PRIBYLINA. Program podujatia Včelárskej nedele každoročne umožňuje prehliadku skanzenu so všetkým čo ponúka a ako bonus k tomu dostanú vzdelávacie prednášky na témy, ktoré prilákajú do Múzea liptovskej dediny včelárov a dokážu zaujať aj návštevníkov, ktorí sa chcú o včelách a včelárstve dozvedieť viac.
Jubilejný dvadsiaty ročník sa uskutočnil v Pribyline 19. augusta a prilákal stovky návštevníkov a včelárov nielen z liptovského regiónu.
Aby sa hlavne nevčelári, dostali rýchlo do obrazu, múzeum na objekte Obecnej školy ponúklo plagáty o priebehu včelárskeho roka s citáciami Juraja Fándlyho. Mohli si vypočuť aj odbornú prednášku napohľad na jednoduchú tému o včelích produktoch.
Spotreba medu sa zvyšuje
Prednášateľka Tatiana Čermáková, špecialistka na problematiku včelích produktov z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku na úvod spomenula, ako sa tradícia včelárskych nedieľ v Pribyline začala. Vzniklo podujatie, ktoré ponúklo novú formu spoznávania včiel, včelárstva a včelích produktov, o ktorých sa návštevníci mohli dozvedieť veľa zaujímavostí. Ak Slovensko patrilo ku krajinám s nízkou spotrebou medu, v posledných rokoch sa situácia mení. Najznámejším produktom včiel bol vždy med, ktorého druh závisí od zdroja znášky, ktoré sú v rámci Slovenska veľmi rozdielne.
V popredí záujmu je aj včelia materská kašička, propolis, peľ, včelí jed aj vosk. Každý z týchto včelích produktov má špecifické vlastnosti a ich účinok na ľudský organizmus a zdravie je z medicínskeho hľadiska veľmi zaujímavý už aj preto, že ide o prírodné produkty s dokázateľnými účinkami na vitalitu a zdravie človeka.
Liečia aj včelími plodmi
Rusko patrí ku krajinám, ktoré liečbu včelími produktmi, takzvanú apiterapiu, špičkovo využíva. Okrem spomínaných včelích produktov v apiterapii využíva aj včelí plod a včelie mŕtvolky.
V diskusii T. Čermáková odpovedala na rôzne otázky a aj po prednáške sa venovala návštevníkom, ktorých zaujímali nielen včelie produkt. Aj preto, že počas diskusie odznelo viac zaujímavých informácií, ktoré povedal Gabriel Foťko zo Stropkova alebo Martin Piovarči z Hýb, ktorý prednáškovú časť programu moderoval.
Program dňa pokračoval. Kto chcel, pozrel si kultúru, alebo sa venoval prehliadke skanzenu. Mnohých lákali stánky, v ktorých mohli ochutnať aj nakúpiť med, medovinu a včelári aj včelárske pomôcky. Nechýbala ponuka medovníčkov a rôznych iných produktov od ľudovoumeleckých výrobcov.
Autor: Anna Zábojníková