stretli v reálnom živote nielen navzájom či s autorkou knihy, ale aj s čitateľmi. Stretnutie sa uskutočnilo v Liptovskom Hrádku a otvoril ho Milan Kohút, starosta Pribyliny, odkiaľ autorka pochádza.

DagmaRA Sarita Poliaková spomenula na ňom, ktoré príbehy na ňu ako redaktorku aj človeka najsilnejšie zapôsobili: „Všetky príbehy boli silné, ale najdlhšie som sa vyrovnávala s príbehom mladej ženy z Podturne. Janka Vyparinová prežila výbuch plynového kotla v pivnici domu, ktorý jej spôsobil popáleniny na sedemdesiatich percentách tela. Mala popáleniny tretieho stupňa a dodnes trpí následkami ťažkého úrazu. V čase výbuchu bol s ňou v dome jej malý synček, ktorému sa, našťastie, nič nestalo.“

SkryťVypnúť reklamu

„Hoci jej plamene spálili telo, nespálili jej úsmevy na tvári a obrovskú chuť žiť. Často na ňu myslím, keď prekonávam bežné problémy. Vtedy si uvedomím, čo má a čo nemá v živote zmysel,“ dodala autorka.

Ďalším príbehom, na ktorý ani dnes nemôže autorka knihy myslieť bez sĺz v očiach, je príbeh detí z Beslanu. Na Slovensko prišla skupina detí, ktorá zažila traumu počas teroristického útoku troch desiatok čečencov na ich základnú školu. Tri dni a tri noci držali teroristi rukojemníkov v starej telocvični školy bez jedla a vody. Obklopili ich výbušninami, tie umiestnili aj nad ich hlavy. Ľudia tam zomierali počas rukojemníckej drámy aj pri chaotickom oslobodzovacom útoku ruských špeciálnych jednotiek.

Zahynulo viac ako tristo ľudí, z toho takmer dve tretiny boli deti. Niektoré, ktoré prežili, videli, ako im umierali rodičia. „Keď som pred rokmi písala príbeh o týchto deťoch, tušila som, že na ne nikdy nezabudnem. Tušenie sa plní,“ vyjadrila sa DagmaRA Sarita.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutí rozprávala aj o iných príbehoch z knihy a o ľuďoch, ktorí sa s nimi, ňou a čitateľmi podelili so svojimi osudmi. Viacerí z nich na stretnutie prišli a niektorí porozprávali, ako ich príbeh pokračoval ďalej.

S tebou, Mirka, S vami, krásne bytosti

DagmaRA Sarita vysvetlila, prečo knihu nazvala S vami, krásne bytosti. Je totiž autorkou knihy S tebou, Mirka, ktorú vydala v roku 1994 a opísala v nej obdobie ťažkej životnej skúšky, keď jej dcéra Mirka ťažko ochorela a v nemocnici spolu intenzívne prežívali chvíle nádejí na jej uzdravenie. Žiaľ, márne.

„Dlho som sa vnútorne zaoberala problémami, ktoré sa vyskytli v mojej rodine. Tým, že som napísala príbehy iných ľudí, som ako keby vyšla z osobných problémov a otvorila sa iným ľuďom. Aby však tieto dve knihy mali nejaký spojovací článok, použila som v názve obidvoch osobné zámená,“ poznamenala.

S tebou, mami

V tejto súvislosti boli na stretnutí veľmi dojímavé chvíle, nielen keď autorka rozprávala o smutných obdobiach, ktoré sama prežila, alebo prežili ľudia z jej novej knihy. Najsilnejším okamihom bolo, keď v rámci svojho vystúpenia rodofolkový pesničkár Janko Svetlan Majerčík, ktorý bol súčasťou stretnutia, zaspieval pieseň S tebou, mami. Napísal ju pre Dagmaru Saritu ako posolstvo od Mirky, ktorá sa ňu zhora stále pozerá.

Vďaka, Sarita

„Denne čítame v tlači a vidíme v televízii spravodajstvo o tragédiách, lúpežiach, vraždách či politických prešľapoch a rýchlokvasených celebritách. Preto chcem poďakovať autorke, ktorá vo svojej knihe opísala príbehy ľudí, ktorí medzi nami žijú, vedia sa vyrovnať so svojím osudom či dokázali niečo nezvyčajné a robia to nezištne. Že takých ľudí našla a že sa so zážitkami zo stretnutia s nimi podelila s čitateľmi,“ vyjadrila sa ku knihe vari za všetkých čitateľov známa výtvarníčka Judita Feňvešová z Liptovského Hrádku.

Rezbárka Mária Hrabinská z Liptovského Mikuláša pridala úsmevné zážitky z obdobia, keď byť rezbárkou medzi samými rezbármi nebolo jednoduché. „Jedným z problémom, ktorý sa stále opakoval, že keď sme prišli na nejaké podujatie, bol zaobstarať si nocľah. Mužov vždy podelili na izby spolu a ja som vždy ostala,“ s úsmevom zaspomínala Mária Hrabinská.

Magda Rúfusová súhlasila so zhudobnením

Janko Svetlan Majerčík na podujatí zahral a zaspieval aj zhudobnené básne Milana Rúfusa z albumu Stretnutie s Majstrom. „K poézii Majstra som mal vždy rešpekt. Kým žil, nemal som odv ahu prísť s projektom, aby som jeho básne zhudobnil. Až po jeho smrti som sa o tejto myšlienke rozhodol nesmelo povedať jeho manželke Magde. Na moje veľké prekvapenie bola z nej nadšená a súhlasila. Mal som z toho obrovskú radosť,“ povedal o vzniku albumu zhudobnenej poézie pesničkár Janko Svetlan Majerčík.

Na záver stretnutia autorky s postavami z knihy a čitateľmi Ľubor Patsch premietol film o pesničkárovi s názvom Človek milý.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 424
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 115
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 784
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 449
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 152
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 899
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu