Profesor Lisý: „Keby sme si všetko pamätali, zbláznili by sme sa."

Profesor Ľubomír Lisý patrí k svetovej neurologickej špičke, spomedzi aktívnych slovenských neurológov má ako jediný doktorát vied, najvyšší stupeň vzdelania u nás.

Ľubomír Lisý dosiahol najvyšší stupeň vedeckého postavenia spomedzi aktívnych slovenských neurológov, no za svoj životný úspech považuje oporu rodiny a priateľov.Ľubomír Lisý dosiahol najvyšší stupeň vedeckého postavenia spomedzi aktívnych slovenských neurológov, no za svoj životný úspech považuje oporu rodiny a priateľov. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

Ľubomír Lisý sa narodil v Bobrovci, od dvoch rokoch žil v centre Liptovského Mikuláša. Hoci odišiel ešte v roku 1968, hovorí, že v Bratislave je prisťahovalec a domov má v Liptove. Aj keď je zahltený povinnosťami, vždy si nájde čas, aby sa vrátil do objatia hôr, v ktorých vyrastal.

„Detstvo na námestí bolo čarovné. Všade veľa detí, s ktorými sme chytali vo Váhu ryby alebo pred Stoličným domom hrali guličky, až sme mali zodraté prsty. Deti dnes už také detstvo nemajú,“ opísal doktor Lisý.

Pri návšteve Liptova neobíde ani hory, sprievodcu mu robí kamarát z detstva Jaroslav Šoučík, spolu s ním a rodinou brázdia Západné Tatry, prešli už všetky doliny.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv sa zaujímal o chirurgiu

Medicínu študoval dnes uznávaný neurológ v Košiciach, potom nastúpil do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Pracoval na pľúcnom, gynekologicko-pôrodníckom a internom oddelení. Zastupoval obvodných lekárov v regióne, na sanitke obehol takmer celý Liptov, pol roka pracoval ako obvodný lekár v Partizánskej Ľupči. Po návrate z vojenčiny začal pracovať na vytúženej neurológii v rodnom meste.

„Pôvodne som sa zaujímal o chirurgiu. Hoci mám dobrú manuálnu zručnosť, ktorú chirurg potrebuje, nevyhnutný je aj výborný zrak. Nebol som si ním pri jemných operáciách istý, a tak som sa začal orientovať na interné disciplíny, v ktorých netreba operovať,“ vysvetlil Lisý. Neurológia, ktorá sa zoberá mozgom a myslením, ho zlákala, pretože ponúka široké možnosti poznávania a štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Prednáša po celom svete

Počas praxe sekundárneho lekára dostal ponuku na miesto odborného asistenta na Katedre neurológie Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov v Trenčíne. Pracovisko neskôr presťahovali do Bratislavy a Ľubomír Lisý postupne získal špecializáciu v odbore neurológia prvého a druhého stupňa, titul docent. Profesúru obhájil v Českej republike, titul mu udelil Václav Havel.

Ľubomír Lisý ovláda niekoľko svetových jazykov, v ktorých bez problémov prednáša, je členom prestížnych svetových neurologických organizácií, čestným občanom štátu Georgia v Spojených štátoch amerických a členom newyorskej akadémie vied. Do vlaňajška pracoval ako prednosta neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Liek na Alzheimerovu chorobu zatiaľ neexistuje

Bohaté vedomosti využíva profesor Lisý takmer na všetkých frontoch neurológie. Vlani ukončil výskum, v ktorom sa zameral na Alzheimerovu chorobu.

SkryťVypnúť reklamu

S ochorením dnes majú problémy ľudia, ktorí žijú vo vyspelých štátoch. „V porovnaní s minulosťou sa dožívame oveľa vyššieho veku. Alzheimerovou chorobou trpia starší ľudia,“ vysvetlil Lisý.

Alzheimerova choroba má genetické predpoklady. Teda ak v rodine niekto mal toto ochorenie, je pravdepodobné, že postihne aj ďalšie potomstvo. „Dochádza k odumieraniu nervových buniek v mozgovej kôre. Dnes vieme, že príčiny choroby sú rôznorodé, no stále ich nedokážeme dostatočne ovplyvniť, a tak aspoň liekmi spomaľujeme proces odumierania,“ opísal neurológ.

Cvičenie mysle môže chorobu spomaliť

Vo svojom výskume sa zaoberal liečbou Alzheimerovej choroby bez liekov. „Pacientom sa dá pomôcť liekmi, ale aj rehabilitačnými procedúrami. Do určitej miery sa totiž dá vhodnými cvikmi mysle spomaliť proces,“ priblížil Lisý.

Z výskumu totiž vyplynulo, že ak človek málo používa mozog, skôr dochádza k jeho degenerácií, ako keď sa ho snaží trénovať a cibriť.

„Na Slovensku existuje špecializované zariadenie, v ktorom odborníci zistia stupeň choroby pacienta a centrum, ktoré choroba zasiahla. Či už má problémy s myslením, orientáciou v priestore alebo konaním, psychológovia zostavia plán tréningu, v ktorom si pacient cvičí pamäť či reč,“ priblížil neurológ.

Najlepšie si pamätáme, keď sme šťastní alebo v strese

Zabúdanie je, napriek tomu, pre človeka prirodzené. Nie je možné, aby si pamätal všetky rozhovory, knihy, filmy. „Mozog nemá neobmedzenú kapacitu. Ak by sme nemali schopnosť zabúdať, zbláznili by sme sa,“ povedal lekár. „Zabúdaním sa vlastne mozog bráni pred zahltením nepotrebnými informáciami, ktoré, najmä v súčasnosti, pribúdajú,“ doplnil.

V mozgu sa ukladajú informácie, ktoré potrebujeme pre každodenný život a tie, bez ktorých sa nezaobídeme v práci. „Tretiu skupinu tvoria ostatné informácie, ktoré prijímame, a teda si ich aj pamätáme, podľa kapacity mozgu,“ vysvetlil neurológ.

Zaujímavosťou ale je, že najlepšie si zapamätáme informácie, ktoré registrujeme v strese, alebo keď sme šťastní. „Ak je človek v pohodovej nálade, lepšie si fixuje zážitky a informácie,“ spresnil.

Ráno rozmýšľame lepšie vďaka snom

Hovorí sa, že ráno je múdrejšie večera. Pravdu starého porekadla potvrdzuje aj veda. „Ráno uvažujeme lepšie,“ povedal Lisý. Vysvetlil to tým, že človek má dve štádiá spánku. V prvom sa mozog zregeneruje a v druhom, takzvanom REM, človek sníva.

„Predpokladáme, že v tejto fáze, ktorá prebieha v raňajších hodinách, si do pamäte fixujeme zážitky z predošlého dňa. Mozog preto ráno pracuje na plné obrátky."

Od dýchacieho prístroja do Talianska

Profesor Lisý má za sebou veľké množstvo profesijných úspechov, preto nás zaujímalo, čo je pre špičkového lekára najväčším zadosťučinením. Hoci sa mu podarilo vyliečiť viacerých pacientov s vážnymi diagnózami, v pamäti mu utkvela pacientka, ktorá hľadala odbornú pomoc v Spojených štátoch a na renomovaných európskych klinikách. Nikto nevedel stanoviť vhodnú liečbu, podarilo sa to až doktorovi z Liptovského Mikuláša.

„Keď som sa s ňou prvý raz stretol, potrebovala dýchací prístroj, teraz chodí na výlety do Talianska,“ povedal lekár s úprimnou radosťou z toho, že jeho rokmi získavané poznatky zachraňujú životy.

Ľubomír Lisý dosiahol najvyšší stupeň vedeckého postavenia spomedzi aktívnych slovenských neurológov, no za svoj životný úspech to nepovažuje. „Oveľa viac si vážim to, že mám okolo seba rodinu, ktorá mi robí radosť a verných priateľov,“ uzavrel uznávaný špecialista.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Mesto do opravy investuje takmer milión eur, veľkú časť získali z eurofondov.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu