ĽUBEĽA. Ľubeľské ochotnícke divadlo K.O. Urbana v spolupráci s obcou Ľubeľa pripravilo pre priaznivcov divadla už 4. ročník čoraz populárnejšieho Ľubeľafestu.
Pre divákov nachystali dvojdňovú pestrú paletu divadelných predstavení. So svojimi výtvormi sa predstavilo spolu päť divadelných súborov a nechýbalo ani predstavenie detí zo základnej a materskej školy.
Cez kamenný chodníček až k železnici
Prvý divadelný večer tiež možno nazvať Urbánkovským, keďže sa divákom predstavili až dve hry z pera Ferka Urbánka. Najskôr to boli členovia Divadla Bobrovec s predstavením Kamenný chodníček a hneď po nich Ochotnícke divadlo z Likavky s komédiou Už sú všetci v jednom vreci. Prvý deň Ľubeľafestu uzavreli členovia domáceho divadla. Tí si pre divákov pripravili inscenáciu Fajka, žena a britva.
Hru nacvičili pod režisérskou taktovkou Petra Gustáva Hrbatého a vďaka nečakane veľkému diváckemu úspechu ju na druhý deň reprízovali.
Začalo to rozprávkou a skončilo Jááánošíííkom
Organizátori nezabudli ani na najmenších a pripravili detské vystúpenia. Začali deti z materskej školy s pásmom Mravec podnikavec a po nich pokračovali žiaci základnej školy s rozprávkou O rybárovi a zlatej rybke. Malých hercov viedli pri ich prvých krokoch na divadelných doskách členky Ľubelského ochotníckeho divadla Marika Nováková a Alena Nemcová.
Do západoslovenskej dedinky Častá mohli nazrieť diváci vďaka hre Lebo je tu dobre, s ktorou sa predstavilo Divadlo na kolene Častá. Na javisko sa ešte postavili herci z Hriňovského ochotníckeho divadla. Posledný deň festivalu zaklincovali hrou od Stanislava Štepku Jááánošííík. Svojimi takmer profesionálnymi hereckými výkonmi si zaslúžili neutíchajúci potlesk publika.
Čože je to deväťdesiatka
Dátum vznik divadelného súboru v Ľubeli nie je známy. V obci kolujú dve verzie, a to rok 1922 a 1923. Jedno je však úplne isté, prvé predstavenie odohrali ochotníci v júni 1923. Organizátori Ľubeľafestu 2012 sa preto rozhodli, že festival spoja aj s oslavou 90. výročia založenia Ľubeľského ochotníckeho divadla K. O. Urbana. Na spoločné posedenie pozvali ľudí, ktorí sa zaslúžili o udržiavanie divadelnej tradície v Ľubeli. Zaspomínali si na časy minulé a nezabudli ani na tých, ktorí svojich priateľov sledujú z divadelného neba.
V obecenstve boli deti aj staršie ročníky
Štepkov Jááánošííík uzavrel dvojdňový maratón divadelných predstavení. Na záver ešte moderátor Erik Gemzický spolu s Marikou Novákovou poďakovali predstaviteľom zúčastnených divadelných súborov, obci Ľubeľa, členom Ľubeľského ochotníckeho divadla K. O. Urbana a divákom, bez ktorých by takéto podujatie nemalo zmysel.
„Keď prídu ľudia a povedia, že je to jedna z najlepších akcií v obci a má úroveň, hovorí to za všetko. Veď v hľadisku sme mali divákov všetkých vekových kategórií,“ odpovedala Marika Nováková predsedníčka Ľubelského ochotníckeho divadla na otázku, či majú podujatia tohto typu zmysel.
Autor: Lucia Kanderová