PODTUREŇ. Účasť býva každý rok veľká. „Program zaujme nielen našich obyvateľov, ale aj ľudí z okolia. Začíname už dopoludnia v miestnom športovom areáli. Najprv pripravíme rôzne aktivity pre deti aj rodičov. Sú to súťaže, ale aj zábavné či športové hry,“ povedal starosta obce Marián Vojtík.
Hlavný program osláv sa začal aj tento rok podvečer. „Spoločne s priamymi účastníkmi protifašistického odboja Pavlom Chrapčiakom, plukovníkom Jánom Iľanovským, poslancami NRSR, luďmi z obce a ďalšími vzácnymi hosťami sme položili kyticu k pamätníku SNP.
Symbolicky sme si tak uctili pamiatku padlých v druhej svetovej vojne,“ dodal starosta Podturne.
Kedysi horela pri Varte
Na počesť 68. výročia SNP zapálili Pavol Chrapčiak, Ján Iľanovský, poslanec NRSR Maroš Kondrót a poslanec ŽSK Ján Blcháč so starostom v športovom areáli povstaleckú vatru. Stretlo sa pri nej takmer tisíc ľudí. Starosta pripomenul, že tradície partizánskych vatier súvisia s aktívnou účasťou občanov obce v protifašistickom odboji.
V minulosti nezapaľovali vatru priamo v obci, ale na skalke pri Velínku, odkiaľ bolo vatru vidieť do širokého okolia. Je to kopec nad dedinou, popri ktorom v súčasnosti vedie diaľnica.
„V posledných rokoch sme od toho upustili hlavne kvôli starším ľudom, bolo to vysoko a mnohým to spôsobovalo problémy,“ vysvetlil starosta.
Partizánom nosili jedlo
Do SNP sa v Podturni zapojilo viacero obyvateľov. „Takmer štyridsať z nich aktívne bojovalo na povstaleckých frontoch, alebo pomáhali iným spôsobom. Do neďalekej Jánskej doliny nosili partizánom jedlo či rôzne materiálne zabezpečenie pre partizánov,“ povedal starosta.
Keď sa v Liptove viac ako dva mesiace, do 6. apríla 1945, na frontových líniách striedali naši svobodovci s červenoarmejcami, prišli osloboditelia 2. februára 1945 aj do Podturne. Razantný postup Červenej armády, príslušníkov 1. československého zboru a partizánskych oddielov sa po oslobodení Podturne a okolitých obcí spomalil a zastavil sa až na takmer deväť týždňov.
Zastrelili mu kamaráta
Oslobodzovacie vojenské operácie trvali od januára do apríla 1945. Ako keby liptovský región mal väčší strategický význam než iné v Európe. Potvrdzujú to nielen ľudia, ktorí tieto udalosti prežili na vlastnej koži.
Pavol Chrapčiak je jedným z posledných živých liptovských vojnových veteránov a predseda Zväzu protifašistických bojovníkov. Na oslavách SNP v Podturni bol už štvrtýkrát. „Veľmi ma potešilo, že v tradícii osláv v obci úspešne pokračujú, ale aj veľký záujem ľudí. Pamiatku SNP si prišli uctiť aj ľudia z okolitých obcí. Jedného z padlých som aj poznal. Na pamätnej tabuli je uvedený ako prvý, volal sa Adam Fašanok, bol to 27-ročný robotník, zastrelili ho počas bojov vo Vrbici,“ povedal vojnový veterán.
Podtureň bola počas SNP podľa P. Chrapčiaka dôležitou križovatkou. Z liptovských podhorských obcí vraj pôsobilo v odboji takmer sedemsto ľudí.
Obec preslávila fotografia
Obec sa dostala v posledný rok druhej svetovej vojny aj na stránky novín. „Na dobovej fotografii z frontu bola sympatická tvár usmiatej vojačky v kožuchu, spojárky, ktorá oznamovala vojskám situáciu v povstaní, v pozadí s orientačnou tabuľou, smerovkami s nápismi v azbuke: Jamník, Podtureň, Liptovský Sv. Mikuláš,“ povedal M. Vojtík.
Údajne bol pri fotografovaní aj slávny frontový žurnalista, sovietsky reportér Konstantin Simonov, na ktorého si spomínajú aj žijúci vojenskí veteráni, priami účastníci bojov o Liptov, Pavol Chrapčiak a Ján Iľanovský.
Do tanca zahral Senzus
Oslavy SNP a Dni obce v Podturni pred dvom rokmi poctil svojou návštevou aj podplukovník vo výslužbe Nikolaj Tegza, ktorý vo februára 1945 oslobodzoval obec Podtureň. Za jeho činy a vzťah k obci mu bolo udelené čestné občianstvo obce pred siedmimi rokmi. Nikolaj Tegza pravidelne navštevoval oslavy ukončenia II. svetovej vojny a oslavy SNP. Starosta obce M. Vojtík je presvedčený, že takých ľudí, akým bol N. Tegza, nie je mnoho.
„Osobne som ho poznal ešte z čias, keď sme spolu slúžili vo Vojenskej vysokej technickej škole v Liptovskom Mikuláši. Vždy bol náročný, zásadový, ale prevládala v ňom ľudskosť a pochopenie pre mladých. Považoval som ho za dobrého, čestného človeka. Pokladám si za česť, že patril k mojim priateľom.
Vždy bol nesmierne životaschopný. Veď ešte aj vo vysokom veku dokázal sústrediť a rozširovať materiály z dôb, ktoré dokumentujú hrôzy vojny v autentickej podobe. Múzeum vo vojenskej akadémii prezentuje fakty, ktoré ako svobodovec prežíval v bojoch proti hitlerovskej fašistickej armáde,“ povedal Marián Vojtík.
K príjemnej atmosfére a hojnej účasti na oslavách SNP a Dňa obce Podtureň prispelo aj vydarené počasie. Do tanca zahrala hudobné skupiny Senzus, Rock Therapy a Chutki Smouz a účastníci si pochutili aj na dobrom guláši.