Kvalitných výrobcov treba chrániť pred nekvalitným dovozom

Zamestnanosť na slovenskom vidieku je nízka. V odľahlejších podhorských oblastiach by pomohla špecializovaná poľnohospodárska a živočíšna prvovýroba.

Farmári musia byť napriek zlej situácii optimistickí, lebo inak by nemohli v odbore podnikať.Farmári musia byť napriek zlej situácii optimistickí, lebo inak by nemohli v odbore podnikať. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ (SITA))

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Politika rozvoja poľnohospodárstva v posledných rokoch podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka rapídne znížila zamestnanosť slovenského vidieka.

„Odrazilo sa to aj na produkčných kvótach jednotlivých poľnohospodárskych komodít. Výsledkom je rastúca nezamestnanosť, sme dokonca odkázaní na dovoz potravín. Nepriaznivý stav potrebujeme nevyhnutne zmeniť,“ povedal minister na pracovnom stretnutí s poľnohospodármi Žilinského kraja v Liptovskom Ondreji.

Podhorskému vidieku by v rozvoji mohla pomôcť špecializovaná poľnohospodárska prvovýroba. Nezanedbateľný je vraj aj chov kôz a oviec. V Liptove sú podľa Ľ. Jahnátka ideálne podmienky pre hovädzí dobytok. „Je to poľnohospodárska oblasť, ktorá prináša zamestnanosť,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpirujú ho postrehy z praxe

Predstavitelia poľnohospodárskych družstiev ho v diskusii zahrnuli množstvom otázok a kritických postrehov. Situáciu vnímajú inak, majú skôr obavy.

Tvrdia, že v budúcnosti by mohlo ešte dôjsť k úbytku pracovných síl. Môže to spôsobiť nerentabilná výroba mlieka či chovu hovädzieho dobytka.

„Chodím do terénu, hovorím s konkrétnymi poľnohospodármi, oni problémy, s ktorými dennodenne žijú, poznajú najlepšie. Je to veľmi dôležitý prvok, inšpiruje nás pri tvorbe novej spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ dodal Ľ. Jahnátek.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a súčasne predseda PD Ludrová Miroslav Štefček povedal, že v Liptove v poľnohospodárstvo zamestnáva tisícsto ľudí. Ďalší nárast zamestnanosti v tejto oblasti pri súčasnom stave nie je možný.

SkryťVypnúť reklamu

„Liptovské družstvá sú špecifické, každý jeden podnik má aj živočíšnu výrobu, takže nemajú čo ďalej rozvíjať. Jedna z ciest by možno bola vo vyššej produkcii mlieka či v chove oviec a výrobe produktov, ktoré paria do Liptova,“ dodal predseda.

Poľnohospodári sú optimisti

Ján Paciga je predseda predstavenstva poľnohospodárskej spoločnosti Agria v Liptovskom Ondreji.

„Na Slovensku máme malý podiel domácich výrobkov na trhu. Tvoria približne štyridsať percent. Ak by sme ho zdvojnásobili a dostali sa nad osemdesiat percent, tlak na našich odberateľov a boj o cenu by bol podstatne väčší,“ vysvetlil predseda predstavenstva.

Slovenskí poľnohospodári tvrdia, že nie sú schopní konkurovať dovozu. Ak ale chcú v poľnohospodárstve aj naďalej podnikať, musia byť vraj optimisti.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi dôležité je podľa J. Pacigu chrániť kvalitných domácich výrobcov pred nekvalitným dovozom. V súčasnosti pomaly výrobcovia nedokážu prežiť, napríklad mliekárne spracovávajú takmer o polovicu menej mlieka, vo veľkých množstvách sa dováža buď spracované, alebo vo výrobkoch,“ vysvetlil.

Produkcia zemiakov je stratová

Ak by spoločnosť Agria opäť začala pestovať zemiaky, určite by dokázala zamestnať podstatne viac ľudí.

„V minulosti sme ich mali na výmere približne tristo hektárov a v prevádzke boli tri triedičky. Cena zemiakov za jeden kilogram sa postupom času znížila natoľko, že produkcia bola stratová. Podobná situácia je aj v chove hovädzieho dobytka,“ dodal predseda predstavenstva.

Domácu spotrebu ovplyvňuje kúpna sila obyvateľstva, ale aj osveta.

„Máloktorý spotrebiteľ s príjmom približne štyristo eur pozerá na kvalitu výrobkov a domácu produkciu. Ľudia na to jednoducho nemajú. Samozrejme, dôležitá je aj osveta, spotrebitelia by mali vedieť, aký je kvalitný výrobok a čo sa ani za nízku cenu neoplatí kupovať,“ vysvetlil J. Paciga

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory neverí, že manažment rakúskej, holandskej či belgickej farmy je šikovnejší ako slovenský.

Povedal, že často je kvalita ich výrobkov ešte horšia. „Žiaľ, produkty dokážu vyviezť a ponúkať za nižšie ceny. My ich za toľko nedokážeme ani vyrobiť,“ dodal M. Štefček.

Majú silné zastúpenie v parlamentoch

Dotácie pre farmárov v starých štátoch európskej únie sú, podľa J. Pacigu približne o jednu tretinu vyššie ako pre slovenských poľnohospodárov.

„Západoeurópski farmári majú ešte aj rôzne iné národné príplatky a podpory, ktoré potom ceny a trh výrazne deformujú. Myslím si, že keby sme nemali dotácie ani my, ani ostatné staré členské krajiny Európskej únie, boli by sme určite konkurencieschopnejší. Súvisí to aj s tým, že farmári tam majú veľmi silné zastúpenie v národných parlamentoch,“ konštatoval.

Poľnohospodársku výrobu by chcel minister podporiť aj v tých obciach, kde momentálne neexistuje.

„Uvažujeme, napríklad aj o kapitálových vstupoch štátu na prechodnú dobu vo forme pôžičiek. Naštartovali by sme tak špecializovanú živočíšnu výrobu náročnú na ľudskú prácu. Pomohlo by to zamestnanosti na vidieku. Máme už rôzne návrhy, “ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 958
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 284
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 026
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 254
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 064
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 993
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu