RUŽOMBEROK. Naša tridsať-dvaročná stolná tenistka odchádzala na paralympiádu ako svetová trojka v kategórii TT 3 a „rebríčkové“ postavenie v Londýne aj potvrdila.
Zverenka trénera Romana Cibulku najprv v trojčlennej skupine zhodne 3:0 nasúkala obom súperkám - Kórejčanke Kyoung-Hee Cho a Chorvátke Helene Dretarovej - zhodne 3:0.
V semifinále nestačila na Švédku
Vo štvrťfinále si Kánová, takisto v troch setoch, poradila s ďalšou Kórejčankou Dang Sook Jung. No v semifinále nestačila na Švédku Annu –Carin Ahlquistovú, ktorej podľahla 0:3. Ahlquistová výbornú formu potvrdila aj vo finále, jasným víťazstvom nad Rakúčankou Doris Maderovou (1:4, 1:6, 11:5). V stretnutí o 3. miesto Kánová zdolala domácu Saru Headovú 3:1 (2:11, 11:5, 11:5, 11:3).
V malom finále Slovenka zle začala. No potom Britke vnútila svoj herný štýl a bez väčších problémov zápas so svetovou šestkou otočila. Pre Kánovú bol Londýn štvrtým štartom na paralympiáde a opäť s medailovým leskom. V roku 2000 v Sydney bola Ala zlatá, v Aténach 2004 bronzová a v Pekingu 2008 strieborná.
Pavidelne sa vracia s úpechom
Kánová, ktorá pracuje v Bratislave ako právnička, je už 15 rokov stálicou na medzinárodnom fóre medzi vozičkárkami. V deväťdesiatom štvrtom, keď mala štrnásť, jej život zmenila vážna autohavária pri ceste do Poľska.
O tri roky neskôr už Alena získala prvý veľký kov, striebro v súťaži dvojčlenných družstiev na majstrovstvách Európy v Štokholme a hneď na to na svetovom šampionáte vo Francúzsku bola druhá vo dvojhre. Odvtedy sa pravidelne z veľkých podujatí vracia s medailou, hoci konkurencia z roka na rok rastie. Obdivuhodné.