LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pobehovanie medzi pekárňami, mäsiarstvom, zelovocom už dávno vystriedalo pohodlné nakupovanie všetkých potravín pod jednou strechou.
V rozsiahlom priestore si ľudia vyberajú z veľkého množstva tovarov, prevádzkovateľ musí ustriehnuť dátum spotreby každého z nich, dbať na čistotu a hygienu prípravy.
Hygienici preto kontrolovali minulý mesiac oddelenia s nebalenými potravinami v takmer 340 slovenských supermarketoch a hypermarketoch.
Posvietili si na to, v akom prostredí sa napríklad pripravujú a uskladňujú lahôdkarské výrobky, teda šaláty, nátierky, údeniny alebo pekárenské výrobky, teda pečivo a koláče. Najviac nedostatkov, v rámci Slovenska odhalili v supermarkete v dolnej časti sídliska Podbreziny.
Znečistené váhy a chladničky
Výsledky kontroly v supermarkete sú znepokojujúce. Šunku vážia na znečistenej váhe, syry a údeniny si ľudia vyberajú cez špinavé sklo. Grilované pochúťky ukladajú do znečisteného pultu. Podobne sú na tom skrinky a úložné priestory pre lahôdkové výrobky a pečivo. Hygienici okrem nedostatkov v predajnej a výrobnej časti supermarketu odhalili aj špinu napríklad na toaletách pre zamestnancov a neporiadok v šatniach. Siedmim zamestnancom dokonca chýbali doklady o odbornej spôsobilosti pre prácu s potravinami.
Hygienici udelili za vážne nedostatky dve pokuty spolu za 65 eur, traja zamestnanci dostali pokutu po 9 eur. Okrem toho začali proti spoločnosti, ktorá prevádzkuje supermarket, správne konanie o uložení sankcie.
Pre celý rad hygienických nedostatkov v prevádzke na sídlisku musí zaplatí spoločnosť pokutu vo výške najviac 500 eur. Ak v priebehu roka hygienici opäť zistia tie isté nedostatky, pokuta bude dvojnásobná.
Predavačky všetko nestíhajú
Prevádzka na Podbrezinách je smutnou vzorkou toho, ako sa snaha majiteľov šetriť na množstve personálu odráža na hygienickej disciplíne, čo možno badať v drvivej väčšine slovenských supremarketov a hypermarketov.
Na pľaci je málo predavačiek, ktoré, okrem toho, že musia na jednej zmene blokovať, dokladať tovar, kontrolovať obaly, podávať a pripravovať nebalené výrobky, musia sa starať aj o čistou.
„Nedá sa to všetko postíhať,“ dozvedeli sme sa o situácii medzi zamestnancami.
Liptovskomikulášsky supermarket na sídlisku ale nie je jediný, ktorému hygienici vytkli nedostatky. Najčastejším problémom aj v hrádockých a ružomberských supermarketoch boli chýbajúce doklady o odbornej spôsobilosti. Každý zo zamestnancov, musel zaplatiť na mieste pokutu 9 eur, niektorí ju odmietli zaplatiť.
V septembri supermarket prestavajú
Vedenie spoločnosti sa vzhľadom na to, že v súčasnosti prebieha správne konanie, odmietlo k výsledkom kontroly hygienikov v supermarkete vyjadriť. Zlý technický stav prevádzky chcú ale odstrániť.
„Nezávisle na výsledkoch kontrol naša spoločnosť začína kompletnú rekonštrukciu predajne od 5. septembra. Táto nielen odstráni stavebno-technické nedostatky, ale prinesie zákazníkom aj moderný dizajn. Uličky budú širšie s novým ekoosvetlením a energeticky úspornými chladiacimi technológiami,“ povedala Jana Zemánková, finančná riaditeľka a konateľka spoločnosti.
„Po ukončení rekonštrukcie plánujeme upraviť podľa potreby i počet zamestnancov v predajni,“ odpovedala Zemánková na otázku, či spoločnosť zamestná viac predavčiek a rozdelí pracovné povinnosti medzi viac ľudí.