DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Oblastná organizácia cestovného ruchu Jasná pripravuje rozsiahly projekt záchrany Vrbického plesa. Na jeho vypracovanie dostalo štátnu podporu vo výške 15-tisíc eur.
Pre Národnú prírodnú pamiatku (NPP) Vrbické pleso platí najvyšší, piaty stupeň ochrany. Oficiálne dokumenty uvádzajú, že najväčšie a najznámejšie nízkotatranské pleso má hĺbku do osem metrov a plochu 0,73 hektára. V posledných dvoch desaťročiach jeho plocha rapídne zarástla porastom pálky, rastlinou, ktorá sa vyskytuje vo výrazne nižších polohách. Verejnosť sa obáva jeho úplneho zániku.
Plocha aj hĺbka sa zmenšujú
„Vrbické pleso sa veľmi rýchlo zmenšuje a týmto projektom chceme zachrániť národnú prírodnú pamiatku. Podľa našich posledných meraní má hĺbku len štyri metre a plocha sa zmenšila o štyridsať percent,“ povedal Jakub Vojtek, starosta Demänovskej Doliny a predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Jasná.
Vojtek zdôraznil, že pálka do nízkotatranskej prírody nepatrí a umelo ju priniesli kačky, ktoré žijú na hladine plesa. Rastlina vyrastie, odhnije a vrstvy potom vytvárajú nánosy bahna.
Upravia aj okolie plesa
„Také rozsiahle porasty pálky sa dajú odstrániť iba mechanicky, pravdepodobne podrezaním, no presné technologické postupy vypracuje odborný projektant,“ spresnil Vojtek.
Prvá etapa záchrany Vrbického plesa sa teda týka spracovania projektu, na ktorý dostala organizácia cestovného ruchu štátnu dotáciu. „V ďalšej fáze budeme hľadať finančné prostriedky na samotnú realizáciu,“ dodal starosta Demänovskej Doliny s tým, že v rámci projektu chcú skultúrniť aj okolie plesa.
Adalbert Mezei, poverený riadením Národného parku Nízke Tatry ale upozorňuje, že odstránenie rastlín môže mať aj vedľajšie účinky a naštartovali by sa iné, nežiaduce biologické procesy. „Upozornil na to už materiál Kvalitatívna revitalizácia NPP Vrbické pleso z roku 2009. Z neho vyplýva, že plocha zárastu sa za 21 rokov zmenila z pôvodných 10 na 18 percent z celkovej rozlohy plesa. V tejto súvislosti treba poznamenať, že územia s najvyšším stupňom ochrany by mali slúžiť aj na pozorovanie prirodzených prírodných procesov, do ktorých by človek nemal zasahovať, teda napríklad ani odstraňovať prirodzené zarastanie,“ zdôraznil Mezei.
Pri vyhlasovaní Vrbického plesa dostali výnimku
Pod Chopok by sa mohli podľa vzoru Štrbského plesa vrátiť malé loďky, ktoré z Nízkych Tatier zmizli v osemdesiatych rokoch minulého storočia.
„Radi by sme obnovili člnkovanie, ktoré nikto oficiálne nezrušil. Dodnes máme platnú vyhlášku, v ktorej nám pri určovaní národnej prírodnej pamiatky povolili dve výnimky na využívanie plesa,“ povedal Vojtek.
Návštevníkom Demänovskej doliny podľa starostových slov povoľuje plavbu po ploche plesa na loďkách v obmedzenom počte. Vrbické pleso môže ďalej slúžiť na vzdelávanie žiakov základných škôl pomocou náučného chodníka a tabúľ.
„Vo vyhláške sú tieto dve výnimky a dosiaľ ich nikto nezrušil, teda pozastavenie člnkovania nemalo právny základ,“ doplnil Vojtek.
Zákon predchádzajúce výnimky zrušil
Obnovenie člnkovania na Vrbickom plese bude zrejme zložitejšie. Uznesenie o vyhlásení vtedajšieho chráneného prírodného výtvoru, dnes NPP, vrátane výnimky, ktorá povoľovala člnkovanie, stratilo platnosť v roku 1994. Vtedy vstúpil do platnosti zákon o ochrane prírody a krajiny. Ten zrušil právne predpisy, ktorými boli vyhlásené dovtedajšie chránené územia.
„Teda výnimka na člnkovanie neplatí a v plnom rozsahu sú platné zákazy vyplývajúce z piateho stupňa ochrany,“ vysvetlil Mezei.
Pri príprave projektu by mali úzko spolupracovať
Ochranárov a ľudí z organizácie cestovného ruchu čakajú na tému vyčistenia plesa a návratu lodiek ešte náročné debaty.
„Bolo by vhodné, keby sme na príprave projektu úzko spolupracovali, zvlášť ak sa má financovať zo štátnych prostriedkov. Tie by sa rozhodne nemali použiť na činnosti, ktoré sú v rozpore so záujmami ochrany prírody a s celospoločenským záujmom. Sem určite nepatrí komerčné využívanie území s najvyšším stupňom ochrany, ktoré môže viesť aj k ohrozeniu národnej prírodnej pamiatky ako takej,“ upozornil riaditeľ Národného parku Nízke Tatry.