RUŽOMBEROK. Viaceré samosprávy si lámu hlavy nad tým, kde budú ukladať komunálny odpad. Opustené lomy sa napĺňajú, pozemkov ubúda a nedôvera voči zriaďovaniu nových skládok u verejnosti stúpa.
Napríklad mesto Liptovský Mikuláš musí riešiť pálčivý problém so skládkou. Dosiaľ využívalo pozemky vo Veternej Porube, do 31. októbra 2014 ale musia skládku uzatvoriť. Zatiaľ nepadlo žiadne oficiálne riešenie, čo s odpadom ďalej.
Mesto Ružomberok, 13 obcí z Ružomberského okresu, mesto Trstená a ďalších 12 obcí z hornej Oravy, ktoré vyvážajú na Bielu Púť, sa podobnej situácie najbližších dvadsať rokov báť nemusia.
Ročne pribudne na skládke desaťtisíc ton odpadu
Ružomberské Technické služby, ktoré vlastnia skládku Biela Púť v katastri Bieleho Potoka, vlani otvorili druhú časť veľkej kazety. Prvú etapu otvorili ešte v roku 2008. Celkovo do nej môžu uložiť až 190-tisíc metrov kubických odpadu. Ročne na skládke pribudne približne desaťtisíc ton odpadu, objem skládky by tak mal pri súčasnom objeme stačiť najmenej do roka 2029.
„Na kapacitu a životnosť skládky vplýva niekoľko faktorov, ktorých vývoj závisí predovšetkým od platnej legislatívy a, samozrejme, jej dodržiavania a samotného nakladania s odpadom u producentov, ktorým zabezpečujeme jeho likvidáciu,“ povedal Slavomír Klačko z Technických služieb.
Novú skládku otvorili na starej
Biela Púť slúžila na ukladanie komunálneho a stavebného odpadu od roku 1974, no nikto ju oficiálne neriadil. Na začiatku deväťdesiatych rokov ju Technické služby rozdelili na starú a novú časť, pričom starú uzavreli a zrekultivovali. Novú kazetu, do ktorej môžu uložiť až 190-tisíc ton odpadu, zriadili na mieste bývalej divokej skládky. Vďaka tomu nedošlo k ďalšiemu záberu poľnohospodárskej či lesnej pôdy.
Aj keď skládka môže slúžiť najbližších dvadsať rokov, vedenie Technických služieb pripúšťa, že pri súčasnej produkcii odpadu musí rozmýšľať nad jej ďalším rozšírením.
„Sme pripravení zabezpečovať vývoz aj likvidáciu komunálneho a drobného stavebného odpadu po dobu životnosti skládky a rovnako aj po jej ukončení,“ konštatoval Klačko.
V štátoch Európskej Únie by mal podľa smerníc klesať podiel komunálneho odpadu v prospech triedeného. Vďaka tomu by sa skládky nemali napĺňať tak rýchlo, čo na jednej strane zníži zisky spoločností prevádzkujúcich skládky, no na druhej strane klesne environmentálna záťaž skládok.