RUŽOMBEROK. Rozsiahle pozemky s rozlohou takmer 60-tisíc metrov štvorcových, ktorých súčasťou je aj lom Skladaná skala, patrili Železniciam Slovenskej republiky. Vo februári ich predali v ponukovom konaní súkromnej spoločnosti z Liptovského Mikuláša, ktorá sa zaoberá kamiónovou a osobnou dopravou.
Lom v Hrboltovej nefunguje už desiatky rokov. Ľudia sa teraz obávajú, že nový majiteľ obnoví ťažbu v lome, ktorý sa nachádza medzi Hrboltovou a Švošovom a niekoľko metrov od neho vedie železničná trať.
Ťažba pri železnici je nebezpečná
„O zámere sme sa dopočuli od zástupcov inštitúcií, od ktorých si akoby spoločnosť získavala predbežné súhlasy alebo vyjadrenia. Nás, ako ružomberskú mestskú časť, nik v tejto veci neoslovil,“ povedala Anna Šanobová, poslankyňa za mestskú časť Hrboltová. Zároveň požiadala primátora, aby situáciu preveril aj na Banskom úrade.
V minulosti sa už pokúšala iná spoločnosť otvoriť lom na 135 metrov vysokom brale, no mesto žiadosť zamietlo. „Lom sa nachádza v tesnej blízkosti železničnej trate. Ťažba, najmä pomocou odstrelov, by bola preto mimoriadne nebezpečná,“ zdôraznila Šanobová.
Banský úrad už vydal povolenie
Nový majiteľ tvrdí, že ťažbu neplánuje obnoviť. „Pozemky s lomom sme kúpili, ale to je zatiaľ všetko. V súčasnosti máme iné priority. Určite nie je pravda, že lom chceme otvoriť,“ povedal konateľ spoločnosti, ktorá kúpila pozemky so Skladanou skalou.
Napriek tvrdeniam, že ťažiť nechce, sa spoločnosť obrátila na Obvodný banský úrad v Banskej Štiavnici. „Pre investičný zámer spoločnosti na dobývanie stavebného kameňa v lokalite Skladaná skala sme k žiadosti o územné rozhodnutie vydali kladné stanovisko,“ potvrdil Vladimír Bubelíny, predseda Obvodného banského úradu v Banskej Štiavnici.
Mesto o povolenie ešte investor nepožiadal
Na oddelení stavebnej správy mesta Ružomberok zatiaľ neevidujú žiadnu žiadosť o vydanie povolenia na ťažbu.
„Od nášho stavebného úradu potrebuje investor územné rozhodnutie, teda rozhodnutie o využití územia, avšak k tomu je potrebné doložiť aj záväzné stanoviská iných orgánov,“ vysvetlila Zuzana Benčová, vedúca oddelenia stavebnej správy ružomberského mestského úradu.
Ak by ale investor získal od všetkých dotknutých inštitúcií povolenia, muselo by súhlasiť aj mesto. „Kladné rozhodnutie v takomto prípade nevydáme, iba ak by využitie územia bolo v rozpore s územným plánom," spresnila Benčová.
Poslanci mestského zastupiteľstva sa na svojom poslednom rokovaní rázne postavili proti myšlienke obnovenia lomu.
Ťažbu nepovolili ani ružomberské Mestské lesy, ktoré zamietli žiadosť o zmenu využívania lesných pozemkov na dobývanie stavebného kameňa.
Vznikol pre potreby výstavby železnice
Kameňolom Skladaná skala patril v minulosti k najznámejším kameňolomom v Liptove. Meno dostal podľa vrstevného vzhľadu. Ťažili sa tam tenké kamenné dosky s hrúbkou asi 20 až 30 centimetrov, ktoré z diaľky vyzerali ako naskladané jedna na druhú. Kameň z lomu je krehký a drobivý, preto výborne poslúžil ako podklad na uloženie železničných koľají.
Vznik lomu Skladaná skala sa viaže na blízku železnicu. Prvý kameň z neho vyťažili už v 60. rokoch 19. storočia počas výstavby Bohumínskej železnice. Ťažba bola veľmi náročná, chlapi pracovali v šikmej stene lomu a často tam dochádzalo k vážnym úrazom. Prácu si často uľahčovali dynamitom.
Väzni a skameneliny pradávnych živočíchov
Zaujímavosťou je, že lom Skladaná Skala fungoval od roku 1950 ako detašované pracovisko Leopoldovskej väznice a pracovali v ňom väzni. Na brale odsúdení lámali vrstvený kameň, lámali ho na triedený štrk pre cestné stavby a železnicu.
Okrem kameňa ako stavebného materiálu je lom významným náleziskom skamenelých morských živočíchov a je obľúbeným miestom zberateľov fosílií a paleontológov.