Divadlo Gasparego s Bojom černocha so psami ocenili za tvorivý čin roka

Každoročne sa v Martine koná najstaršia divadelná prehliadka neprofesionálnych umelcov v Európe, Scénická žatva. Najvyššie ocenenie si z nej teraz odnieslo divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša.

Cal a Horn v podaní Ľubomíra Rašiho (vľavo) a Stanislava Štofčíka.Cal a Horn v podaní Ľubomíra Rašiho (vľavo) a Stanislava Štofčíka. (Zdroj: ARCHÍV DIVADLA GASPAREGO)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Scénická žatva 2012 oslávila posledným ročníkom deväťdesiatku. Projektový manažér Michal Ditte povedal, že prehliadka ja vyvrcholením sezóny amatérskeho divadla, umeleckého prednesu a zavŕšením celoročného tvorivého úsilia jednotlivcov či súborov vo všetkých druhoch a žánroch činoherného divadla.

„Stretávajú sa na nej divadlá mladých, divadlá poézie, detskej dramatickej tvorivosti, recitátori a sólisti so scénickými miniatúrami,“ vysvetlil.

V hlavnom súťažnom programe sa tento rok predstavilo dvanásť divadelných súborov a štyria recitátori. V sprievodnom programe sa uskutočnilo šesť rôznorodých kultúrnych podujatí, štyri výstavy a účastníci festivalu sa mohli zúčastniť na štyroch blokoch rozborových seminárov. Všetci amatérski umelci sa na prehliadku museli prebojovať cez krajské, regionálne a celoslovenské kolá.

SkryťVypnúť reklamu

Gasparego vyhralo tvorivý čin

Organizátori na záver ocenili divadelníkov Medailou Daniela Gabriela Licharda, spoločnosť Jozefa Kronera udelila Cenu Jozefa Kronera za celoživotný prínos v neprofesionálnej hereckej tvorbe. Najväčší úspech zožalo divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša. S hrou Boj černocha so psami od Bernarda Mari Koltésa získalo Cenu za tvorivý čin roka.

Mário Kermiet, ktorý stvárnil jednu z hlavných postáv víťaznej inscenácie, povedal, že úroveň tohtoročnej prehliadky bola vysoká. „Možno to bude znieť príliš sebavedome, napriek tomu sme úspech tak trochu očakávali. Boj černocha so psami mal na re- gionálnych, krajských a celoslovenské prehliadkach vynikajúce ohlasy od porotcov aj odbornej kritiky, preto sme na Scénickú žatvu nešli s úplne malou dušičkou. Ocenenie má pre nás veľký význam, veď na doskách amatérskeho divadla sa už viac dosiahnuť nedá. Vynikajúco sme uzavreli sezónu a je to krásny darček k desiatemu výročiu založenia divadla Gašpara Fejérpataky Belopotockého. Tvorivý čin roka nám určite otvorí dvere aj na ďalšie zahraničné festivaly,“ povedal M. Kermiet.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér mal najprv veľký rešpekt

Režisérom hry bol Ján Hanzel Mikuš a dramaturgičkou Jana Mikuš Hanzelová. Manželia pracovali spoločne na viacerých divadelných projektoch a oboch v roku 2010 nominovali na Slovenskú cenu kritiky Dosky v kategórii objav sezóny za inscenáciu Kafka – Zámok. Podpísali sa aj pod úspešnú hru Papagáje chrobáky nežerú či mnohé iné.

S hercami mikulášskeho Gasparega sa režisérovi vraj vynikajúco spolupracovalo. „Už som s nimi predtým režíroval hru Papagáje chrobáky nežerú. Vtedy som sa trochu bál a mal som veľký rešpekt. Divadelníci mali za sebou výborné inscenácie, režíroval ich Ján Kuráň. Obával som sa, či ho dokážem nahradiť,“ povedal režisér Ján Hanzel Mikuš.

Hru Boj černocha so psami nacvičovali amatérski divadelníci asi tri mesiace, zväčša cez víkendy, často aj do skorého rána. Potom mala premiéru 17. marca v rámci festivalu amatérskeho divadla Belopotockého Mikuláš.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné postavy v hre Boj černocha so psami stvárnili Stanislav Štofčík - Horn, Ľubomír Raši - Cal, Mário Kermiet - Albury a Zuzana Rohoňová si zahrala Leonu, postavu matky Ľudmila Klimková a telo mŕtveho brata Peter Danko.

Dej sa odohráva v Afrike

Autor o diele napísal: „Boj černocha so psami rozhodne nehovorí o Afrike a černochoch, nie som africký autor, nerozpráva ani o neokolonializme a rasovej otázke. Určite nevyjadruje nijaký názor.“

Dej inscenácie sa odohráva v nemenovanom štáte v Afrike, kde francúzska spoločnosť stavia most. Hlavnými postavami sú traja belosi a černoch, ktorý sa dožaduje tela svojho brata. Ten zahynul na stavbe a telo záhadne zmizlo. Okolnosti jeho smrti nie sú jasné, ale divák čoskoro vytuší, kto je zodpovedný za jeho smrť.

„Jednotlivé postavy postupne odkrývajú svoje charaktery. Stavbyvedúci Horn utápa svoje nerealizované i-deály v alkohole, inžinier Cal sa cíti frustrovaný, nedocenený a svoje komplexy si vybíja na černochoch, Hornova priateľka Leona sa zmieta medzi svojimi predstavami, túžbami a realitou. Ani jeden z nich v Afrike nenašiel to, čo hľadal,“ porozprával M. Kermiet.

Majú už ďalšie plány

Mentalitu a tradície čiernych domorodcov vykreslil autor na postave Alburyho. „Paradoxne, v hre som bol natretý bielou farbou. Beloch Cal sa zase v závere hry celý ponatieral čiernym blatom.

Z tejto symboliky aj celej hry vyplynuli otázky, kto bol vlastne divochom a kto civilizovaným človekom? Kde sú príčiny našej pokrivenej morálky a prečo strach z inakosti plodí nenávisť, z ktorého sa ľudia nevedia vymaniť,“ vysvetlil herec, ktorý stvárnil Alburyho.

Tvorivý čin roka získali mikulášski divadelníci na Scénickej žatve už druhýkrát. Prvýkrát v roku 2005 za inscenáciu Murlin Murlo. Gasparego už má pripravené aj ďalšie plány do novej sezóny, no bližšie o nich jeho členovia nechcú hovoriť. Ocenenie je pre súbor motiváciou do ďalšej tvorivej práce a je obrazom aj istej úrovne, ktorú by mikulášski amatérski herci nechceli stratiť.

Kto sú mikulášski amatérski divadelníci

Divadlo Gasparego je pokračovateľom Divadla G. F. Belopotockého, ktoré vzniklo pred desiatimi rokmi v Liptovskom Mikuláši.

Na svojom konte má šesť úspešných inscenácií a viacero ocenení. S inscenáciou Murlin Murlo bodovali aj na divadelnom festivale v ruskom Čeljabinsku a na medzinárodnom divadelnom festivale v Kórei. Inscenáciu naštudovali s režisérom Jánom Kuráňom, s ktorým spolupracovali aj na hrách Smailíci, Svätá rodina a Ženba.

Keď odišiel do zahraničia, réžie sa ujal Ján Mikuš. Hneď prvá inscenácia Papagáje chrobáky nežerú zožala úspech. Zvíťazila na krajskej prehliadke amatérskych divadiel v Námestove, na medzinárodnom festivale nezávislého alternatívneho a experimentálneho divadla v Macedónsku v roku 2010 získala hlavnú cenu Grand Prix.

V tom istom roku udelili Divadlu G. F. Belopotockého pri príležitosti 180. výročia vzniku ochotníckeho divadla a za dosiahnuté úspechy na divadelnej scéne na Slovensku i v zahraničí Cenu primátora mesta Liptovský Mikuláš.

Cenou G. F. Belopotockého ocenilo divadelníkov Liptovské kultúrne stredisko. Minulý rok sa premenovali na Gasparego vraj preto, že pôvodný názov vyslovovali na medzinárodných festivaloch len s ťažkosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 759
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 726
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 179
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 606
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 456
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 807
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 554
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 567
  1. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu
  2. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 31. „Život je plný prekvapení.“
  3. Marek Namešpetra: Siedmy deň - voľné pokračovanie
  4. Dávid Polák: Kľúčová výzva pre Izrael a jeho budúcnosť
  5. Juraj Tušš: Príčina hlúposti
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne
  8. Vladimír Bojničan: Skutočne vieme správne diskutovať? Alebo sa len stále hlúpo hádame?
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 646
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 36 597
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 14 465
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 686
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 388
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 510
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 103
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 550
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

V oboch prípadoch leteli do strediska záchranárske vrtuľníky.


Palúdzka (v čierno-bielom) nestačila na Tepličku nad Váhom. Prehrala 2:0.

Ľubeľa stihla odohrať dva zápasy.


a 1 ďalší

Rast cien zasahuje čoraz viac slovenských domácností. Okrem výdavkov na potraviny, energie či bývanie si mnohí začali všímať aj menšie, ale pravidelné položky, ktoré nenápadne zaťažujú rodinný rozpočet.


Zvládne Liptovský Mikuláš dobehnúť druhé Zlaté Moravce?

Misia dobehnúť barážové miesto sa zdá nereálna.


  1. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu
  2. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 31. „Život je plný prekvapení.“
  3. Marek Namešpetra: Siedmy deň - voľné pokračovanie
  4. Dávid Polák: Kľúčová výzva pre Izrael a jeho budúcnosť
  5. Juraj Tušš: Príčina hlúposti
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne
  8. Vladimír Bojničan: Skutočne vieme správne diskutovať? Alebo sa len stále hlúpo hádame?
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 646
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 36 597
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 14 465
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 686
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 388
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 510
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 103
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 550
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu