RUŽOMBEROK. V piatich školských zariadeniach mal cez leto panovať stavebný ruch. Deti sa mali od nového školského roku tešiť z nových okien, zateplenej budovy, nových podláh či toaliet.
Z prísľubu opraviť školy cez prázdniny, keď sú deti doma, ale zišlo. Mnohí rodičia očakávali s napätím, kedy do škôl nastúpia stavbári, okrem materskej školy Za dráhou sa nič také nestalo.
Poslanci schválili investičný plán a rozpočet ešte v decembri minulého roka. V máji ho dodatočne dopĺňali. Na ťah sa teda dostalo mesto.
Jeho úlohou bolo pripraviť verejné obstarávanie, vybrať stavebné firmy a podpísať zmluvy tak, aby rekonštrukčné práce prebiehali v čase, keď nebudú obmedzovať priebeh vyučovania.
Zmluvy podpísali až v polovici prázdnin
Pozornosť verejnosti sa upriamovala na Základnú školu na Dončovej ulici. Mesto sa dušovalo, že investuje väčší objem peňazí do jej zatraktívnenia.
Rekonštrukciu rozdelilo na dve časti, teda dve verejné súťaže. Stavebné firmy mali vymeniť všetky okná a opraviť toalety a vnútorné priestory.
K prvému septembru došlo iba k oprave vnútorných priestorov za 24-tisíc eur, okná sú stále staré. Budova školy je totiž národnou kultúrnou pamiatkou, a preto sa musí zachovať charakter výplní okenných otvorov.
Hoci poslanci mesta odsúhlasili balík peňazí na výmenu okien ešte v máji, k elektronickej aukcii, ktorú mal zabezpečiť mestský úrad, došlo až o dva mesiace neskôr. Zmluvu s jej výhercom podpísali po 16 dňoch od vyhlásenia výsledkov, v zákonom stanovenej lehote. Lenže to už bola polovica prázdnin.
Pred súťažou neoznámili podmienky pamiatkarov
Budova základnej školy je reprezentantom vplyvu českého kubizmu v slovenskej architektúre. Práve jej zápis do zoznamu národných kultúrnych pamiatok skomplikoval celý projekt výmeny okien.
„Pri vyhlásení súťaže zadalo mesto podmienku, že treba dodržať historický vzhľad budovy a spolupracovať s pamiatkovým úradom. Nič konkrétnejšie, napríklad projekt, ktorý by vychádzal z presných podmienok stanovených pamiatkármi, sme nedostali,“ opísal majiteľ stavebnej firmy, ktorá vyhrala verejnú súťaž na výmenu okien s najnižšou ponúknutou cenou.
Podmienky rekonštrukcie navýšili rozpočet
Firma sa iniciatívne skontaktovala s pamiatkarmi, no presné podmienky, ktoré nadiktovali dodatočne, teda až po ukončení verejnej súťaže, výrazne zvýšili cenu.
„Mesto nepristúpilo na zvýšenie rozpočtu, zo zmluvy sme preto po vzájomnej dohode odstúpili,“ spresnil majiteľ.
Termín výmeny okien na historickej budove sa teda odkladá na neurčito.
„Vypíšeme novú súťaž, termín a spôsob realizácie dohodneme s víťazným uchádzačom a riaditeľom základnej školy,“ povedala Anna Beťková, poverená vedením oddelenia investícií a nákupu Mestského úradu v Ružomberku.
Rozsiahle stavebné úpravy sa nedali stihnúť včas
Aj na ďalších ružomberských školách vládne namiesto ruchu nápadné ticho. Veľkú investíciou mesto odsúhlasilo aj pre Základnú a Materskú školu na Bystrickej ceste.
Školáci mali cvičiť na novej podlahe v telocvični, no práce sa začnú na začiatku školského roka, teda keď budú po jej chodbách behať deti. Do konca septembra by malo ale dôjsť k výmene podlahy.
Oveľa väčší problém nastal na budove materskej školy. Za generálnu opravu, ktorá spočíva v zateplení, oprave strechy, vo výmene okien a elektorinštalácie, malo mesto zaplatiť víťaznej firme 108-tisíc eur.
Verejné obstarávanie vyhodnotilo mesto v polovici prázdnin, k podpisu zmluvy došlo po 16 dňoch tak, ako predpisuje zákon.
Pri akejkoľvek rýchlosti, ktorá sa v prípade rozsiahlych stavebných zásahov nevypláca, by stavebná firma nedokázala zákazku stihnúť včas, teda do začiatku školského roka. Výherca súťaže pre šibeničné termíny odstúpil od zmluvy.
Peniaze na opravu vyčlenili neskoro
Časový sklz mesto vysvetlilo tým, že financie na rekonštrukciu Materskej školy na Bystrickej ceste chceli financovať zo zdrojov od Mondi SCP na základe podpísaného memoranda o spolupráci.
„Finančná suma, určená na spolufinancovanie stavebných úprav, bola upresnená až v polovici júna. Na základe toho vedenie mesta určilo rozsah stavebných prác a spôsob realizácie. Ako víťaz z elektronickej aukcie vyšla firma, ktorá po prevzatí oznámenia a výsledku odstúpila zo súťaže,“ vysvetlila Beťková.
Mesto následne oslovilo firmu, ktorá bola v súťaži druhá. Zmluvu s ňou môže podpísať až po dodržaní zákonných termínov. Budovu škôlky teda začnú opravovať najskôr v septembri, keď bude plná detí. Prisľúbili, že stavebné práce chod škôlky neobmedzia.
„Stavebné práce budú prebiehať tak, aby nebol v žiadnom prípade narušený chod materskej školy. Najrušnejšie práce budú prebiehať v sobotu, nedeľu, prípadne po oddychovom režime detí po konzultácii s riaditeľkou materskej školy,“ spresnila Beťková.
„V dostatočnom predstihu mesto vedelo, čo sa ide v škole rekonštruovať. Na základe našich požiadaviek a požiadaviek riaditeľky sa na to vyčlenili peniaze ešte pri zostavovaní rozpočtu,“ vysvetlil Martin Alušic, poslanec za obvod Baničné.
Za dráhou neboli s rekonštrukciou problémy
Podobný scenár ako v prípade Materskej školy na Bystrickej ceste sa zopakoval aj v Základnej škole Kľačno. Víťaza elektronickej aukcie mesto vyhlásilo v polovici júla. Firma ale opäť odstúpila a termín začatia stavebných prác sa znovu oddialil.
Mesto podpísalo zmluvu s firmou, ktorá v aukcii skončila druhá. Okná by mala meniť od začiatku septembra a podľa zmluvy to nepotrvá dlhšie ako dva mesiace.
Materská škola Za dráhou je jedinou školou, kde sa rekonštrukčné práce neskomplikovali a deti trávia čas v objekte s novými oknami, osvetlení a kúrením.