PRIBYLINA. Na prvý pohľad jednoduchá oprava obvodového múru na replike kostola v pribylinskom skanzene sa zmenila na neočakávane nákladnú rekonštrukciu.
Na severnej strane kostola začala pred niekoľkými rokmi praskať a opadávať omietka. Stavbe to príliš nesvedčilo, preto sa vedenie Liptovského múzea rozhodlo, že fasádu opraví.
Najprv si mysleli, že postačí len drobná úprava omietky a nový náter. No neskôr, po dôkladnej obhliadke zistili, že stav kostola je kritický.
„Technológiu sanácie sme konzultovali s riaditeľom reštaurátorských dielní v Levoči. Plánované náklady na opravu sa niekoľkonásobne zvýšili. V podstate s každým ďalším odkrytým štvorcovým metrom stále rastú. Preto zatiaľ nevieme, kde sa celková cena opráv vyšplhá. No nemohli sme sa na deštrukciu vzácnej pamiatky len prizerať,“ povedala Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea.
Stavba je nekvalitná
Ľudevít Tokarčík je majiteľom firmy, ktorá kostol v pribylinskom skanzene opravuje. Stavba má podľa neho veľa remeselných chýb.
„Pri prácach stavbári nepoužili správne technologické postupy, múry kostola postavili z tehál, ktoré neboli dobre vypálené a potiahli ich veľmi tenkou cementovou maltou. Bol to pravdepodobne pokus o gotickú omietku, no príliš sa nevydaril. Doslova havarijný stav múrov na severnej strane kostola musíme postupne a veľmi citlivo opraviť,“ povedal.
Milan Macek robí na stavbe technický dozor. Má dlhoročnú stavebnú prax, ale neodborné postupy ho napriek tomu prekvapili. Povedal, že originál kostola v Liptovskej Mare prežil za viac ako sedem storočí, vojny či rôzne prírodné pohromy.
„Kópia v pribylinskom má približne tridsať rokov a už si vyžaduje nákladnú rekonštrukciu. S niečím takým som sa ešte pri takej významnej stavbe nestretol. Nechcem sa dotknúť stavbárov, ale myslím si, že odviedli nekvalitnú a neodbornú robotu. Na kostole sú narušené tepelnoizolačné vlastnosti muriva, nosnosť múrov aj celkový vzhľad. Správnou sanáciou fasády vieme múry ochrániť približne na päťdesiat rokov,“ vysvetlil M. Macek.
Použili pôvodné prvky
Riaditeľka predložila predbežnú kalkuláciu rekonštrukčných prác svojmu zriaďovateľovi. Žilinský samosprávny kraj vraj ale nemá dostatok finančných prostriedkov. Skanzen bude preto náklady spojené s opravou financovať z vlastných zdrojov, prípadne budú hľadať aj iné možnosti.
Pôvodný ranogotický kostol z Liptovskej Mary pochádza z 13. storočia a patrí medzi najstaršie cirkevné stavby v Liptove.
Počas výstavby vodného diela ho rozobrali a jeho kópiu postavili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Na stavbu použili všetky pôvodné kamenné prvky stĺpy, ostenia rozetu, gotické klenby, čiapku z pôvodnej veže či interiérové doplnky.
Práve na poškodenej severnej stene sú zvnútra osadené jedinečné pôvodné maľby z 15. a 17 storočia.