Väzenstvo v Ružomberku má dlhodobú históriu

Väznica v Ružomberku oslávila osemdesiatročné jubileum. História väzenstva v meste je ale omnoho staršia. Väzenie bolo na likavskom hrade, neskôr aj v Kaštieli svätej Žofie.

Ústav v Ružomberku má nevýhodnú polohu, pretože v centre mesta sa nemá už kde rozširovať.Ústav v Ružomberku má nevýhodnú polohu, pretože v centre mesta sa nemá už kde rozširovať. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

RUŽOMBEROK. Väznica sa nachádza v centre mesta a jej oficiálny názov je Ústav na výkon trestu odňatia slobody. Poloha ústavu je ale podľa riaditeľa Branislava Matloňa nevýhodná, pretože ho nemajú kam ďalej rozširovať.

„Desaťročia jeho existencie dokazujú, že v slovenskom väzenstve má nezastupiteľné miesto. Štát nemá v súčasnosti financie na budovanie nových väzenských zariadení, preto mu nehrozí zánik, podobne ako to bolo v 50. rokoch,“ vysvetlil.

Justičný komplex podporoval aj Hlinka

História väzenstva v Ružomberku siaha v podstate až do stredoveku. V 13. až 14. storočí súvisí so sídlom likavského panstva na Likavskom hrade. Neskôr panská väznica sídlila v Kaštieli svätej Žofie, zostala tam až do 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzniku Československa boli už podmienky v kláštore nevyhovujúce, priestory boli malé a budova postupne chátrala. V rámci rozvoja slovenských regiónov preto v Ružomberku uvažovali aj o vybudovaní sedrie, čiže krajského súdu. Tieto snahy podporoval hlavne člen mestského zastupiteľstva Andrej Hlinka. Veľký projekt začali napokon v meste realizovať začiatkom 30. rokov 20. storočia. Navrhol ho pražský architekt Bedřich Bendelmayer.

Nový justičný komplex odovzdali do užívania v roku 1932, súčasťou bola aj terajšia budova väznice. Ústav sídlil v meste do roku 1955, potom ho zrušili. Do priestorov umiestnili mladistvých z prešovského ústavu. Sídlil tam, kým nedokončili nové zariadenie v Martine. V roku 1968 vláda rozhodla, že v pôvodných objektoch ústav opäť zriadi. Po sedemnásťročnej prestávke ho v apríli 1972 opäť otvorili. Od roku 1976 až do roku 1990 si v ružomberskom väzení odpykávali trest odsúdení vo všetkých nápravno-výchovných skupinách.

SkryťVypnúť reklamu

Kapacity slovenských väzníc nestačili

Obdobím najvýraznejších a najnáročnejších zmien v histórii ústavu bolo uplynulé desaťročie. Počty obvinených stále narastali a kapacity slovenských väzníc nestačili. Problém riešili rozsiahlymi stavebnými úpravami i generačnou výmenou personálu. „Bola to nevyhnutnosť, viditeľne sa zmenil pomer obvinených k odsúdeným v strednom stupni stráženia, ktorí začali tvoriť väčšinu našich klientov,“ doplnil riaditeľ ústavu.

V júni 2003 ústav opäť zmenil profil z výkonu trestu na výkon väzby. Trojposchodovú budovu upravili na cely pre viac ako tristo obvinených a päťdesiat odsúdených v tak-zvanej úschove a tridsaťpäť odsúdených na zabezpečenie prevádzky ústavu. Ďalšími zmenami prešiel ústav aj v rokoch 2007 a 2010. „Vznik a vývoj každého živého organizmu je veľmi zložitým procesom. Všetky podstatné zmeny nášho ústavu odrážali historický vývoj, charakter a potreby spoločnosti,“ dodal B. Matloň.

SkryťVypnúť reklamu

Práca je dôležitým článkom prevýchovy

V súčasnej dobe sa vedeniu ústavu darí zabezpečiť zamestnávanie odsúdených. Na piatich vonkajších a troch vnútorných pracoviskách pracuje viac ako osemdesiat odsúdených. „Práca je jedným z najdôležitejších článkov prevýchovy. Odsúdení sa po absolvovaní výkonu trestu dokážu skôr zaradiť do bežného života. Pestovaním pracovných návykov si vypĺňajú čas a netrávia ho len nečinne zatvorení v celách,“ dodal.

Ústav zabezpečuje odsúdeným aj vzdelávanie, napríklad kuchárske či jazykové kurzy, ale aj prácu s informačnými technológiami. V zariadení pôsobia aj rôzne cirkevné zbory. Okrem cirkevných obradov pomáhajú s etickou výchovou. Pastoráciu robí v ústave rímskokatolícka a evanjelická cirkev, Bratská jednota baptistov, náboženská spoločnosť Svedkovia Jehovovi a Československá cirkev husitská. Odsúdení môžu využívať ústavnú knižnicu, ktorá má takmer osemtisíc titulov rôznych žánrov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 040
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 206
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 942
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 157
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 163
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 933
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu