RUŽOMBEROK. Na výstave prezentuje svoj vnímavý pohľad na okolitý svet viac ako sto domácich a zahraničných autorov.
„Na snímkach prevládajú slovenské námety, ktorým dávame pri oceňovaní prednosť pred kvalitnými zábermi z ďalekých krajín,“ povedal predseda poroty Miroslav Gregor, ktorý zdôraznil, že tohtoročná výstava si udržiava dobrý priemer predošlých ročníkov a návštevníci môžu vidieť množstvo kvalitnej práce.
Témou bol akt
Fotografi veľmi radi zaostrujú na krajinu, ktorú vnímajú citlivo a dôverne, akoby k nej mali svojský vzťah. Dôkazom toho je množstvo pozoruhodných krajinárskych fotografií, ktoré sú súčasťou výstavy. Na svoje si ale prídu aj milovníci portrétovej fotografie. Súťaž organizátori už tradične rozdelili do dvoch kategórií. Autori prihlásili fotografie s voľnou a predpísanou témou.
„V predošlých ročníkoch súťažili napríklad v sociálnej fotografii, detaile alebo detskej fotografii. Tento raz sa mali zamerať na akt,“ spresnil Ľubomír Schmida, člen poroty a predseda Zväzu slovenských fotografov.
Návrat ku klasickej fotografii
Technický pokrok vo veľkej miere ovplyvnil aj fotografiu, práca s klasickým analógovým fotoaparátom a filmom je dnes skôr raritou. Aj na výstave je badať každoročný úbytok klasickej techniky, ktorú nahrádzajú digitálne technológie. Schmida poukázal na úskalia, ktoré so sebou prináša digitálna fotografia.
„Pred pár rokmi mali ľudia, ktorí prihlasovali práce, tendenciu do fotografie zasahovať, až ju úplne znehodnotili a vytvorili imaginárne obrazy,“ opísal skúsený fotograf. Na posledných ročníkoch súťaže umeleckej fotografie ale vidieť návrat ku klasickej zobrazenej fotografii. „Kvalitnú fotografiu síce môže autor urobiť digitálom, ale nemôže ju zmanipulovať do nejakej úžasnej abstrakcie, ktorej ani sám nerozumie,“ doplnil Schmida.
Vyhrali topole
Hlavnú cenu súťaže získal Jozef Pelachy z Banskej Štiavnice za dielo Topole. Cenu za najlepší akt si odniesol Ivan Meňhart zo Zlatých Moraviec, ocenenie Zväzu českých fotografov dostala Anna Nociarová z Hronca a cena predsedu poroty putovala do rúk Marcela Tribusa z Bardejova.
Zväz slovenských fotografov zastrešuje tvorbu amatérskych fotografov už štyridsaťštyri rokov. Kvalita umeleckých fotografií sa každoročne zvyšuje, čoho dôkazom sú aj mnohé ocenenia, nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí.
Všetci tí, ktorí sa chcú pozrieť na zaujímavé miesta, hľadieť do tvárí cudzích, no fascinujúcich ľudí, alebo ich len zaujíma, ako sa na realitu pozerajú iní, môže si pozrieť výstavu umeleckej fotografie v priestoroch výstavnej sály Liptovského múzea do 1. septembra. Výstava sa potom presťahuje do kúpeľov Sliač, Košíc, Žiliny či v Považskej Bystrice.
Autor: Patrícia Víťazová