LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Putovná výstava je už hotová a predstavia ju aj v susednom Poľsku. Za vrchol projektu, ktorého súčasťou bude aj knižná publikácia, považuje riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová novú expozíciu paličkovanej čipky v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Výstavu momentálne inštalujú.
„V Liptovskom Hrádku v roku 1795 založil známy komorský prefekt František Wiesner čipkársku školu, ktorá bola súčasťou lesníckeho inštitútu. Škola v minulosti pomohla rozvíjať produkciu paličkovaných pletených čipiek v ľudovom liptovskom prostredí,“ vysvetlila I. Zuskinová.
Paličkované čipky nosili hlavne ženy v regióne v podobe čepcov, ktoré dotvárali ich ľudový odev. Ale čipka bola populárna aj v mestskom prostredí. Dopĺňala predo-všetkým dobové interiéry.
Novou expozíciou chcú v múzeu pripomenúť históriu a zabudnutú slávu čipkárskej školy v Liptovskom Hrádku. „Novou formou by sme radi prezentovali hlavne ľudové paličkované čipky, ale aj ich súčasnú podobou. V rámci projektu čipkárska cesta sme oživili pôvodnú ľudovú paličkovanú čipku z Liptova. Sú to hlavne tradičné regionálne vzory a motívy, ktoré sa používali na čepcoch,“ doplnila riaditeľka.
Ženy sa opäť učia pliesť a paličkovať, popri tom vytvárajú aj nové vzorové prvky. „Chceme, aby si čipka opäť našla svoje miesto v dnešnej spoločnosti. V súčasnosti ale potrebujeme aj nový prístup alebo posun, aby sme starodávnymi technikami vytvorili nové atraktívne prvky, ktoré budú vhodné pre súčasné použitie,“ uzavrela I. Zuskinová.