LIPTOVSKÁ LÚŽNA. Už sedem rokov v Liptovskej Lúžnej Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku v spolupráci s miestnym poľnohospodárskym družstvom Lúžňan organizuje Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v strihaní oviec.
Tento rok v konkurencii súťažiacich z troch krajín strednej Európy obstáli najlepšie Slováci a obsadili prvé tri miesta. Celkovým víťazom sa stal Dušan Dudáš z Liptovskej Lúžnej s najmenším počtom trestných bodov.
Porota hodnotí najmä kvalitu ostrihania ovce. Profesionál musí s ovcou nielen samostatne manipulovať, pričom za útek ovce okrem hanby získa aj dva trestné body, ale zviera musí ostrihať bez akýchkoľvek zvyškov vlny.
Trestné body za zvyšky vlny
Za zvyšky vlny vo veľkosti kreditnej karty, okrem vážnych poranení, dostávajú strihači najvyšší počet trestných bodov – až päť.
Pre divákov, ktorých sa každoročne zúčastňuje majstrovstiev približne päťsto, pripravili súťaže v jedení bryndze a pití vynikajúcej žinčice.
Ručne by osemsto oviec jeden strihal týždeň
Nechýbala ukážka ručného strihania oviec, ktoré bolo aktuálne ešte pred dvadsiatimi rokmi. Výsledkom ručného strihania bolo okrem vlny utrpenie nielen pre ovce, ale aj pre strihačov. Jednu ovcu strihali najmenej 5-6 minút. Pri stáde z Liptovskej Lúžnej, ktoré má osemsto oviec, by to trvalo jednému človeku asi týždeň.
Tohtoročným časovým rekordom v ostrihaní jednej ovce bol čas 1 minúta a 20 sekúnd. Za svetovým rekordom z Nového Zélandu, ktorý je neuveriteľných 28 sekúnd síce Slováci ešte mierne zaostávajú, ale tréning majú pravidelný.
Systém dotovania je nelogický
Na Slovensku sa vlani chovalo takmer 400-tisíc oviec v 182 chovoch, čo je, okrem predchádzajúceho roka, najvyšší počet oviec od roku 2000. Napriek tomu Stanislav Črep, lúžňanský zástupca starostu a predseda poľnohospodárskeho družstva Lúžňan povedal, že chov oviec je viac koníček ako zárobková činnosť, čo na Slovensku, kde je pastierstvo jedným z vývozných artiklov a naša krajina zvádzala na pôde Európskej únie tvrdý boj o registráciu pôvodu bryndze s Rumunskom, nie je celkom pochopiteľná informácia.
Dôvodom je podľa chovateľov oviec dotačný systém na Slovensku. V porovnaní s inými krajinami slovenskí poľnohospodári dostávajú podstatne nižšie sumy. Systém dotácií aj podľa predsedu predstavenstva Zväzu chovateľov oviec a kôz Igora Nemčoka je často nelogický a podporuje špekulácie prijímateľov.